Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Podle www.vhu.cz je výstava V zákopech první světové války nejvýznamnější akcí Vojenského historického ústavu Praha v roce 2014 a patří také k nejdůležitějším domácím výstavním událostem tohoto roku. Výstava je součástí projektu Velká válka, na kterém se podílí devět paměťových institucí z celé České republiky.

Autor: redakce, red
Publikováno: 25.7.2014 15:21:35
Zobrazeno 73x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nám zabili Ferdinanda – a jelikož se to stalo před sto lety, česká a moravská muzea, která jinak výročí Velké války většinou nechávají v klidu, odstartovala působivý maraton výstav a doprovodných akcí věnovaných světovému konfliktu v letech 1914–1918. Vernisáž jedné z prvních letošních prvoválečných expozic proběhla v úterý 3. června v Národním technickém muzeu v Praze, jež v duchu c. a k. hesla Viribus Unitis přispívá ke společnému dílu připomenutím toho, že Rakousko-Uhersko mělo docela impozantní válečné loďstvo a že významnou roli v něm sehrávali lidé a výrobky z Českých zemí.

Autor: redakce, RED
Publikováno: 23.7.2014 13:30:03
Zobrazeno 18x
Kategorie: Právě vyšlo

Letos proběhla Bahna v obvyklém termínu, v sobotu 7. 6. 2014. A zase to nebyla Bahna v pravém smyslu toho slova, protože všude se převážně prášilo. Skutečné bahno se vyskytovalo jen tam, kde bylo vytvořeno uměle kropením, a pak tradičně na úzkém přechodu z Předních Bahen na Bahna Zadní, aby si návštěvníci alespoň trochu užili. Jako obvykle bylo k vidění také pár zajímavostí v oboru ručních či lehkých zbraní.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 21.7.2014 10:47:14
Zobrazeno 158x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedenáste majstrovstvá Slovenska vo westernovej streľbe sa konali v dňoch 26. až 28. Júna 2014 na strelnici v Domaniži (okres Považská Bystrica). V tomto roku sa majstrovstvá konali už po tretí krát v spomienke na sedem statočných. Tentoraz to bola spomienka na pištoľníka Vina.

Autor: redakce, Gray Wolf
Publikováno: 17.7.2014 10:59:06
Zobrazeno 74x
Kategorie: Závody

Dne 28. června 2014 se konalo první kolo 2. ročníku závodu O pohár odstřelovače KVV Plzeň. Konal se díky podpoře Armády České republiky - Krajského vojenského velitelství Plzeň. Civilními pořadateli byli členové Klubu vojáků v záloze Tachov „B“ a firma Zbraně Liberec. Závod se pořádal opět ve vojenském prostoru Doupov na střelnici Plešivec.

Autor: redakce, Aleš Chudoba
Publikováno: 15.7.2014 16:01:33
Zobrazeno 35x
Kategorie: Závody

IV. ročník – Bitva Budyně nad Ohří, 9. srpna 2014 (bitva od 15 h.)
Letos se opět v Budyni na jeden den vrátí atmosféra bouřlivých Burgundských válek, které mezi lety 1474–1476 pustošily kraje na západní hranici Spříseženstva (dnešní Švýcarsko). Skupiny z ČR i zahraničí představující švýcarskou pěchotu té doby postaví novodobým Burgunďanům a připomenou divákům statečný boj středověkých Švýcarů proti rozpínavosti posledního burgundského vévody Karla Smělého.

Autor: redakce, Michal Balák
Publikováno: 15.7.2014 15:25:56
Zobrazeno 18x
Kategorie: Novinky

Speciály Flobertky a 100 let Coltu 1911

– které již vyšly v minulých letech

–  si nyní můžete zakoupit jako dvouspeciál

za zvýhodněnou cenu 99 Kč.

Objednávat si jej můžete na e-mailu:

vodvarkova@pvsp.cz

Autor: redakce
Publikováno: 14.7.2014 10:28:50
Zobrazeno 41x
Kategorie: Právě vyšlo

Heckler & Koch MP7A1
Maličký samopal, dlouhý jenom 340 mm a ještě menší náboje ráže 4,6x30 mm. Skoro byste se podívali, jestli se někde neválí bublina plastové folie s dalším příslušenstvím pro malé kluky, kteří si chtějí hrát na policisty. Jenže ta zbraň je skutečná a umí to, co je třeba příliš i na nový samopal Skorpin EVO, totiž prostřelit i osobní balistickou ochranu vyšší třídy. To je také důvod, proč jsme ho zatím mohli vidět jenom na několika specializovaných výstavách a civilní zájemci ho nezískají ani ve Spojených státech.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2014 10:51:59
Zobrazeno 158x
Kategorie: Právě vyšlo

