Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Tak už je tady zase jaro a na střelnicích je zase živo. V Žalanech jsme 17. 4. 2016 opět uspořádali Jarní LOS, tedy Jarní střeleckou soutěž v lidové obranné střelbě. Na pěkně rozmoklé střelnici, ale v přírodě a na čerstvém vzduchu, se soutěžilo na šesti situacích. Přesto, že předpověď počasí nebyla moc příznivá, na víkend byl hlášen déšť, střelce to nijak neodradilo. Však se také mezi střelci říká, že není špatného počasí, jen střelec není vždy vhodně oblečen.

Autor: redakce
Publikováno: 22.4.2016 11:50:32
Zobrazeno 226x
Kategorie: Právě vyšlo

Na pražském Petříně vypuknou začátkem května zuřivé boje mezi několika středověkými armádami z celého světa. Ty se utkají o titul mistra světa ve středověkém kontaktním boji. Bitevní aréna, která vyroste při příležitosti konání sedmého ročníku mistrovství světa – Bitvy národů (Battle of the Nations), bude hostit desítky týmů z více než třiceti států. Mezinárodní klání se v České republice uskuteční již podruhé v řadě, a to od 5. do 9. května.

Autor: redakce
Publikováno: 18.4.2016 11:55:26
Zobrazeno 18x
Kategorie: Právě vyšlo

Na začátku roku proběhla jedna z největších světových výstav civilních zbraní, americká Shot Show. Všichni výrobci zbraní představili to, co si myslí, že by mohlo zákazníky upoutat. Celkový přehled americké výstavy najdete v monografii Střelecké revue číslo 4/2016 na stranách 85 až 95. Letošní novinky jsou zmíněny jenom stručně, podrobné články začínají už v tomto čísle a samozřejmě budou pokračovat prakticky ve všech zbývajících. Záleží to jenom na tom, jak rychle se objeví v nabídce našich prodejen a nebo kdy se podaří získat podrobnější informace od výrobců. O pár týdnů později následovala největší evropská výstava, IWA 2016. Na základní informace z našeho kontinentu se můžete těšit v příštím čísle.

Autor: redakce
Publikováno: 17.4.2016 11:54:15
Zobrazeno 20x
Kategorie: Právě vyšlo

Občas se něco nepovede a to nejen v automobilovém průmyslu. Tentokrát se zdá, že do pěkného průšvihu se dostala německá zbrojovka Heckler & Koch. Jejich útočná puška G36 byla vyráběna od roku 1995 a byla uváděna jako příklad zbraně pro budoucí století.

Autor: redakce
Publikováno: 15.4.2016 11:52:53
Zobrazeno 54x
Kategorie: Právě vyšlo

Střelba na velké vzdálenosti je poměrně exkluzivní sport, ale nadšenci pro tuto náročnou disciplínu jsou i u nás. Článek Jak vybrat odstřelovačku na stranách 36 až 38 dubnového čísla Střelecké revue ročníku 2016 je určen těm, kteří chtějí se střelbou na velké vzdálenosti začínat. Zkušený střelec Aleš Chudoba podává základní informace ve velmi srozumitelné podobě. Současně uvádí i příklady vhodných zbraní včetně cenových relací a přehled vhodných nábojů. Takže pokud vás zaujala tato disciplína, máte základní návod co si pořídit a kolik to bude stát.

Autor: redakce
Publikováno: 13.4.2016 11:51:33
Zobrazeno 49x
Kategorie: Právě vyšlo

Americká armáda prý uvažuje o nové služební pistoli. Na tyto zprávy musela samozřejmě reagovat i italská firma Beretta, jejíž model 92 se před více než třiceti lety překvapivě stal nástupcem legendárního Coltu 1911 A1. Podle Italů stávající typ, v americké armádě označovaný jako M9, ještě není na konci své životnosti. Co všechno se dá změnit na zavedené pistoli tak, aby většina rozhodujících dílů zůstala zaměnitelná se zavedeným vzorem uvádí velmi zajímavý článek Beretta M9A3 ve střelecké revui číslo 4/2016 na stranách 18 až 23.

