Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Legiovlak 2014

Až do 30. října mohou návštěvníci pražského Nákladového nádraží Žižkov obdivovat repliku historického legiovlaku. Zájemci o prohlídku dopravního prostředku, v kterém českoslovenští legionáři urazili tisíce kilometrů přes oblasti dnešní Ukrajiny, Ruska a Číny, mohou vidět prostory poštovního, sanitního, štábního a ubytovacího vozu. Jako poslední je ve vlakové soupravě zařazen obrněný vagon s dělem a těžkými kulomety. Sedmičku vozů doplňují dva plošinové vagony s obrněným automobilem a polní kuchyní. Odborný výklad podává obsluha oděná do dobových uniforem československých legionářů. Součástí celé expozice je  doprovodný program v budově Nákladového nádraží, kde jsou vystaveny panely informující o historii československých legií. Promítány jsou zde i dobové dokumenty. Výstavu na pražském Žižkově mohou návštěvníci zhlédnout v době od 9 do 17 h. Vstupné se neplatí.

Autor: redakce
Publikováno: 21.10.2014 11:01:29
Zobrazeno: 5x
Kategorie: Právě vyšlo

Příběh zapomenutých fotografií
Název „Tváře odvážných“ nese výstava unikátních, dosud zcela neznámých portrétních fotografií československých parašutistů z Velké Británie. V době od 17. září do 31. října si návštěvníci Tereziánského křídla Pražského hradu mohou prohlédnout snímky z londýnského sídla Zvláštní skupiny D. Fotografie vznikly z negativů dentisty skupiny Bohuslava Vrbíčka, pořizovaných na přelomu let 1941 a 1942. Do sbírky Vojenského historického ústavu v Praze se je přesto podařilo získat teprve v loňském roce. Po desítky let předtím uchovávala negativy Vrbíčkova rodina.

Autor: redakce, Jaroslav Sládek
Publikováno: 19.10.2014 9:46:21
Zobrazeno 2x
Kategorie: Právě vyšlo

Na čtyřech střelnicích Jihočeského kraje se již druhým rokem uskutečnila střelecká soutěž z velkorážné pušky - Jihočeský pohár 2014. Skládala se ze čtyř závodů, které připravily střelecké kluby z Týna nad Vltavou, Písku, Prachatic a Strunkovic nad Blanicí. Vyhlášeny byly čtyři kategorie: A puška opakovací ráže 6-8 mm do r. v. 1960, B puška samonabíjecí na náboj 7,62x39 mm a 7,62x33, C puška samonabíjecí ráže 6-8 mm do r. v. 1960 včetně replik a D puška samonabíjecí Open, ráže 5,45-8 mm na náboj se středovým zápalem.

Autor: redakce, Antonín Kafka
Publikováno: 17.10.2014 10:52:23
Zobrazeno 44x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve dnech 5. až 20. září se ve španělské Granadě konalo 51. Mistrovství světa ve sportovní střelbě. Zúčastnilo se jej víc než 2000 sportovců a přibližně tisíc členů doprovodu z 92 zemí všech kontinentů.
Českou reprezentaci tvořila výprava 45 závodníků a 10 členů doprovodu, což je asi o 20 osob méně, než na posledním MS 2010. Rozdělovalo se 102 sad medailí, o které se podělilo 37 států. Nejúspěšnější byla výprava Číny s 19 zlatými, 16 stříbrnými a 9 bronzovými medailemi (44 "drahých kovů") před střelci Německa (15-6-4) a Ruska (9-13-18). Naši střelci na MS získali 7 medailí (0-2-5), což je o jednu méně než na posledním MS a to je v hodnocení národů zařadilo na 24. místo (podle počtu medailí 12.). Zásluhou Nikoly Mazurové výprava získala první účastnické místo pro Olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru.

Autor: redakce, Vladislav Šaňák
Publikováno: 14.10.2014 9:55:09
Zobrazeno 3x
Kategorie: Právě vyšlo

Velká cena Střelecké revue 2014
se konala 11. října 2014 na střelnici SSK Vlašim s podporou Sellier & Bellot a. s. Vlašim.

