Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Monografie prvního čísla Střelecké revue ročníku 2017 tentokrát potěší zájemce o historické zbraně, černoprachové revolvery a americkou občanskou válku. Na stranách 89 až 97 pod názvem Jak se Starr nestal superstar najdete podrobnou historii firmy Starr a vznik a vývoj třetího nejrozšířenějšího seveřanského revolveru v občanské válce.

Autor: redakce
Publikováno: 11.1.2017 14:15:19
Zobrazeno 16x
Kategorie: Právě vyšlo

Další ze zajímavých článků tentokrát potěší zájemce o nože. Výrobky firmy Spyderco zapůsobily na nožířském trhu podobně jako pistole Glock. Počáteční nedůvěru vystřídalo obrovské nadšení a dnes patří nože s pavoučkem ve znaku k základnímu sortimentu nožířských obchodů po celém světě. O tom, jak se z putovního obchodu s brousky v původně pekařské dodávce stala jedna z nejznámějších nožířských firem je článek 40 let kudly s pavoukem a dírou.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2017 14:13:43
Zobrazeno 20x
Kategorie: Právě vyšlo

Nový speciál Střelecké revue právě v prodeji!!!

Po Vánocích se určitě najde spousta větších i menších kluků, kteří dostali pod stromeček obálku s penězi a chtějí si splnit velký sen. Předpokládáme, že u řady z nich to bude nákup vzduchovky. Nabídka je dnes velká ve všech cenových skupinách. A tak se snadno stane, že si v jednom obchodě něco vyberete a za pár dní zjistíte, že kousek vedle měli jiný model, který by vám vyhovoval víc. Před nákupem by tedy neměly směřovat vaše kroky do nejbližší prodejny zbraní, ale do nejbližší trafiky. V posledních dnech roku 2016 vyšlo zvláštní číslo Střelecké revue nazvané Vzduchovky pro malé a velké.

Autor: redakce
Publikováno: 8.1.2017 13:12:02
Zobrazeno 307x
Kategorie: Právě vyšlo

Na první pohled to nepoznáte, ale za tímto názvem se skrývá kompletně „vytuněná” osmapadesátka. O firmě Gunexpert jsme již několikrát psali. Čeští střelci ji znají jako výrobce a dodavatele dílů pro ladění a modernizaci civilních i vojenských Sa 58.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2017 14:10:33
Zobrazeno 39x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 6.1.2017 8:30:18
Zobrazeno 20159x
Kategorie: Novinky

Zbraně se značkou Mateba, a zvlášť revolvery, patří k výtvorům, které mezi střelci doslova budí vášně. Jedna skupina tvrdí, že jsou to zmetky, které by slušný člověk nevzal do ruky, druzí jsou ochotní zaplatit nemalé částky, aby měli aspoň jeden kus doma.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2017 14:08:07
Zobrazeno 16x
Kategorie: Právě vyšlo

Zdálo se, že jedinou slovenskou firmou, která dokáže vyrábět konkurenceschopné pistole je Grand Power. Na konci minulého roku se ukázalo, že ani další slovenští konstruktéři nespali, jen si dali trošku na čas. Tradiční slovenská munička ZVS z Dubnice nad Váhom (bývalé Závody všeobecného strojárstva, odtud pochází i tradiční značka) začala dodávat na trh první dva modely pistolí ZVS, P20 a P21 na náboje 9 mm Luger a 40 S&W.

Autor: redakce
Publikováno: 3.1.2017 14:03:24
Zobrazeno 23x
Kategorie: Právě vyšlo

Krajská rada Klubov vojakov v zálohe Banská Bystrica a Klub vojakov v zálohe LIAZ Veľký Krtíš usporiadali v sobotu 17. 12. 2016 na strelnici Športovo streleckého klubu LIAZ Veľký Krtíš v Príbelciach streleckú súťaž Majstrovstvá Novohradu KVvZ 2016 v streleckom viacboji. Táto súťaž je už tradičnou súťažou na koniec roka. Veď sa usporiadava už od roku 2010. Pozostáva z piatich disciplín, len prvý ročník mal tri disciplíny.

Autor: redakce, Brancaleone
Publikováno: 2.1.2017 12:57:48
Zobrazeno 30x
Kategorie: Právě vyšlo

Od srpna platí nový zákon o zbraních, který zavádí určitá kontroverzní opatření – zejména oprávnění policie dočasně zadržet zbraň a zbrojní průkaz a eventuálně přitom i vstupovat do obydlí. Některá ustanovení a obraty použité v zákoně vzbudily ve střelecké veřejnosti obavy z nejednotného výkladu, popřípadě z možnosti zneužití. Proto jsme požádali Odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra o poskytnutí výkladového stanoviska, které by tuto nejistotu odstranilo.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 27.12.2016 10:23:20
Zobrazeno 4720x
Kategorie: Právě vyšlo

Plechový Luger. Tuto přezdívku si po uvedení na trh získala první pistole Ruger, Model 22. Malorážková pistole schopná nastřílet výsledky na úrovni tehdy těžko překonatelného Coltu Woodsman, ale za poloviční cenu, v roce 1949 udělala doslova díru do amerického trhu a položila základ úspěchu nové firmy Ruger. Měla vzhled německé P 08, kterou si řada amerických vojáků přivezla jako upomínku na boje v Evropě. Pod jménem konstruktéra byly Lugery v USA populární už v meziválečné době, kdy se v poměrně velkých počtech do Ameriky dovážely. Ruger 22 prodělal několik modernizací a zůstal ve výrobním programu mateřské firmy dodnes.