Autor: redakce
Publikováno: 11.4.2016 11:48:55
Zobrazeno 26x
Kategorie: Právě vyšlo

Česká zbrojovka Uherský Brod svou hlavní letošní novinkou udělala radost střelcům IPSC a dalších akčních disciplín, kteří chtějí důkladnou a spolehlivou pistoli. Střelci, vybavení CZ 75 SP-01 Shadow v minulých rocích posbírali u nás i ve světě řadu medailí včetně těch nejcennějších. Ale vývoj pokračuje a klasický Shadow už má vážné konkurenty. Nespali ani konstruktéři České zbrojovky a na začátku roku mohli slavnostně představit následníka úspěšné pistole, CZ Shadow 2.

Autor: redakce
Publikováno: 10.4.2016 11:47:18
Zobrazeno 61x
Kategorie: Právě vyšlo

Také dubnové číslo letošní Střelecké revue se muselo věnovat evropskému tažení proti legálně drženým zbraním a chystaným nebo už provedeným změnám zákonů. Současně zde najdete i popisy akcí, které se konají proti odzbrojovačům a návod, jak se do nich mohou zapojit sami vlastníci zbraní. Téma zbraně a zákony začíná úvodníkem s názvem Jak komunikovat s politiky na straně 3, pokračuje na stranách 8 a 9 články Nová branná legislativa a Stanovisko sdružení LEX, na stranách 10 a 11 najdete články Evropská regulace zbraní = snížení bezpečnosti a Čerstvé zprávy z EU. Výzvu k zapojení se do akcí proti odzbrojovacím iniciativám napsal Mgr. Pavel Černý a je na straně 13 v rubrice Ohlasy, názory, informace. Trošku z jiného soudku je článek Svěření vzduchovky na straně 76. Je to poučení jak udělat střeleckou akci pro děti a nedostat se do rozporu s platnými zákony.

Autor: redakce
Publikováno: 8.4.2016 11:44:18
Zobrazeno 43x
Kategorie: Právě vyšlo

V současné době je v Parlamentu novela zákona č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu. Nemá žádnou souvislost se současným děním kolem EU – dělá se zejména kvůli výbuchu ve Vrběticích a tragédii v Uherském Brodě. Má přinést určité změny, z nichž ta zřejmě nejvíce diskutovaná je nové oprávnění policie zadržet zbraně a střelivo, pokud existuje důvodné podezření, že u držitele zbrojního průkazu došlo k takové změně zdravotního stavu, která může v souvislosti s nakládáním se zbraní představovat ohrožení života nebo zdraví, a zejména dodatečné oprávnění za účelem zadržení zbraní vstoupit na pozemek či do obydlí, pokud držitel na výzvu zbraně sám nevydá.
Kolem těchto opatření se rozpoutaly diskuze, zda vůbec mají být zavedena, a pokud ano, jak mají být vymezena a kontrolována. Zejména zásah do ústavou zaručeného práva na nedotknutelnost obydlí v kombinaci s vágní formulací důvodné podezření nevypadá zrovna důvěryhodně a celkem oprávněně vzbuzuje obavy z možného zneužití. Jak si to tedy přebrat?

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 30.3.2016 11:23:43
Zobrazeno 292x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 28.3.2016 8:30:18
Zobrazeno 14946x
Kategorie: Novinky

Chtěl bych něco malého, aby to střílelo a nepotřeboval bych na to zbroják. Takové přání je v dnešní době náročné, ale není nesplnitelné. Jednu z možností představujeme na stranách 30 a 31 Střelecké revue číslo 3/2016. Turecká firma Ekol je známá jako výrobce plynovek a poplašňáků. Její poslední novinka je ale ostrá. Model Arda je malý revolver na náboje 4 mm Flobert.

