Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 1.12.2016 8:30:18
Zobrazeno 19378x
Kategorie: Novinky

Atentát na Reinharda Heydricha a osudy československých parašutistů byly popsány a ztvárněny již mnohokrát. Tentokrát jsme ale narazili na pojetí, které je skutečně výjimečné. Přímo v kostele Cyrila a Metoděje mohli návštěvníci zhlédnout několik scén z doby, kdy se tam parašutisté skrývali.
Divadelní představení „Nevzdáme se! Nikdy!“ pořádala spolu s Národním památníkem hrdinů heydrichiády taneční skupina Dance Fusion Company, sdružující profesionální herce i dobrovolné nadšence. Nešlo o klasickou rekonstrukci, na které jsme u historických událostí zvyklí, nekonaly se žádné boje ani střílení. Přesto diváci odcházeli s hlubokými dojmy, protože tiše stát v šeru krypty a poslouchat herce, sedící dva metry od vás – a přitom vědět, že právě tady spolu kdysi mluvili i ti skuteční parašutisté – to je zážitek, který se s knihou nebo filmem nedá srovnat. Znalci mohli ocenit také pečlivost, s kterou bylo téma zpracováno: i drobné detaily, které nezasvěcenému mohly přijít vymyšlené, obvykle měly ověřený historický základ. Představení tak bylo nejen připomenutím historie, ale i její naučnou prezentací.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 28.11.2016 16:41:58
Zobrazeno 773x
Kategorie: Právě vyšlo

15. října 2016 se sešlo 8 rozhodčích slovenského Lidové obranné střelby, 8 pomocníků a 30 soutěžících na střelnici v Čachticích, kde se konal nultý ročník závodu LOS Marathon. Závod organizovaný střeleckým klubem BTN podle pravidel Asociace LOS – SK poskytl soutěžícím výzvu v podobě šesti situací, v nichž se střílelo 20 ran z pušky, 10 z brokovnice a 40 z pistole. Soutěžící absolvovali všechny situace najednou, bez přestávky – a navíc byli pod tlakem devítiminutového časového limitu.

Autor: redakce
Publikováno: 28.11.2016 16:05:14
Zobrazeno 215x
Kategorie: Právě vyšlo

„Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták, a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát.“ Tímto citátem válečného pilota Antoine de Saint-Exupéryho zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová druhé oslavy Dne válečných veteránů na pražském Náměstí Míru. Den válečných veteránů se slaví na Náměstí Míru teprve podruhé, i když tradice oslav tohoto svátku je v České republice již patnáctiletá. Slaví se vždy 11. listopadu, na výročí konce první světové války. Symbolem tohoto svátku je květ vlčího máku, kterým byla porostlá prvoválečná bojiště ve Flandrech.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 25.11.2016 15:58:56
Zobrazeno 15x
Kategorie: Právě vyšlo

Při vzpomínce na Mistrovství Evropy IPSC 2016 (European Handgun Championship – EHC 2016) v Maďarsku na střelnici nedaleko Egeru, se všem účastníkům vybaví určitě v první řadě hromady bláta, déšť, zima, organizační problémy a teprve potom jednotlivé stage, jak střílel, či jak se umístil v konečném pořadí. Problémy nastaly již v Pre Match, a to bylo ještě krásné počasí. Poslední střelci večer dostřelovali téměř za tmy, začaly se projevovat problémy s organizací.

Autor: redakce, Zdeněk Němeček
Publikováno: 23.11.2016 9:43:49
Zobrazeno 26x
Kategorie: Právě vyšlo

Obchodné aktivity partnerov Sellier & Bellot z Vlašimi a Veľkoobchod - ZBRANE, spol. s r.o. z Nitry sa vedú aj v oblasti športovej streľby. Už po tretí rok sa uskutočnila v Nitre - Dolných Krškanoch 12. 11. 2016 v halovej strelnici súťaž v Streleckom trojboji Grand Prix SELLIER & BELLOT, ktorú zabezpečuje Klub vojakov v zálohe 099 z Nitry.

