Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Seriál o pistolích na sebeobranu končí přehledem nejmenších ráží, malorážek a šestpětatřicítek. Přes veškeré výtky expertů k účinnosti těchto často opravdu miniaturních pistolí se stále vyrábějí a můžete je najít i v našich prodejnách. V článku Nejmenší subkompakty na stranách 24 až 29 Střelecké revue číslo 2/2016 si můžete vybrat dokonce z jedenácti typů.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2016 13:37:34
Zobrazeno 9x
Kategorie: Právě vyšlo

je už víc než rok očekávaný klon slavné americké pistole se značkou CZ. První kusy dorazily od výrobce v USA do podnikových prodejen České zbrojovky Uherský Brod a redakce u toho samozřejmě nemohla chybět. Na stranách 16 až 20 únorového čísla Střelecké revue 2016 najdou zájemci podrobný popis a informaci o tom, co se ještě dá očekávat.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2016 13:35:21
Zobrazeno 16x
Kategorie: Právě vyšlo

Po teroristických útocích v Paříži se Evropská komise rozhodla tvrdě a rozhodně zakročit – samozřejmě, že proti někomu jinému, než proti pachatelům. Tak začíná jeden ze dvou článků ve druhém čísle Střelecké revue ročníku 2016, věnovaných pokusům dál omezit právo slušných občanů na držení a nošení zbraní. Na stranách 10 a 11 najdete článek Co přináší EU s informací o návrhu Evropské komise a komentářem pracovnice českého ministerstva vnitra Mileny Bačkovské. V navazujícím článku na stranách 12 a 13 si můžete přečíst rozhovor s poslancem Romanem Váňou o projednávání tohoto návrhu ve Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny. Oba články si asi bruselští byrokrati zarámovat nedají.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2016 13:33:51
Zobrazeno 15x
Kategorie: Právě vyšlo

S koncem hlavní předovkářské sezony byla ukončena i Česká střelecká liga z předovek pro rok 2015, kterou opět vyhlásil Český střelecký svaz ve sportovní střelbě z perkusních revolverů, perkusních, křesadlových a doutnákových pistolí a pušek a perkusních brokovnic. Ve třinácti disciplínách bylo zaznamenáno 2045 výsledků z 266 výsledkových listin jednotlivých závodů, nastřílených 114 střelci z 38 střeleckých klubů na 50 domácích i zahraničních soutěžích. Protože předovkáři střílejí v jednotné kategorii bez rozdílu věku a pohlaví, startovaly společně s muži i čtyři ženy.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 26.1.2016 11:33:05
Zobrazeno 123x
Kategorie: Akce

Krajská rada Klubov vojakov v zálohe Banská Bystrica a Klub vojakov v zálohe LIAZ Veľký Krtíš usporiadali v sobotu 26. 12. 2015 na strelnici Športovo streleckého klubu LIAZ Veľký Krtíš v Príbelciach streleckú súťaž Majstrovstvá Novohradu KVvZ v streleckom viacboji. Toto strelecké podujatie je už tradičnou súťažou na koniec roka, pozostáva z piatich disciplín, ktoré sa strieľajú na rovnakú vzdialenosť.

Autor: redakce
Publikováno: 13.1.2016 10:33:57
Zobrazeno 29x
Kategorie: Závody

V průběhu druhé světové války vzniklo několik kategorií zbraní, které měly významný vliv na výzbroj dnešních armád. Jedna z nich je první útočná puška, sturmgewehr. Zbraň, původně Hitlerem zavržená a vyvíjená více-méně potají se nakonec pod označením MP-44 a nakonec jako StG 44 stala prababičkou moderních útočných pušek.

Autor: redakce
Publikováno: 11.1.2016 11:19:24
Zobrazeno 210x
Kategorie: Právě vyšlo

ZKM 452 je jedna z nejrozšířenějších malorážek nejen u nás a na Slovensku, ale i v řadě zemí na celém světě. Přesnost, spolehlivost, neuvěřitelná životnost, odolnost proti hrubému zacházení a to vše při velmi přijatelné ceně téměř nemá konkurenci. Nadčasová je konstrukce závěru, který se ukázal jako vhodný i pro podstatně výkonnější náboje než jsou 22 long rifle. Tyto nesporné výhody byly zaplaceny poněkud náročnější výrobou ve srovnání se současnou konkurencí.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2016 11:13:29
Zobrazeno 95x
Kategorie: Právě vyšlo

Sedmpětašedesátky byly v první polovině dvacátého století oblíbené zbraně pro policii, armády a na sebeobranu. Praktické zkušenosti ukázaly, že tento náboj už nevyhovuje většině požadavků. Přesto se pistole na náboj 7,65 mm Browning stále vyrábějí a prodávají. Jejich podstatnou výhodou jsou minimální rozměry a hmotnost a možnost udělat na tento náboj velmi jednoduché a tím i levné zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2016 11:08:10
Zobrazeno 99x
Kategorie: Právě vyšlo