Autor: redakce
Publikováno: 18.3.2016 15:23:56
Zobrazeno 103x
Kategorie: Právě vyšlo

Seriál o kapesních pistolích neskončil šestpětatřicítkami. Ty jsou dnes spíš rarity. V podstatně jiné situaci jsou zbraně na přibližně stejně starý náboj, ale poněkud větší ráže. Po zkonstruování prvních subkompaktů na náboj 9 mm Luger mnozí předpokládali, že ostatní devítky časem zmizí. Mýlili se. V poslední době se doslova roztrhl pytel s malými pistolemi na náboj 9 mm Browning krátký. Jeho výkon je sice přibližně poloviční proti devítce Luger, ale na sebeobranné vzdálenosti stále ještě dostačující.

Autor: redakce
Publikováno: 16.3.2016 15:20:54
Zobrazeno 108x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedna z největších světových zbrojovek, americká firma Ruger, průběžně modernizuje svoji nabídku. První letošní novinka je služební pistole Ruger American. Ve Spojených státech se již několik let mluví o náhradě více než třicet let starých armádních pistolí, odvozených z Beretty, novou modernější zbraní. Na případný konkurz se výrobci připravují v předstihu a rugerova pistole bude jedna z prvních.

Autor: redakce
Publikováno: 14.3.2016 15:18:13
Zobrazeno 77x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nazval David Karásek úvodník třetího čísla Střelecké revue ročníku 2016. Nejedná se o první, ani druhou světovou válku. Tato válka právě probíhá a jde v ní o právo občanů Evropské unie na držení a nošení zbraní. Zastánci omezování už používají opravdu podpásové triky a zdá se, že i přes odpor rozumných politiků se nehodlají hned tak vzdát. Co se vlastně děje kolem zákonů a směrnic o zbraních, tomu se věnuje nejen úvodník na straně 3, ale i navazující článek s názvem Jak obelhali Europarlament na stranách 9 až 13. Tam autoři upozorňují na nepravdy, které protizbraňoví eurokomisaři použili a popisuje následky prosazení navrhovaných omezení. Výstižný je název závěrečného odstavce: Udělejte kriminálníky z milionů občanů.

Autor: redakce
Publikováno: 10.3.2016 15:16:50
Zobrazeno 63x
Kategorie: Právě vyšlo

Vedle dalších článků o moderních zbraních potěší ve Střelecké revui číslo 2/2016 oko zbraňových fandů i popisy a fotografie historických zbraní. Na stranách 60 až 62 v článku Tanner pro generála najdete popis a fotografie páru jedněch nejhezčích perkusních pistolí z poloviny devatenáctého století.

Autor: redakce
Publikováno: 16.2.2016 13:40:26
Zobrazeno 62x
Kategorie: Právě vyšlo

Nejen myslivce zaujme článek s názvem Lynx. Nemusíte se bát, že se Střelecká revue dala, podle vzoru mnoha dalších sdělovacích prostředků, na zvířátka. Lynx je sice latinské jméno rysa, ale také velmi zajímavá kulovnice. Při prvním pohledu vás na této zbrani zaujme ovládací páka závěru, která má tvar připomínající rukojeť vývrtky na korkové zátky.

Autor: redakce
Publikováno: 14.2.2016 13:39:03
Zobrazeno 87x
Kategorie: Právě vyšlo

Seriál o pistolích na sebeobranu končí přehledem nejmenších ráží, malorážek a šestpětatřicítek. Přes veškeré výtky expertů k účinnosti těchto často opravdu miniaturních pistolí se stále vyrábějí a můžete je najít i v našich prodejnách. V článku Nejmenší subkompakty na stranách 24 až 29 Střelecké revue číslo 2/2016 si můžete vybrat dokonce z jedenácti typů.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2016 13:37:34
Zobrazeno 181x
Kategorie: Právě vyšlo

je už víc než rok očekávaný klon slavné americké pistole se značkou CZ. První kusy dorazily od výrobce v USA do podnikových prodejen České zbrojovky Uherský Brod a redakce u toho samozřejmě nemohla chybět. Na stranách 16 až 20 únorového čísla Střelecké revue 2016 najdou zájemci podrobný popis a informaci o tom, co se ještě dá očekávat.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2016 13:35:21
Zobrazeno 185x
Kategorie: Právě vyšlo