Jednalo se o závod dvojic. Do soutěže byly připuštěny pouze samonabíjecí pistole služebního typu od ráže 7,62 mm výš. Pozorovací dalekohled byl povolen, spotter nikoliv! Závod byl na 2x15 ran postupně na mezinárodní pistolový terč 50/20 a nekrytě ležící figuru s kruhy, obě ve vzdálenosti 25 metrů. Na každou 15ranovou položku byl čas 7 minut. První položka se střílela oběma rukama nebo jednou rukou, druhá výhradně jednou rukou, vše vstoje bez opory. Před závodem byl možný nástřel – 3 rány za 3 minuty.

Autor: redakce
Publikováno: 12.10.2014 12:44:17
Zobrazeno 156x
Kategorie: Právě vyšlo

Komedii „Někdo to rád horké“ bude dobře znát střední a starší generace nejen českých střelců. Mladší se budou muset podívat, jak může stará americká komedie s Marylin Monroe souviset s náplní Střelecké revue. Komedie totiž moc komediálně nezačíná. Hlavní hrdinové se neúmyslně přimotají do jednoho z nejkrvavějších masakrů války chicagských gangů, masakru na svatého Valentina a jako nežádoucí a velmi hledaní svědci musí rychle zmizet.

Autor: redakce
Publikováno: 11.10.2014 11:01:30
Zobrazeno 23x
Kategorie: Právě vyšlo

Stotřináct let je dostatečně dlouhá doba, aby se zapomnělo na zbraň i jejího konstruktéra. To ale neplatí o asi nesmrtelném Coltu 1911. V nejnovějším čísle Střelecké revue jsou této pistoli věnovány hned dva články. Na stranách 22 a 23 se můžete dočíst o italské firmě Armi Dallera Custom, která na zakázku a malosériově vyrábí sportovní i obranné pistole, vycházející z Browningovy konstrukce. Část dílů dováží z USA, část vyrábí ve vlastních dílnách a výsledkem jsou sice stokrát kopírované, ale stokrát lepší zbraně než původní váleční tažní koně.

Autor: redakce
Publikováno: 9.10.2014 10:58:50
Zobrazeno 58x
Kategorie: Právě vyšlo

Samozřejmě, pro střelce to může být jedině Kateřina Emmons, rozená Kůrková, naše nejúspěšnější střelecká reprezentantka. Za 31 let svého života stihla získat pěknou řádku medailí ze závodů nejvyšší úrovně, včetně olympijského zlata, vdát se, porodit dvě děti, přestěhovat se do USA a po několika letech se vrátit zpět do České republiky. Teď už zase trénuje a chce se vrátit do reprezentace.

Autor: redakce
Publikováno: 7.10.2014 10:56:02
Zobrazeno 140x
Kategorie: Právě vyšlo

Letošní mistrovství České republiky ve střelbě malorážkou na mizivé cíle do 50 metrů s puškohledem a s otevřenými mířidly proběhlo 6. září jako každoročně na sportovní střelnici v Hradci Králové – Třebši a bylo ověnčeno hned třemi novými rekordy. Organizačně ho z pověření Českého střeleckého svazu zajistili členové Sportovně střeleckého klubu Policie Hradec Králové. S úbytkem střelnic umožňujících střelbu na velké vzdálenosti vznikla myšlenka umožnit střelcům z odstřelovaček provozovat dál tuto disciplínu na běžných padesátimetrových střelnicích. Spolu se změnou názvu původní disciplíny na „velkorážní puška na mizivé cíle“ tak vznikly i disciplíny pro střelbu malorážkou.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 1.10.2014 12:22:57
Zobrazeno 52x
Kategorie: Právě vyšlo