Autor: redakce
Publikováno: 11.12.2016 12:56:12
Zobrazeno 87x
Kategorie: Právě vyšlo

Grand – slavný československý revolver
Štěstí v podobě sériové výroby potkalo během socialistické éry v Československu pouze jediný dvoučinný revolver – proslulý ZKR 590 Grand.
Tento model vznikl v závěru 50. let minulého století v návaznosti na úspěchy terčového jednočinného revolveru ZKR 551 v ráži 38 Special. Na rozdíl od něj byl dvoučinný Grand primárně koncipován jako obranná a služební zbraň, aniž by to vylučovalo jeho sportovní uplatnění; tomu odpovídala i nabídka ráží.
Revolver ZKR 590 Grand se díky svému originálnímu konstrukčnímu řešení a vysoké kvalitě provedení právem řadí k nejobdivovanějším československým zbraním. Daleko za jeho věhlasem ovšem zůstává povědomí o tom, jaký byl jeho skutečný příběh.
Které továrny tento model vyráběly? Od kdy do kdy a v jakých počtech? Jak se od sebe liší kusy různého původu?

Jak to doopravdy bylo s údajným velkým exportním úspěchem Grandů? A proč vlastně výroba těchto legendárních – a mnoha legendami opředených – revolverů skončila?
 

Odpovědi na tyto otázky najdete v prvním svazku nové ediční řady
Pražské vydavatelské společnosti Slavné zbraně.


Speciál je od 10. 10. 2016 k dostání na novinových stáncích.

Tento Speciál je nyní také možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2016 12:18:09
Zobrazeno 595x
Kategorie: Právě vyšlo

Vážení čtenáři,

tento Speciál je nyní možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál. Formulář, prosím vás, vyplňujte pečlivě, urychlíte tím jeho doručení k vám domů.

Tento speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům.  

 

Speciál můžete koupit v tištěné podobě zde a v elektronické podobě zde

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2016 10:24:19
Zobrazeno 10837x
Kategorie: Právě vyšlo

Nový revolver je v dnešní době vzácnost. Redaktor Střelecké revue Přemysl Liška ml. proto neváhal a využil nabídky vyzkoušet si na střelnici jeden z prvních dovezených Kimberů K6s. Majitel dokonce povolil částečné rozebrání, takže na doprovodných fotografiích se můžete podívat i na detaily mechanismu. Článek na stranách 16 až 18 čísla 12/2016 přináší podrobný popis konstrukce revolveru, jeho obsluhy ve srovnání s běžnými revolvery a samozřejmě první zkušenosti z ostré střelby.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2016 9:44:23
Zobrazeno 50x
Kategorie: Právě vyšlo

Česká střelecká liga z předovek pro rok 2016 ve sportovní střelbě z perkusních revolverů, perkusních, křesadlových a doutnákových pistolí a pušek včetně perkusních brokovnic, organizovaná Českým střeleckým svazem, již zná své vítěze.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 7.12.2016 14:41:58
Zobrazeno 51x
Kategorie: Právě vyšlo

je z toho obvykle hodně rámusu a skutek utek. V článku na straně 9 prosincového čísla Střelecké revue ročníku 2016, jehož název jsem si vzal za záhlaví této upoutávky, se autor zabývá údajně skutečným případem použití plynovky v sebeobraně. Slovo „údajně“ jsem použil úmyslně. Mezi střelci se pohybuji už skoro padesát let, takže dobře vím, jak je možné cokoliv zveličit a zkreslit. Popis události ale působí poměrně věrohodně. Článek by mohl pomoct při rozhodování těch, kdo nechtějí zbroják, ale rádi by měli nějaké to „koktavé železo” po ruce pro nejhorší případ.

Autor: redakce
Publikováno: 7.12.2016 9:41:45
Zobrazeno 116x
Kategorie: Právě vyšlo

Zdálo by se, že snaha o omezení legálního držení zbraní byla v Bruselu dána takzvaně k ledu. Ale David Karásek nás v editorialu posledního, dvanáctého, čísla Střelecké revue ročníku 2016 vyvádí z omylu. V Bruselu se jedná, ale za zavřenými dveřmi. Způsob dohadování označovaný jako trialog je neveřejný, ale o to jsou jednání zřejmě ostřejší. Podle neoficiálních zpráv jsou zatím stanoviska značně rozdílná a dohoda je v nedohlednu. Podrobnosti najdete na straně 3 a v článku na toto téma z dílny sdružení LEX na stranách 14 až 15.

