Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

V sobotu 9. července se utkalo 31 přihlášených dvojčlenných týmů na střelnici v Rimavské Sobotě, aby zabojovaly o titul mistrů Slovenské republiky ve střelecké a taktické všestrannosti podle pravidel Sportovní situační střelby. Na střelecké týmy čekalo devět netradičních parkurových situací (z toho dva noční), na kterých musely ukázat nejen střelecké umění z krátkých a dlouhých zbraní, ale i schopnost analyzovat situaci pod časovým stresem, nebo po fyzické zátěži. Na splnění všech devíti úloh spotřeboval střelecký tým minimálně 130 nábojů do krátké zbraně, 40 nábojů do dlouhé zbraně, osm nábojů do odstřelovačky a jako bonus se počítal i zásah nožem na vzdálenost asi 5 m. Reálně však bylo vystřelených nábojů mnohem víc. Vítězný tým Junior Magnum potřeboval na splnění všech situací celkem 1738,97 sekund.

Autor: redakce, Emil Réti
Publikováno: 24.8.2016 11:12:23
Zobrazeno 4x
Kategorie: Právě vyšlo

O víkendu 30.–31. července 2016 se v krásném areálu zámku Choltice konalo otevřené Mistrovství České republiky v HFT. Disciplína Hunter Field Target spočívá ve velmi přesné střelbě ze vzduchových zbraní na kovové padací terče (sklopky) umístěné v předem neznámých vzdálenostech mezi 7–41 metry. O medaile se soutěžilo ve čtyřech kategoriích: Open (PCP pušky), Ladies (ženy), Recoiling (pružinové vzduchovky) a Junior (do 18 let).

Autor: redakce, Jakub Vicher
Publikováno: 19.8.2016 13:02:24
Zobrazeno 20x
Kategorie: Právě vyšlo

Svátek předovkářů, Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě z předovek v kulových disciplínách, proběhlo na střelnici v Uherském Ostrohu. Perkusními brokovnicemi se na letící cíle střílelo na střelnici v Mělníku. Celkem se bojovalo o třináct mistrovských titulů v pěti disciplínách z krátkých a osmi z dlouhých perkusních, křesadlových a doutnákových zbraní.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 15.8.2016 11:16:34
Zobrazeno 107x
Kategorie: Právě vyšlo

Test tohoto přístroje byl prezentován ve Střelecké revui č. 5/2016.
Nyní vám přinášíme jeho rozšířené znění se zapracovanými zkušenostmi pana Juraje Zúbeka.

Fomei 6–24x50 Foreman

Autor: redakce, Juraj Zúbek
Publikováno: 12.8.2016 11:37:40
Zobrazeno 18x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 10.8.2016 8:30:18
Zobrazeno 16431x
Kategorie: Novinky

Dalo by se říct, že po přelomu století probíhá snad ve všech armádách na světě modernizace základní výzbroje vojáků. Pozornost je zaměřena hlavně na útočné pušky. Monografie Střelecké revue číslo 8/2016 je zaměřena na polské řešení. Výsledkem poměrně dlouhého vývoje je „bitevní puška“ MSBS-5,56 Radon. Polští konstruktéři se snažili nabídnout armádě co nejuniverzálnější zbraň.

Autor: redakce
Publikováno: 9.8.2016 13:28:41
Zobrazeno 36x
Kategorie: Právě vyšlo

Midgard o.s. si Vás dovoluje pozvat na již desátý - jubilejní ročník raně středověké bitvy Rogar, letos s podtitulem Valhalla, která se bude konat v Brdečném nedaleko Neveklova (okres Benešov) ve dnech 20. a 21. srpna 2016. Můžete se těšit na více než 300 účinkujících z Čech, Slovenska a Německa. Budete mít možnost zhlédnout dobové ležení válečníků o zhruba 100 stanech, rekonstrukci pohanského obřadiště a vikinského pohřebiště, vykoušet si zbraně i zbroje válečníků, dozvědět se mnoho zajímavých informací o Vikinzích i Slovanech z informačních tabulí a samozřejmě i od účinkujících, kteří rádi zodpoví Vaše dotazy. Jako hlavní bod programu bude největší raně středověká bitva v Čechách, ve které se střetnou válečníci z dalekého severu i naši slovanští předci.