Moravský duel
Střelecká soutěž pořádaná AVZO Budišov n. Bud. v sobotu 5. 7.2014 byla soubojového typu. Ve skupině střílí každý s každým a získává za každý souboj 1 bod nebo 0 bodů. Jeden střelec střílí zleva postupně na šest terčů a druhý zprava na zrcadlově umístěné shazovací a sklopné terče. Poslední terč je sklápěcí dvojče, na kterém se sklopky po zásahu překrývají. Tento neomylný terč nám určuje vítěze, na straně vítěze je sklopka vespodu. Je také určeno pořadí zbraní a terčů. Napřed malorážka, jeden shazovací terč a jedna sklopka, pak malorážková pistole nebo revolver,  jeden shazovací a jeden sklopný terč. Poslední je velkorážní pistole nebo revolver, napřed jedna sklopka a nakonec duelové dvojče, musí trefit sklopku na své straně. V případě zásahu na opačné straně vyhrává soupeř - i to se jednou stalo, terče jsou vedle sebe.

Autor: redakce, Pavel Opletal st.
Publikováno: 9.7.2014 14:00:18
Zobrazeno 20x
Kategorie: Závody

Ruger 10/22 jubilejní
Americká firma Ruger dokázala vyvinout velký počet typů zbraní, které se ve své kategorii staly standardem a doslova „kasovním šlágrem“. Základem úspěchu této značky byly malorážky. Jednou z nich je samonabíjecí malorážka Ruger 10/22. Ve své době převálcovala konkurenci desetiranovým vyměnitelným zásobníkem s originální konstrukcí, který nevyčníval z předpažbí, vyměnitelnými hlavněmi, na svou dobu neuvěřitelnou životností a spolehlivostí při ceně, která odpovídala nejlevnějším opakovačkám jiných výrobců.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2014 10:48:12
Zobrazeno 25x
Kategorie: Právě vyšlo

Zdravíme všechny střelce,
a rádi bychom vás pozvali na 20. ročník střelecké soutěže Combat Mírov, která se bude konat dne 5. 9. 2014. Soutěž je určena pro širokou veřejnost i ozbrojené složky. Hlavní cena - pistole z produkce Zbrojovky - se bude losovat jako minulý rok ze všech startujících, kteří úspěšně dokončí celý závod!!!

Autor: redakce, Tomáš Minařík
Publikováno: 8.7.2014 10:02:34
Zobrazeno 22x
Kategorie: Akce

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 7.7.2014 8:30:18
Zobrazeno 10282x
Kategorie: Novinky

Naháňkové kulovnice Verney-Carron
Myslivci vědí, že ve Střelecké revui najdou nejen články o současných a historických zbraních, ale i novinky ze svého oboru. Nabídka kulových zbraní je dnes tak široká, že se objevují zbraně přednostně určené pro jednotlivé způsoby lovu. V souvislosti s přemnožením černé zvěře v České republice se stále víc myslivců dostává na naháňky. A pak zjišťují, že stará dobrá kulovnice po dědečkovi, se kterou předtím střelili všechno od škodné po jelena, na naháňce už tak dobrá není.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2014 10:46:34
Zobrazeno 26x
Kategorie: Právě vyšlo

SIG Sauer 1911-22
patří k těm pistolím, které se pro majitele většinou stávají oblíbenými „hračičkami“. Vypadá jako slavná americká pětačtyřicítka Colt 1911A1, má i téměř odpovídající hmotnost, ale je to malorážka. To znamená, že pistoli vezme do ruky i vaše žena bez obav, že po prvním výstřelu si bude ledovat zápěstí. Jak to obvykle bývá, nakonec vám na střelnici vybouchá krabičku nábojů na potkání a ještě budete žasnout nad přesností jejích zásahů.

Autor: redakce
Publikováno: 4.7.2014 10:35:53
Zobrazeno 99x
Kategorie: Právě vyšlo

Doktrína hradu aneb „Můj dům - můj hrad!“
To je přenesený název pro právní teorii (u nás), která rozšiřuje právo sebeobrany. V některých zemích už platí ustanovení, zjednodušeně řečeno, že kdo neoprávněně vnikne do domu, není chráněn zákonem a oprávněný uživatel nebo majitel, může použít všechny prostředky k vypuzení, nebo zneškodnění nezvaného návštěvníka.