Autor: redakce
Publikováno: 5.12.2016 9:37:59
Zobrazeno 87x
Kategorie: Právě vyšlo

V sobotu 5. listopadu přivítalo účastníky Mistrovství Slovenské republiky ve Sportovní situační střelbě na střelnici v Rimavské Sobotě nepříjemné mrazivé počasí. Zamračená obloha a ranní teplota mínus pět stupňů byly jasným znamením, že střelecká sezona pro tento rok končí tímto závodem. Na základě výsledků z nominačních závodů se na startu sešlo 33 nejlepších střelců Slovenska, aby zabojovali o mistrovské tituly pro rok 2016.

Autor: redakce, Emil Réti
Publikováno: 3.12.2016 14:22:40
Zobrazeno 29x
Kategorie: Právě vyšlo

Atentát na Reinharda Heydricha a osudy československých parašutistů byly popsány a ztvárněny již mnohokrát. Tentokrát jsme ale narazili na pojetí, které je skutečně výjimečné. Přímo v kostele Cyrila a Metoděje mohli návštěvníci zhlédnout několik scén z doby, kdy se tam parašutisté skrývali.
Divadelní představení „Nevzdáme se! Nikdy!“ pořádala spolu s Národním památníkem hrdinů heydrichiády taneční skupina Dance Fusion Company, sdružující profesionální herce i dobrovolné nadšence. Nešlo o klasickou rekonstrukci, na které jsme u historických událostí zvyklí, nekonaly se žádné boje ani střílení. Přesto diváci odcházeli s hlubokými dojmy, protože tiše stát v šeru krypty a poslouchat herce, sedící dva metry od vás – a přitom vědět, že právě tady spolu kdysi mluvili i ti skuteční parašutisté – to je zážitek, který se s knihou nebo filmem nedá srovnat. Znalci mohli ocenit také pečlivost, s kterou bylo téma zpracováno: i drobné detaily, které nezasvěcenému mohly přijít vymyšlené, obvykle měly ověřený historický základ. Představení tak bylo nejen připomenutím historie, ale i její naučnou prezentací.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 28.11.2016 16:41:58
Zobrazeno 1006x
Kategorie: Právě vyšlo

15. října 2016 se sešlo 8 rozhodčích slovenského Lidové obranné střelby, 8 pomocníků a 30 soutěžících na střelnici v Čachticích, kde se konal nultý ročník závodu LOS Marathon. Závod organizovaný střeleckým klubem BTN podle pravidel Asociace LOS – SK poskytl soutěžícím výzvu v podobě šesti situací, v nichž se střílelo 20 ran z pušky, 10 z brokovnice a 40 z pistole. Soutěžící absolvovali všechny situace najednou, bez přestávky – a navíc byli pod tlakem devítiminutového časového limitu.

Autor: redakce
Publikováno: 28.11.2016 16:05:14
Zobrazeno 277x
Kategorie: Právě vyšlo

„Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták, a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát.“ Tímto citátem válečného pilota Antoine de Saint-Exupéryho zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová druhé oslavy Dne válečných veteránů na pražském Náměstí Míru. Den válečných veteránů se slaví na Náměstí Míru teprve podruhé, i když tradice oslav tohoto svátku je v České republice již patnáctiletá. Slaví se vždy 11. listopadu, na výročí konce první světové války. Symbolem tohoto svátku je květ vlčího máku, kterým byla porostlá prvoválečná bojiště ve Flandrech.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 25.11.2016 15:58:56
Zobrazeno 52x
Kategorie: Právě vyšlo

Při vzpomínce na Mistrovství Evropy IPSC 2016 (European Handgun Championship – EHC 2016) v Maďarsku na střelnici nedaleko Egeru, se všem účastníkům vybaví určitě v první řadě hromady bláta, déšť, zima, organizační problémy a teprve potom jednotlivé stage, jak střílel, či jak se umístil v konečném pořadí. Problémy nastaly již v Pre Match, a to bylo ještě krásné počasí. Poslední střelci večer dostřelovali téměř za tmy, začaly se projevovat problémy s organizací.

Autor: redakce, Zdeněk Němeček
Publikováno: 23.11.2016 9:43:49
Zobrazeno 80x
Kategorie: Právě vyšlo

Obchodné aktivity partnerov Sellier & Bellot z Vlašimi a Veľkoobchod - ZBRANE, spol. s r.o. z Nitry sa vedú aj v oblasti športovej streľby. Už po tretí rok sa uskutočnila v Nitre - Dolných Krškanoch 12. 11. 2016 v halovej strelnici súťaž v Streleckom trojboji Grand Prix SELLIER & BELLOT, ktorú zabezpečuje Klub vojakov v zálohe 099 z Nitry.

Autor: redakce, Ing. Vladimír Gál
Publikováno: 22.11.2016 15:47:31
Zobrazeno 159x
Kategorie: Právě vyšlo