Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Krajská rada Klubov vojakov v zálohe a Klub vojakov v zálohe LIAZ Veľký Krtíš usporiadali v sobotu 27. 12. 2014 na strelnici Športovo streleckého klubu LIAZ Veľký Krtíš v Príbelciach streleckú súťaž Majstrovstvá Novohradu v streleckom päťboji.

Autor: redakce, Branislav Gábor
Publikováno: 21.1.2015 11:05:32
Zobrazeno 14x
Kategorie: Právě vyšlo

Sedmého ledna nás ve věku 42 let po dlouhé a těžké nemoci opustil nadpraporčík Jiří „Regi“ Schams. Jako voják Armády České republiky se vždy snažil být nejlepší z nejlepších a zúčastnil zahraničních misí v Bosně a Hercegovině, Iráku, Kosovu a Afghánistánu. Při své poslední misi zajišťoval ochranu dánským humanitárním pracovníkům, kteří poskytovali pomoc místnímu obyvatelstvu. Při plnění tohoto úkolu jej zasáhl výbuch nálože nesené sebevražedným atentátníkem a jeho tělo bylo doslova prošpikováno střepinami. I když přežil, jedna ze střepin jej zasáhla do hlavy a téměř úplně jej paralyzovala. Nevzdal se a tvrdým cvičením se mu podařilo získat alespoň malou část pohyblivosti zpět. Věren své povaze ani v této situaci nemyslel jen na sebe a byl hlavním iniciátorem projektu Regi Base, který pomáhá zraněným veteránům nebo, v horším případě, jejich pozůstalým.

Publikováno: 20.1.2015 12:14:33
Zobrazeno 17x
Kategorie: Novinky

Ohnivý prstenec kolem Los Angeles. U nás je to prakticky neznámý pojem, ale v devadesátých letech minulého století to bylo soustředění firem, které ročně vyráběly až jednu třetinu všech samonabíjecích pistolí v USA. Přitom se v americké odborné literatuře objevují jen zřídka a nejčastěji v souvislosti s kriminálními případy.

Autor: redakce
Publikováno: 12.1.2015 11:49:09
Zobrazeno 1x
Kategorie: Právě vyšlo

Ohlédnutí za 8. ročníkem série závodů v praktické střelbě „IPSC Severočeský pohár 2014“

Kdo, kde, jak, kdy?

V neděli 9. listopadu 2014 se na střelnici v Lounech - Nečichách uskutečnil poslední závod ze série klubových a náborových závodů (level I) v praktické střelbě „IPSC Severočeský pohár 2014“, které již osmým rokem spoluutvářejí kalendář závodů Asociace praktické střelby České republiky (APS ČR). Kolem jedné hodiny po poledni oné říjnové neděle zazněly poslední výstřely závodu a učinily tak tradiční hlučnou tečku za seriálem, který začal 13. dubna na střelnici v Lounech – Nečichách. Podobně jako v předchozích letech i letos pořádali tyto závody střelecké kluby z Ústeckého kraje, jmenovitě IPSC Louny, KPS Teplice a IPSC Termiti Ústí nad Labem.

Autor: redakce, Stanislav Körner
Publikováno: 10.1.2015 10:01:52
Zobrazeno 62x
Kategorie: Právě vyšlo

Venezuelská pistole s moravskými kořeny. Tak by se dala stručně označit Zamorana, první moderní samonabíjecí pistole venezuelské výroby. Zájemci o zbraně snadno poznají typický profil pistole, která na přelomu století byla k dostání v celé České republice, CZ-G 2000. Jak se tato zbraň dostala do výzbroje venezuelských ozbrojených sil a čím se liší od známé pistole od Arms Moravia se dovíte na stranách 24 a 25 SR číslo 1/2015.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2015 11:48:11
Zobrazeno 40x
Kategorie: Právě vyšlo

Stejně jako v minulých letech i pro sezonu 2014 vyhlásil Český střelecký svaz pro střelce z předovek Českou střeleckou ligu ve sportovní střelbě z perkusních revolverů, perkusních, křesadlových a doutnákových pistolí a pušek a perkusních brokovnic. Ve dvanácti disciplínách bylo zaznamenáno 2340 výsledků. Ve společné kategorii střílely však pouze čtyři ženy.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 8.1.2015 9:43:40
Zobrazeno 129x
Kategorie: Právě vyšlo

Vypadá jako pytlácká pistole přestavěná z Drulova, ale je to novinka. Oficiální označení říká, že by to měla být veterinární pistole. Jednu z nejpodivnějších nových zbraní, pistoli s integrovaným tlumičem VP9 nabízí švýcarská firma B&T. S civilním použitím to asi nebude tak horké. Výrobce je známý produkcí samopalů pro zvláštní jednotky a přesných pušek pro sportovce i odstřelovače.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2015 11:46:15
Zobrazeno 227x
Kategorie: Právě vyšlo

V sobotu 20. 12. 2014 sa na strelnici vo Veľkých Dravciach, pár kilometrov za Lučencom smerom na Rimavskú Sobotu, stretli strelci takmer z celého kraja Banská Bystrica. Riaditeľ pretekov Róbert Kováčik privítal strelcov na Mikulášskom preteku 2014. Oboznámil strelcov z disciplínami, pripomenul bezpečnostné predpisy pri manipulácii zo zbraňami na strelnici.