Autor: redakce
Publikováno: 2.7.2014 10:30:28
Zobrazeno 32x
Kategorie: Právě vyšlo

Skenování časopisu Střelecká revue 1968-2005 dokončeno!
Tak jako i jiná média přecházejí od starších technologií k digitalizaci, i my jsme se rozhodli pro vás připravit starší čísla, řekněme archiv celé Střelecké revue, v elektronické podobě. Střelecká revue vzniká plně elektronickou technologií někdy od druhé poloviny 90. let, nicméně elektronické podklady se shodou okolností dochovaly v redakci až od čísla 4/2005. U všech starších výtisků tedy nezbylo než se pustit do skenování.
Tohoto úkolu jsem se zhostila já a má rodina. Ze začátku se mi to zdálo jako jednoduchý nápad. Skener mám doma, chytrého manžela s chytrým softwarem taky… Jenže… Mysleli jsme si, že máme v redakci všechna starší čísla Střelecké revue od samého počátku, pak nám ale došlo, že velká voda v roce 2002 nám jich v Karlíně spoustu spláchla, a tak jsme si dali do časopisu inzerát, že bychom je rádi zakoupili. Čtenářů se nám ozvalo dost, ale nikdo neměl archiv kompletní. Až se nakonec ozval jeden čtenář, že má všechno po svém dědečkovi v garáži. Plácli jsme si s ním, dojeli si pro výtisky, zaplatili a zajásali, že jsou v docela dobrém stavu. Chyba lávky. Poté, co jsme doma začali se skenováním, jsme zjistili, že někde úplně chybějí stránky, nebo že je měl původně v kroužkovém šanonu, anebo že si dědeček v některých číslech rád dělal tužkou zápisky. Gumování se ujala dcera… Nakonec jsme museli všechna čísla stránku po stránce zkontrolovat a hledání náhrady nepoužitelných čísel začalo nanovo. Některá naskenovaná čísla tak možná vypadají hůř, ale jsou určena opravdu jen ke čtení! Po různých dalších peripetiích tedy vznikl archiv Střelecké revue z let 1968–2005.

Autor: redakce, Martina Lucká
Publikováno: 30.6.2014 17:13:11
Zobrazeno 93x
Kategorie: Právě vyšlo

Memoriál Josefa Petra
SSK Policie Hradec Králové na střelnici v hradecké části Třebeš uspořádal 31. května 2014 tradiční velkou cenu ve sportovní střelbě malorážkou na mizivé cíle do 50 metrů s puškohledem a s otevřenými mířidly jako třetí ročník Memoriálu Josefa Petra. Při zahájení účastníci uctili památku střelce kamaráda a následně se pustili do měření svých sil.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 25.6.2014 16:09:47
Zobrazeno 71x
Kategorie: Právě vyšlo

Mistrovství České republiky 2014
ve střeleckém víceboji trojčlenných družstev

Na střelnici v Lulči se v sobotu 14. 6. 2014 střílelo MČR ve střelbě z pistole na papírové a kovové terče a malorážová puška na biatlonové panely. Soutěže se zúčastnilo 16 družstev, která prošla kvalifikací z celé republiky. Mistrem ČR se po skvělém výkonu stalo družstvo střeleckého klubu Valašské Meziříčí ve složení Petr Adámek, Antonín Kopečný a František Jakeš. Na druhém místě byli střelci Vyškova ve složení Hana Růžičková, Otta Hofman a Josef Viktorin. Na třetím  místě byli střelci klubu Mokrá ve složení Michal Neumann, Petr Otrusiník a Ondřej Havlíček.

Autor: redakce, Otta Hofman
Publikováno: 16.6.2014 12:30:06
Zobrazeno 100x
Kategorie: Závody

Nejnovější Speciál Střelecké revue s názvem Nejlepší zbraně České zbrojovky Uherský Brod přináší přehled toho nejzajímavějšího a nejkvalitnějšího z aktuální nabídky největší české zbrojní továrny, která právě prochází nejúspěšnějším obdobím své dosavadní historie. Své si zde najdou zájemci o pistole, kulovnice pro lov i sport, lovecké zbraně s lůžkovým závěrem, malorážky či samonabíjecí varianty služebních modelů. Některé zbraně jsou zde představeny zcela poprvé: kulovnice CZ 557 Ranger, kulobrok Brno Combo nebo sportovní samonabíjecí puška CZ 805 BREN S1. Těšit se můžete na podrobné technické popisy i poznatky z testů, ke slovu se dostanou konstruktéři, produktoví manažeři, členové vedení firmy, ale také špičkoví čeští sportovci, kteří zbraně CZ dlouhodobě používají. K tomu budete moci podniknout několik objevných výletů do minulosti. Věděli jste například, že legendární kulovnice ZKK loni oslavila rovných 50 let od svého vzniku?

To vše a ještě mnohem víc se dočtete v právě vydaném Speciálu Střelecké revue č. 8, který si nyní můžete objednat i na našich internetových stránkách za 99 Kč:

http://www.streleckarevue.cz/kategorie.aspx/novinky/clanek/specialy-strelecke-revue


Autor: redakce
Publikováno: 15.6.2014 13:25:06
Zobrazeno 391x
Kategorie: Právě vyšlo