Tímto titulkem je uveden článek o zajímavých pistolích srbské výroby, které se občas objevují na pultech našich prodejen. Celkový vnější vzhled pistolí odpovídá titulku. Po rozebrání ale zjistíte, že SIG byl vzorem, ale nejde o přesnou kopii. Něco bylo zjednodušeno, něco je maličko jinak, na některé díly byla při výrobě použita jiná technologie.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2016 10:59:46
Zobrazeno 80x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 4.1.2016 8:30:18
Zobrazeno 14220x
Kategorie: Novinky

V tento adventní čas my křesťané rádi prožíváme pokojný klid a mír obklopeni hojností při oslavách dávného narození našeho Spasitele. Vzhledem k tomu, že se Ježíšek narodil v chlévě, neboť ho rodiče museli ukrývat před hrozbou smrti, nedivil bych se, kdyby tehdy měl Josef pro jistotu v rohu místnosti opřené alespoň vidle a Marie za pasem nůž. Osobně jsem přesvědčen, že nebýt pouhou ovcí, v případě napadení a jakéhokoliv bezpráví páchaném na nás a našem okolí, je světskou povinností všech zdravých jedinců. Proto věřím, že nejen v příštím roce 2016 nepověsí majitelé legálně držených zbraní svá železa a dnes už i plasty na hřebík a omámení vůní kapra a opití záplavou dárků pod letošním vánočním stromečkem si rádi přečtou něco zajímavého z dalšího čísla Střelecké revue…

Rád bych celé redakci tímto poděkoval za příjemnou spolupráci v letošním roce a do nového roku 2016 přeji Střelecké revui hodně čtenářů, střelcům méně zákazů a omezení a nám všem pokud možno více zdravého rozumu v řadách našich zákonodárců. Děkuji tedy celému týmu časopisu Střelecká revue za to, že je. Pěkné Vánoce, hodně sněhu nejen na starých fotkách, suchý prach a mnoho střeleckých zážitků Vám všem…
                                                                                                                                                                  J. M.

Autor: redakce
Publikováno: 24.12.2015 18:02:45
Zobrazeno 52x
Kategorie: Právě vyšlo

Čtyřicet let bylo letos těm, kteří se narodili v roce 1975. Stejně stará je i nejpopulárnější česká pistole CZ 75. Za tu dobu doslova dobyla svět. Po Coltu 1911 je to druhá nejkopírovanější pistole na světě. Bohužel, chybná politika způsobila, že hlavní technická řešení nebyla chráněna mezinárodními patenty a tak tvůrci a výrobce z popularity této zbraně moc neměli. Vznik, vývoj a prvních čtyřicet let existence CZ 75a odvozených modelů podrobně popisuje obsáhlý článek tvořící monografii Střelecké revue v čísle 12/2015. Začíná na straně 81.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2015 9:47:01
Zobrazeno 179x
Kategorie: Právě vyšlo

Pro mladší zájemce o zbraně je to podivné spojení. Překvapivý je i údaj o jejím vzniku v padesátých letech dvacátého století. Kdo si mohl v době usilovného budování socialismu dovolit navrhnout do výroby pro lidovou armádu tento symbol imperialismu? Přesto se to stalo. Po prvních zkušenostech s tehdy novou pistolí vzor 52 bylo zřejmé, že to nebyla dobrá volba a vývojové kanceláře dostaly za úkol urychleně navrhnout novou armádní pistoli „s mechanismem blízkým osvědčené sovětské pistoli TT 33“.

Autor: redakce
Publikováno: 8.12.2015 9:45:38
Zobrazeno 173x
Kategorie: Právě vyšlo

Norinco je u nás poměrně populární značka. Jenže čínské zbraně už nejsou jenom kopie známých vzorů. Tak jako v jiných oborech se i ve zbraních čínští konstruktéři pokoušejí o nalézání vlastních cest. Několik novějších pistolí představují čtenářům autoři článku Čínská pistolová nabídka na stranách 20 až 22 dvanáctého čísla Střelecké revue ročníku 2015.

Autor: redakce
Publikováno: 6.12.2015 9:44:08
Zobrazeno 138x
Kategorie: Právě vyšlo

Článek na stranách 14 až 19 prosincového čísla Střelecké revue 2015 se určitě nevěnuje mléku nebo sýrům. Je to pokračování seriálu přehledů malých pistolí, tentokrát v těch nejvýkonnějších rážích, jako jsou 45 ACP, 40 Smith & Wesson a 357 SIG. Tato skupina by se dala označit jako největší z nejmenších. Nejsou to tak skladné zbraně jako devítky, ale zase mají výhodu opravdu účinného střeliva.

Autor: redakce
Publikováno: 4.12.2015 9:40:32
Zobrazeno 118x
Kategorie: Právě vyšlo

Není to svátek, který by byl u nás nějak zvlášť známý. Přitom v západních zemích je to den velmi ctěný, ve kterém si lidé připomínají ty, kteří za ně nasazovali život v bojových akcích dvacátého i současného století. Doufejme, že se tato tradice (znovu) ujme i u nás.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 20.11.2015 11:31:35
Zobrazeno 211x
Kategorie: Právě vyšlo
Military expozice Hanoj
Autor: redakce
Publikováno: 29.5.2015 11:31:54
Zobrazeno: 2564x
Kategorie: Právě vyšlo