Autor: redakce, Ing. Vladimír Gál
Publikováno: 22.11.2016 15:47:31
Zobrazeno 85x
Kategorie: Právě vyšlo

I ve válce má každý svého boha. Na kterou stranu se však Všemohoucí přikloní, když začnou dunět salvy děl a granátů a kolem hlavy sviští projektily, se mohli přesvědčit návštěvníci podzimní historické akce konané na severočeských zrekultivovaných planinách po starém královském městě Most, které před 40 lety chtě nechtě ustoupilo těžbě hnědého uhlí. Další setkání veřejnosti s technikou a zbraněmi z období konce druhé světové války se konalo v pátek 14. října 2016.

Autor: redakce, Jiří Mandík
Publikováno: 16.11.2016 9:37:01
Zobrazeno 45x
Kategorie: Právě vyšlo

Neprůstřelné vesty. Dnes neodmyslitelná součást výstroje profesionálů v řadách policie a armády a stále častěji i různých civilnějších povolání. Je to doplněk výstroje, o kterém platí, že téměř všichni ho znají, ale nikdo neví podrobnosti. Monografie Střelecké revue číslo 11/2016 se na stranách 83 až 96 podrobně věnuje balistické ochraně jednotlivce. Najdete tam vysvětlení, jak taková ochrana vlastně funguje, co dokáže „schytat“ a na co už je slabá a další zajímavé údaje. Například: proč některé typy dokáží zadržet střelu z revolveru, ale nezadrží nůž.

Autor: redakce
Publikováno: 12.11.2016 9:17:37
Zobrazeno 28x
Kategorie: Právě vyšlo

Flobertky se pomalu, ale jistě stávají stálou součástí nabídky zbraní „bez papírů“. Stále nemohou konkurovat vzduchovkám a airsoftovým modelům, ale mají jednu ohromnou výhodu proti těmto rozšířenějším kategoriím volných zbraní: bouchají. Prozatímní flobertkový král, pan Dressler, už dokázal, že flobertky nemusejí být jenom laciné pistolky a revolvery ze zinkových slitin.

Autor: redakce
Publikováno: 10.11.2016 9:16:13
Zobrazeno 46x
Kategorie: Právě vyšlo

Na střelnici v Opařanech nedaleko Tábora v jižních Čechách se ve dnech 10.–13. října 2016 konalo Policejní mistrovství České republiky ve střelbě z krátkých služebních zbraní. Čtyři medaile vybojovali policisté Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, mezi nimiž je i nový mistr republiky pro rok 2016 Radim Maděránek.

Autor: redakce, kpt. Mgr. Petra Srnková
Publikováno: 9.11.2016 14:03:35
Zobrazeno 53x
Kategorie: Právě vyšlo

Viking není jenom středověký nájezdník. Na přelomu tisíciletí začali Rusové vyrábět jednu z prvních pistolí s plastovým rámem vlastní konstrukce. Dostala jméno po seveřanech, kteří podstatně ovlivnili i ruskou historii. Na rozdíl od svých o maličko starších předchůdců se tato zbraň uchytila na trhu a dosáhla i určitého podílu ve výzbroji ruské armády. O zbrani jsme samozřejmě psali hned, jak se objevila na prvních výstavách.

Autor: redakce
Publikováno: 8.11.2016 9:12:53
Zobrazeno 28x
Kategorie: Právě vyšlo

Vážení čtenáři,

tento Speciál je nyní možné objednat v tištěné podobě přes objednávkový formulář na hlavní stránce našich webových stránek v rubrice Speciály Střelecké revue po kliknutí na tento Speciál. Formulář, prosím vás, vyplňujte pečlivě, urychlíte tím jeho doručení k vám domů.

Tento speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům.  

