Právě vyšlo

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.
Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.
Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.
Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.
Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Monografie prvního čísla Střelecké revue ročníku 2017 tentokrát potěší zájemce o historické zbraně, černoprachové revolvery a americkou občanskou válku. Na stranách 89 až 97 pod názvem Jak se Starr nestal superstar najdete podrobnou historii firmy Starr a vznik a vývoj třetího nejrozšířenějšího seveřanského revolveru v občanské válce.

Autor: redakce
Publikováno: 11.1.2017 14:15:19
Zobrazeno: 16x
Kategorie: Právě vyšlo

Další ze zajímavých článků tentokrát potěší zájemce o nože. Výrobky firmy Spyderco zapůsobily na nožířském trhu podobně jako pistole Glock. Počáteční nedůvěru vystřídalo obrovské nadšení a dnes patří nože s pavoučkem ve znaku k základnímu sortimentu nožířských obchodů po celém světě. O tom, jak se z putovního obchodu s brousky v původně pekařské dodávce stala jedna z nejznámějších nožířských firem je článek 40 let kudly s pavoukem a dírou.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2017 14:13:43
Zobrazeno: 20x
Kategorie: Právě vyšlo

Nový speciál Střelecké revue právě v prodeji!!!

Po Vánocích se určitě najde spousta větších i menších kluků, kteří dostali pod stromeček obálku s penězi a chtějí si splnit velký sen. Předpokládáme, že u řady z nich to bude nákup vzduchovky. Nabídka je dnes velká ve všech cenových skupinách. A tak se snadno stane, že si v jednom obchodě něco vyberete a za pár dní zjistíte, že kousek vedle měli jiný model, který by vám vyhovoval víc. Před nákupem by tedy neměly směřovat vaše kroky do nejbližší prodejny zbraní, ale do nejbližší trafiky. V posledních dnech roku 2016 vyšlo zvláštní číslo Střelecké revue nazvané Vzduchovky pro malé a velké.

Autor: redakce
Publikováno: 8.1.2017 13:12:02
Zobrazeno: 307x
Kategorie: Právě vyšlo

Na první pohled to nepoznáte, ale za tímto názvem se skrývá kompletně „vytuněná” osmapadesátka. O firmě Gunexpert jsme již několikrát psali. Čeští střelci ji znají jako výrobce a dodavatele dílů pro ladění a modernizaci civilních i vojenských Sa 58.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2017 14:10:33
Zobrazeno: 39x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně se značkou Mateba, a zvlášť revolvery, patří k výtvorům, které mezi střelci doslova budí vášně. Jedna skupina tvrdí, že jsou to zmetky, které by slušný člověk nevzal do ruky, druzí jsou ochotní zaplatit nemalé částky, aby měli aspoň jeden kus doma.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2017 14:08:07
Zobrazeno: 16x
Kategorie: Právě vyšlo

Zdálo se, že jedinou slovenskou firmou, která dokáže vyrábět konkurenceschopné pistole je Grand Power. Na konci minulého roku se ukázalo, že ani další slovenští konstruktéři nespali, jen si dali trošku na čas. Tradiční slovenská munička ZVS z Dubnice nad Váhom (bývalé Závody všeobecného strojárstva, odtud pochází i tradiční značka) začala dodávat na trh první dva modely pistolí ZVS, P20 a P21 na náboje 9 mm Luger a 40 S&W.

Autor: redakce
Publikováno: 3.1.2017 14:03:24
Zobrazeno: 23x
Kategorie: Právě vyšlo

Krajská rada Klubov vojakov v zálohe Banská Bystrica a Klub vojakov v zálohe LIAZ Veľký Krtíš usporiadali v sobotu 17. 12. 2016 na strelnici Športovo streleckého klubu LIAZ Veľký Krtíš v Príbelciach streleckú súťaž Majstrovstvá Novohradu KVvZ 2016 v streleckom viacboji. Táto súťaž je už tradičnou súťažou na koniec roka. Veď sa usporiadava už od roku 2010. Pozostáva z piatich disciplín, len prvý ročník mal tri disciplíny.

Autor: redakce, Brancaleone
Publikováno: 2.1.2017 12:57:48
Zobrazeno: 30x
Kategorie: Právě vyšlo

Vyšlo nové číslo Střelecké revue 1/2017

Autor: redakce
Publikováno: 28.12.2016 8:06:20
Zobrazeno: 88x
Kategorie: Právě vyšlo

Od srpna platí nový zákon o zbraních, který zavádí určitá kontroverzní opatření – zejména oprávnění policie dočasně zadržet zbraň a zbrojní průkaz a eventuálně přitom i vstupovat do obydlí. Některá ustanovení a obraty použité v zákoně vzbudily ve střelecké veřejnosti obavy z nejednotného výkladu, popřípadě z možnosti zneužití. Proto jsme požádali Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra o poskytnutí výkladového stanoviska, které by tuto nejistotu odstranilo.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 27.12.2016 10:23:20
Zobrazeno: 4720x
Kategorie: Právě vyšlo