Posledním velkým závodem v letošní letní sezoně 2014 bylo Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě z kulových zbraní, které se uskutečnilo ve dnech 19.–21. 9. 2014. Místem konání se stal opětovně střelecký areál Plzeň – Lobzy, který tak zůstal po prodeji sportovní střelnice v Brně prakticky jediným místem, kde lze uspořádat tak velkou soutěž pro všechny účastníky. Od loňského roku mohli střelci z puškových disciplín střílet na tzv. elektronické terče, umožňující vyhodnocení rány s přesností na desetinu. Toto moderní zařízení se využívá na všech vrcholných soutěžích, jejichž pořadatelem je mezinárodní střelecká federace ISSF. Střelci našeho oddílu si mohli střelbu na „elektroniku“ vyzkoušet jak v rámci Českého poháru talentované mládeže (ČPTM), tak v rámci soutěží s názvem Kontrolní závod reprezentace (KZR), který se výhradně uskutečnil právě v Plzni.

Autor: redakce
Publikováno: 30.9.2014 10:11:50
Zobrazeno 27x
Kategorie: Právě vyšlo

Smrt sedmnáctiletého Trayvona Martina v únoru 2012 nevzbudila v našich médiích větší ohlas. Ve Spojených státech, kde se tato událost odehrála, však pozornost médií a ohlas veřejnosti zastínily i blížící se prezidentské volby. Případ se totiž dotknul tří kontroverzních témat: zbraní, zákona Stand your ground, a otázky rasismu, která je v USA bohužel věčně živá. Při psaní tohoto článku jsme vycházeli ze spolehlivých zdrojů: výpovědí svědků, zveřejněných vyšetřovacích zpráv, záznamů soudního procesu. Je to první skutečný popis případu u nás, protože česká média se soustředila právě na úvahy o zbraních a rasismu, místo aby skutečně informovala.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 25.9.2014 11:05:36
Zobrazeno 594x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 24.9.2014 8:30:18
Zobrazeno 10822x
Kategorie: Novinky

Téma první světové nebo také Velké války je letos nejfrekventovanější ve výstavním plánu českých muzeí. Někdo výstavu pojal regionálně, někdo má větší ambice. A není to dáno jen velikostí muzea. Připomenutí války se zvláště intenzivně věnovala (a věnují) moravská muzea, k nimž patří také Vlastivědné muzeum v Olomouci. Úkolu udělat pořádnou, tedy obsažnou, rozsáhlou a atraktivní výstavu, se ujal tamní kurátor sbírky zbraní a historik PhDr. Karel Podolský.

Autor: redakce, jav
Publikováno: 23.9.2014 10:49:01
Zobrazeno 118x
Kategorie: Právě vyšlo

V loňském roce jsme podrobně informovali hned o třech střeleckých akcích se zbraněmi kategorie D, které proběhly na pardubickém zámku. V sobotu 30. srpna tento seriál pod názvem Na zámku se střílí pokračoval jediným letošním dílem, v tomto případě prezentační akcí firmy Bohemia Air Soft.

Autor: redakce, ev
Publikováno: 9.9.2014 10:30:48
Zobrazeno 34x
Kategorie: Akce

Největší nestátní vojenské muzeum v ČR, provozované Nadací pozemního vojska AČR, nabízí k prohlídce ve venkovních expozicích více než 150 kusů většinou plně pojízdné vojenské techniky z období druhé světové války a z poválečné výzbroje ČSLA. Rozsáhlé jsou expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva, samostatnou výstavou je ženijní, spojovací a protiletadlová technika. Tematicky členěné výstavní prostory vnitřní multimediální expozice seznamují prostřednictvím trojrozměrných exponátů a diorám s výzbrojí a výstrojí čs. prvorepublikové armády (včetně připomínky pohraničních opevnění), armády nacistického Německa i spojeneckých armád Velké Británie, Spojených států a Sovětského svazu. Samostatná část vnitřních expozic je věnována holocaustu a II. odboji na Rokycansku. Kromě tradičních akcí připravilo letos muzeum také výstavy Legiovlak a Byli odhodláni bránit svou vlast.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 3.9.2014 9:54:36
Zobrazeno 45x
Kategorie: Novinky