 

Speciál můžete koupit v tištěné podobě zde a v elektronické podobě zde

Autor: redakce
Publikováno: 7.11.2016 10:24:19
Zobrazeno 10043x
Kategorie: Právě vyšlo

Grand – slavný československý revolver
Štěstí v podobě sériové výroby potkalo během socialistické éry v Československu pouze jediný dvoučinný revolver – proslulý ZKR 590 Grand.
Tento model vznikl v závěru 50. let minulého století v návaznosti na úspěchy terčového jednočinného revolveru ZKR 551 v ráži 38 Special. Na rozdíl od něj byl dvoučinný Grand primárně koncipován jako obranná a služební zbraň, aniž by to vylučovalo jeho sportovní uplatnění; tomu odpovídala i nabídka ráží.
Revolver ZKR 590 Grand se díky svému originálnímu konstrukčnímu řešení a vysoké kvalitě provedení právem řadí k nejobdivovanějším československým zbraním. Daleko za jeho věhlasem ovšem zůstává povědomí o tom, jaký byl jeho skutečný příběh.
Které továrny tento model vyráběly? Od kdy do kdy a v jakých počtech? Jak se od sebe liší kusy různého původu?

Jak to doopravdy bylo s údajným velkým exportním úspěchem Grandů? A proč vlastně výroba těchto legendárních – a mnoha legendami opředených – revolverů skončila?
 

Odpovědi na tyto otázky najdete v prvním svazku nové ediční řady
Pražské vydavatelské společnosti Slavné zbraně.


Speciál je od 10. 10. 2016 k dostání na novinových stáncích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.11.2016 16:18:09
Zobrazeno 506x
Kategorie: Právě vyšlo

Druhý prázdninový víkend strávila dvě střelecká družstva Klubu vojáků v záloze Liberec na pozvání Reservistenkameradschaft Unlingen na tradiční mezinárodní střelecké soutěži Honest John Missile Cup v německém Ulmu, která byla v letošním roce organizována jako součást oslav 50. výročí existence RK Unlingen. Název soutěže je odvozen od raket Honest John, které byly ve výzbroji Bundeswehru od padesátých do osmdesátých let 20. století a mohly být vybaveny kromě konvenčních výbušnin také jadernými nebo chemickými hlavicemi. Jejich dislokace byla právě v Ulmu.

Autor: redakce
Publikováno: 2.11.2016 12:46:35
Zobrazeno 259x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedním z důvodů, které Evropská komise uvádí při snaze omezovat legální držení zbraní, jsou masakry, které občas vyšinutá osoba těmito zbraněmi spáchá. Podívali jsme se tedy na tyto případy a zauvažovali, co by se na nich změnilo, kdyby byla navrhovaná omezení v té době v platnosti.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 26.10.2016 13:37:01
Zobrazeno 4267x
Kategorie: Právě vyšlo

Na sportovní střelnici v Hradci Králové – Třebši proběhlo 3. září 2015 Mistrovství České republiky ve střelbě malorážkou na mizivé cíle do 50 metrů s puškohledem a s otevřenými mířidly. Český střelecký svaz opět jeho organizací pověřil členy Sportovně střeleckého klubu Policie Hradec Králové. Na střelnici, kterou pořadatelé vybavili plně automatizovaným ovládáním terčů, jejichž pohyb zajišťují elektromotory v kombinaci se vzduchovými válci, se přijelo o mistrovský titul utkat pětatřicet střelců ze šestnácti střeleckých klubů.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 17.10.2016 13:06:44
Zobrazeno 64x
Kategorie: Závody

SSK 0049 Vlašim pořádal

dne 15. 10. 2016 na střelnici ve Vlašimi

Velkou cenu Střelecké revue 2016 s podporou Sellier & Bellot, a. s., Vlašim.

Jednalo se o střelecký závod dvojic v jedné společné kategorii střelců.

Autor: redakce
Publikováno: 16.10.2016 10:46:03
Zobrazeno 404x
Kategorie: Právě vyšlo