Plechový Luger. Tuto přezdívku si po uvedení na trh získala první pistole Ruger, Model 22. Malorážková pistole schopná nastřílet výsledky na úrovni tehdy těžko překonatelného Coltu Woodsman, ale za poloviční cenu, v roce 1949 udělala doslova díru do amerického trhu a položila základ úspěchu nové firmy Ruger. Měla vzhled německé P 08, kterou si řada amerických vojáků přivezla jako upomínku na boje v Evropě. Pod jménem konstruktéra byly Lugery v USA populární už v meziválečné době, kdy se v poměrně velkých počtech do Ameriky dovážely. Ruger 22 prodělal několik modernizací a zůstal ve výrobním programu mateřské firmy dodnes.

Autor: redakce
Publikováno: 11.12.2016 12:56:12
Zobrazeno: 87x
Kategorie: Právě vyšlo

Grand – slavný československý revolver
Štěstí v podobě sériové výroby potkalo během socialistické éry v Československu pouze jediný dvoučinný revolver – proslulý ZKR 590 Grand.
Tento model vznikl v závěru 50. let minulého století v návaznosti na úspěchy terčového jednočinného revolveru ZKR 551 v ráži 38 Special. Na rozdíl od něj byl dvoučinný Grand primárně koncipován jako obranná a služební zbraň, aniž by to vylučovalo jeho sportovní uplatnění; tomu odpovídala i nabídka ráží.
Revolver ZKR 590 Grand se díky svému originálnímu konstrukčnímu řešení a vysoké kvalitě provedení právem řadí k nejobdivovanějším československým zbraním. Daleko za jeho věhlasem ovšem zůstává povědomí o tom, jaký byl jeho skutečný příběh.
Které továrny tento model vyráběly? Od kdy do kdy a v jakých počtech? Jak se od sebe liší kusy různého původu?

Jak to doopravdy bylo s údajným velkým exportním úspěchem Grandů? A proč vlastně výroba těchto legendárních – a mnoha legendami opředených – revolverů skončila?
 

Odpovědi na tyto otázky najdete v prvním svazku nové ediční řady
Pražské vydavatelské společnosti Slavné zbraně.


Speciál je od 10. 10. 2016 k dostání na novinových stáncích.

Tento Speciál je nyní také možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2016 12:18:09
Zobrazeno: 595x
Kategorie: Právě vyšlo

Vážení čtenáři,

tento Speciál je nyní možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál. Formulář, prosím vás, vyplňujte pečlivě, urychlíte tím jeho doručení k vám domů.

Tento speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům.  

 

Speciál můžete koupit v tištěné podobě zde a v elektronické podobě zde

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2016 10:24:19
Zobrazeno: 10837x
Kategorie: Právě vyšlo

Nový revolver je v dnešní době vzácnost. Redaktor Střelecké revue Přemysl Liška ml. proto neváhal a využil nabídky vyzkoušet si na střelnici jeden z prvních dovezených Kimberů K6s. Majitel dokonce povolil částečné rozebrání, takže na doprovodných fotografiích se můžete podívat i na detaily mechanismu. Článek na stranách 16 až 18 čísla 12/2016 přináší podrobný popis konstrukce revolveru, jeho obsluhy ve srovnání s běžnými revolvery a samozřejmě první zkušenosti z ostré střelby.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2016 9:44:23
Zobrazeno: 50x
Kategorie: Právě vyšlo

Česká střelecká liga z předovek pro rok 2016 ve sportovní střelbě z perkusních revolverů, perkusních, křesadlových a doutnákových pistolí a pušek včetně perkusních brokovnic, organizovaná Českým střeleckým svazem, již zná své vítěze.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 7.12.2016 14:41:58
Zobrazeno: 51x
Kategorie: Právě vyšlo

je z toho obvykle hodně rámusu a skutek utek. V článku na straně 9 prosincového čísla Střelecké revue ročníku 2016, jehož název jsem si vzal za záhlaví této upoutávky, se autor zabývá údajně skutečným případem použití plynovky v sebeobraně. Slovo „údajně“ jsem použil úmyslně. Mezi střelci se pohybuji už skoro padesát let, takže dobře vím, jak je možné cokoliv zveličit a zkreslit. Popis události ale působí poměrně věrohodně. Článek by mohl pomoct při rozhodování těch, kdo nechtějí zbroják, ale rádi by měli nějaké to „koktavé železo” po ruce pro nejhorší případ.

Autor: redakce
Publikováno: 7.12.2016 9:41:45
Zobrazeno: 116x
Kategorie: Právě vyšlo