Autor: redakce
Publikováno: 8.8.2016 10:47:54
Zobrazeno 24x
Kategorie: Právě vyšlo

Chcete si dát na střelnici pořádnou ránu ze zbraně, na kterou nepotřebujete zbrojní průkaz, dát ránu jako z kanonu, ráží přes deset milimetrů, s pořádným zpětným rázem a navíc docela přesnou? Pak jste vážní kandidáti na střelbu z replik na černý prach. Jednu takovou představuje článek na stranách 41 až 43 osmého čísla Střelecké revue ročníku 2016. Ardesa Ranger je pořádný kus oceli, délka hlavně je 715 milimetrů.

Autor: redakce
Publikováno: 7.8.2016 13:26:41
Zobrazeno 34x
Kategorie: Právě vyšlo

Zájemce o vzduchovky tentokrát potěší článek o zajímavé pistoli. Je to Weihrauch HW 40 PCA Sport. Moderní vzduchová pistole má tvary inspirované pistolemi Walther řady 99. Velikostí ostrý vzor poněkud překonává, rozměry se téměř blíží ručnímu dělu Desert Eagle, ale hmotnost je přijatelná, nepatrně nad tři čtvrtě kilogramu.

Autor: redakce
Publikováno: 5.8.2016 13:25:25
Zobrazeno 33x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně z kosmických materiálů. Donedávna se tak označovaly výrobky z nových slitin, původně určených pro stavbu raket a kosmických lodí. Obvykle měla taková novinka jepičí život. Ve větší míře se prosadily, pokud víme, jenom slitiny hliníku legované skandiem a slitiny titanu. Ale v letošní květnové Střelecké revui jsme přinesli první informaci o přípravě výroby pistolí z materiálu, který k nám doslova přiletěl z vesmíru. Americké firmě Cabot Guns se podařilo získat 77 kilogramů meteorického železa v takové kvalitě, že z něj vyrobila pár pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 3.8.2016 13:22:50
Zobrazeno 52x
Kategorie: Právě vyšlo

Poslední červnový den byla na nádvoří Armádního muzea Žižkov otevřena výstava připomínající 25 let od chvíle, kdy Československo opustil poslední voják sovětské armády, která sem přišla v srpnu 1968. Historik Prokop Tomek (vlevo) a tehdejší ministr obrany Luboš Dobrovský (vpravo) návštěvníkům přiblížili nejen politické okolnosti, které v těchto událostech hrály roli, ale i technické podrobnosti odsunu cizích vojsk a osud opuštěných objektů.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 20.7.2016 14:24:20
Zobrazeno 29x
Kategorie: Právě vyšlo

Nejnovější speciál Střelecké revue se výjimečně nehemží zbraněmi. Na jeho stranách převažují paragrafy, ale ve velmi stravitelné formě. Pod titulem Braňte se! jsou shromážděny skutečné případy použití zbraně k sebeobraně. Na rozdíl od mnoha příruček jsou popsány srozumitelnou češtinou a do „lidštiny“ byly přeloženy i mnohdy složité formulace rozsudků, znaleckých posudků a zdůvodnění. Samozřejmou součástí obsahu jsou i příslušná zákonná ustavení, opět se srozumitelným komentářem. Na názory na sebeobranu se autoři seriálu zeptali i renomovaných právníků, obhájce i žalobce. Ze svého pohledu se k sebeobraně se zbraní vyjadřují i soudci, od okresního soudu po Ústavní soud, soudní znalec a policista. Knížečka s praktickým polovičním formátem Střelecké revue přináší na sto stránkách informace téměř nezbytné pro každého, kdo má zbraň a uvažuje o jejím použití i pro případ sebeobrany. A nemusí to být jenom palná zbraň podléhající zbrojnímu zákonu. V některých případech se řeší i použití chladných zbraní a jedna kapitola je dokonce věnována nástražným systémům. Speciál je v prodeji na novinových stáncích od července 2016.

Autor: redakce
Publikováno: 12.7.2016 10:24:19
Zobrazeno 1161x
Kategorie: Právě vyšlo

Sběratelské zbraně nechybějí v žádném čísle Střelecké revue. Jeden z článků na toto téma v čísle 7/2016 je věnován pistoli, která patří k nejdéle vyráběným konstrukcím J. M. Browninga. Zbraň s původním označením FN model 1910/22 vznikla jako zakázka pro tehdejší Království Srbů a Chorvatů úpravou modelu 1910.