Autor: redakce, Brancaleone
Publikováno: 6.1.2015 10:58:53
Zobrazeno 31x
Kategorie: Právě vyšlo

Malé pistole na sebeobranu, takzvané subkompakty, patří k nejprodávanější a v současné době k nejrychleji se vyvíjející skupině zbraní. Velmi slušnou nabídku má jedna z největších světových zbrojovek se značkou Ruger.  Ale ani této firmě se nepodaří vše. Poměrně krátce po uvedení jedné z nejmenších „plnotučných“ devítek, modelu LC9, se konstruktéři museli podívat na její spoušťový a bicí mechanismus.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2015 11:43:35
Zobrazeno 74x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 2.1.2015 8:30:18
Zobrazeno 11523x
Kategorie: Novinky
Aviatik 2014

Nepříjemná mlha a venkovní teplota jen trochu nad 0°C neodradily zhruba tisíc návštěvníků od účasti na burze ve švýcarském Bassersdorfu, kde se nabízely relikty civilního a vojenského letectví. Vstupné Jádro zájemců ve víceúčelové hale Grindel-bxa tvořili sběratelé, antikváři a starožitníci, zbytek lidé zajímající se všeobecně o letectví. Asi tak 30 % byly ženy - buď si přišly vybrat neobvyklý předmět k dekoraci interiéru nebo vhodný vánoční dárek pro svého drahého. Velký zájem si pochvalovala paní Irmgard Mayer, zástupkyně německé firmy Herpa, vyrábějící miniaturní modely civilních a vojenských letadel; firma se prezentace na burze zúčastnila poprvé. Atmosféru burzy vám přiblíží několik fotografií. Příští švýcarská burza Aviatik 29. 11. 2015.

Autor: redakce
Publikováno: 1.1.2015 13:36:22
Zobrazeno: 489x
Kategorie: Právě vyšlo

Chtěl bych vás požádat o radu nebo váš názor, který se týká odevzdávání zbraní při amnestii. Jsem držitelem ZP skupiny A, B a E, tudíž vím k čemu amnestie je a jaké zbraně se mají odevzdávat. Nicméně by mě zajímal názor na odevzdávání a požádání o zlegalizování zbraně takzvaně „vykopané“, jelikož zákon nezná pojem, jak se mezi sběrateli užívá, „znehodnocení časem“. Je to prostě střelná zbraň, podléhající zákonu o střelných zbraních.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2014 11:06:53
Zobrazeno 907x
Kategorie: Právě vyšlo

Bezpečnostní materiál? Co to vlastně je? Značné části čtenářů Střelecké revue se vybaví pod tímto pojmem něco jako výzbroj police. Proč by se tím měl zabývat zvláštní zákon? Ale není to tak jednoduché. Stačí si pořídit něco většího z armádního výprodeje a zjistíte, že se dostanete zase do jednoho z byrokratických kolotočů.

Autor: redakce
Publikováno: 3.12.2014 10:44:11
Zobrazeno 79x
Kategorie: Právě vyšlo

Dne 17. srpna 2013 zpřístupnila Nadace železná opona po náročných přípravách jedinečné Atom muzeum, bunkr Javor 51 v Míšově-Borovně. Toto donedávna přísně tajné místo má jedinečný genius loci, protože od roku 1965 až do roku 1990 sem nevstoupil jediný československý ani český občan, a to včetně příslušníků čs. armády. Údajně ani čs. generální štáb neměl vědět, co se zde doopravdy děje.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 1.12.2014 11:46:42
Zobrazeno 154x
Kategorie: Právě vyšlo

Po mnohaleté odmlce letos znovu ožila bývalá vojenská střelnice Placy u Příbrami. Jeden z prvních závodů, který se tam konal, byla soutěž ve střelbě z černoprachých a obdobných zbraní na kovové terče. Pořadatelem soutěže byl SSK Placy a startovalo 25 soutěžících z Čech, Slovenska a Polska – částečně střelci westernových disciplín, částečně fandové do americké občanské války, i „obyčejní“ střelci na dlouhé vzdálenosti. Vzhledem k rozmanitosti účastníků nebyla vyžadována žádná „ustrojovací kázeň“, přesto však mezi střelci nebyla nouze o zálesácké oděvy či historické uniformy.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 27.11.2014 9:51:08
Zobrazeno 217x
Kategorie: Právě vyšlo

Stejně jako vloni uspořádal Klub vojáků v záloze Teplice podzimní závod v lidové obranné střelbě. Přesto, že předpověď počasí nedávala příliš nadějí na krásný slunný den, na střelnici v Žalanech se 16. 11. 2014 sjelo 80 střelců. Během dne všichni párkrát zmokli a užili si i trochu toho bláta, ale na půlku listopadu bylo poměrně teplo, kolem 9 °C.

Autor: redakce, Jan Prepletaný
Publikováno: 20.11.2014 11:15:10
Zobrazeno 260x
Kategorie: Právě vyšlo

Vždy po dvou letech se střídají mistrovství světa a mistrovství kontinentální pořádané Muzzle Loaders Associations International Committee. Letošní vrcholný závod předovkářů, 26. Mistrovství světa MLAIC, pořádal od 28. září do 5. října Real Federación Española de Tiro Olímpico na střelnici Centro Especializado de Alto Rendimiento Juan Carlos I ve městě Las Gabias, které leží jen několik kilometrů od španělské Granady.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 14.11.2014 11:01:53
Zobrazeno 159x
Kategorie: Právě vyšlo