Autor: redakce
Publikováno: 10.7.2016 10:22:19
Zobrazeno 65x
Kategorie: Právě vyšlo

Lovecké kulovnice Srasser si po skromných začátcích vydobyly své místo na trhu, zvlášť u zákazníků, kteří na nějakou tu korunu nemusejí hledět. Originální koncepci přímotažného závěru a vynikající přesnost a spolehlivost se nyní konstruktéři výrobní firmy rozhodli využít na zbrani nejnáročnější, odstřelovací pušce. Na začátku minulého roku byl představen model Strasser TAC 1.

Autor: redakce
Publikováno: 8.7.2016 10:20:09
Zobrazeno 42x
Kategorie: Právě vyšlo

Na sebeobranu si většina lidí vybírá spíš menší zbraně. Ale najdou se nadšenci, kteří chtějí, aby zbraň odstrašovala případného útočníka hned po vytasení. Pro ně je určen závěrečný díl přehledných článků o pistolích na sebeobranu. Opět je zaměřen přednostně na typy, které se u nás dají koupit. Pod titulkem Velké pistole v ráži 45 ACP najdete minikatalog zbraní, které se nedají přehlédnout, pětačtyřicítky v plné armádní velikosti.

Autor: redakce
Publikováno: 6.7.2016 10:18:19
Zobrazeno 89x
Kategorie: Právě vyšlo

Pistole Coonan patří ke zbraňařským legendám. Vyhraná sázka jednoho mladého konstruktéra má poněkud složitý osud. Výroba se několikrát rozběhla a skončila konkurzem, odborníci mnohokrát předpovídali odchod tohoto modelu do sběratelských kruhů, ale zdá se, že myšlenka pistole na revolverové náboje je nesmrtelná.

Autor: redakce
Publikováno: 4.7.2016 10:13:44
Zobrazeno 41x
Kategorie: Právě vyšlo

Boje u Mladějova/Blosdorfu, 1915-2016
V době 1. světové války se na východní frontě, v rozsáhlé oblasti Karpat střetly ohromné masy vojsk, jimž veleli talentovaní generálové obou válčících stran. Ruské uskupení čtyř armád (3., 4., 5. a 8. armády) měl pod komandem generál jezdectva A. A. Brusilov. Rakousko-uherské síly sestávaly v prvé řadě z 1. a 4. armády (vedle dalších divizí) pod velením německého generála polního maršála A. von Mackensena, a od počátku roku 1915 byla k jejich podpoře určena německá tzv. Jižní armáda generála pěchoty A. von Lisingena.

Autor: redakce, Edgar Pachta
Publikováno: 20.6.2016 13:26:55
Zobrazeno 66x
Kategorie: Akce
Rubrika: Ostatní akce

Ve dnech 4. a 5. června 2016 se uskutečnil v areálu rekreačního zařízení Srnčí u Moravské Třebové již 18. ročník Mistrovství ČR ve střeleckém víceboji mládeže SBTS ČR ze vzduchových zbraní. Svaz branně technických sportů (dále jen SBTS) pověřil organizací této soutěže ZO SBTS v Moravské Třebové. Soutěž proběhla pod záštitou starosty města Moravská Třebová.

Autor: redakce, Jiří Jurásek
Publikováno: 14.6.2016 10:48:25
Zobrazeno 107x
Kategorie: Právě vyšlo

Oblíbené přehledy celých skupin zbraní nechybějí ani ve Střelecké revui číslo 6/2016. Pro milovníky dlouhých zbraní bude zajímavý přehled novinek a inovací, které redaktoři nasbírali na letošním veletrhu v Norimberku. V článku Dlouhé zbraně na IWA 2016 na stranách 30 až 35 a navazujících článcích Uzkon ZK-18 (strany 36 až 38), Plně stavitelné pažby z Norska (strany 39 až 41) a Malorážky se lvem a spol. (strany 42 až 44) najdete přehled toho nejzajímavějšího, co výrobci pušek na začátku roku představili.

 

Autor: redakce
Publikováno: 10.6.2016 13:22:01
Zobrazeno 111x
Kategorie: Právě vyšlo