Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Martini nejsou jenom aperitivy. Zájemci o zbraně okamžitě u tohoto jména zpozorní. Jednoranové zadovky se sklopným závěrem systému Martini až donedávna ovládaly svět, zpočátku vojenských a později sportovních a loveckých pušek. Osudy úspěšného vynálezu a jeho podstatně méně úspěšného autora podrobně sleduje článek Když se řekne Martini.

Autor: redakce
Publikováno: 17.9.2014 14:21:10
Zobrazeno 1x
Kategorie: Právě vyšlo

Ing. Jan Balcar napsal další krásnou knihu o starých krátkých palných zbraních. Jmenuje se Revolvery a pistole první světové války, Německo a jde o první díl.
Recenzi přinese některé z příštích čísel Střelecké revue.
V této souvislosti jsme obdrželi zprávu, že 18. 10. 2014 od 13.00 hodin proběhne v prodejně Zbraní Liberec autogramiáda autora této knihy. Knihu (a nejen tu) zde bude možno také zakoupit. Zájemci, kteří už nějakou Balcarovu publikaci mají, mohou vzít svou knihu k podepsání také.
Zbraně Liberec a Jan Balcar prosí zájemce, aby potvrdili svoji účast telefonicky na telefonu 603 276 071 nebo na e-mailu zbrane@zbraneliberec.cz. Jde pouze o to, aby organizátoři mohli připravit dostatek knížek. Ovšem vítáni budou i neohlášení zájemci.

Autor: redakce
Publikováno: 17.9.2014 11:37:20
Zobrazeno 3x
Kategorie: Právě vyšlo

Velká cena Střelecké revue 2014
se koná 11. října 2014 na střelnici SSK Vlašim s podporou Sellier & Bellot a. s. Vlašim.

Jedná se o závod dvojic. Do soutěže budou připuštěny pouze samonabíjecí pistole služebního typu od ráže 7,62 mm výš. Pozorovací dalekohled je povolen, spotter nikoliv! Střelivo použijí závodníci vlastní. Závod bude na 2x15 ran postupně na mezinárodní pistolový terč 50/20 a nekrytě ležící figuru s kruhy, obě ve vzdálenosti 25 metrů. Na každou 15ranovou položku je čas 7 minut. První položka se střílí oběma rukama nebo jednou rukou, druhá výhradně jednou rukou, vše vstoje bez opory. Před závodem je možný nástřel – 3 rány za 3 minuty.

Autor: redakce
Publikováno: 16.9.2014 12:44:17
Zobrazeno 4x
Kategorie: Právě vyšlo

Zájemci o těžkou vojenskou techniku mohou zajásat nad podrobným článkem o historii i současném použití a výrobě bojových vozidel pěchoty řady BVP. Známý odborník v tomto oboru Lukáš Visingr sleduje cestu a vývoj bévépéček československé a později české a slovenské výroby.

Autor: redakce
Publikováno: 15.9.2014 14:19:48
Zobrazeno 7x
Kategorie: Právě vyšlo

Myslivce a sportovní střelce může zajímat článek věnovaný u nás málo známým malorážkám značky Marlin. Americká továrna kdysi patřila k největším výrobcům zbraní na světě. Dnes ze širokého sortimentu zůstaly jenom dlouhé zbraně s některými zajímavými konstrukčními prvky. Platí to i o malorážkách, které většinou patří do nižší cenové skupiny, i když kvalitou a výkony mohou soutěžit s podstatně dražšími výrobky. Připomínkou historie jsou malorážky s opakovacím mechanismem ovládaným spodní pákou. Malorážky i kulovnice Marlin kdysi úspěšně konkurovaly winchesterovkám, malorážkový Marlin je dokonce o řadu let předstihl.

Autor: redakce
Publikováno: 14.9.2014 14:18:10
Zobrazeno 34x
Kategorie: Právě vyšlo

Německá firma Heckler & Koch je považována za jednoho z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších světových výrobců služebních, obranných a částečně i sportovních pistolí. A to bez ohledu na vyšší cenu, která patří k charakteristickým rysům všech zbraní HK. Zákazníci vědí, že za své peníze dostanou špičkovou kvalitu. Těmito slovy uvádí skupina autorů obsáhlý článek o výrobcích německé firmy Heckler & Koch. Postupně jsou představeny všechny pistole této značky, od prvních pokusů  přes originální, ale méně úspěšné modely až po první jednoznačný úspěch, HK USP.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2014 14:16:31
Zobrazeno 63x
Kategorie: Právě vyšlo

Armi Olmi, nová značka mezi výrobci zbraní a její aktuální nabídka. To je téma článku ze stran 14 až 16 čísla 9 střelecké revue. Nová zbrojovka je zajímavá tím, že jako první výrobek představuje revolver, v dnešní době zbraň spíš pro nadšence než pro profesionály. A hned s prvním typem si výrobce nastavil laťku hodně vysoko. Zřejmě by se rád stal něčím jako Sphinx mezi výrobci pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2014 14:12:59
Zobrazeno 22x
Kategorie: Právě vyšlo

V loňském roce jsme podrobně informovali hned o třech střeleckých akcích se zbraněmi kategorie D, které proběhly na pardubickém zámku. V sobotu 30. srpna tento seriál pod názvem Na zámku se střílí pokračoval jediným letošním dílem, v tomto případě prezentační akcí firmy Bohemia Air Soft.

Autor: redakce, ev
Publikováno: 9.9.2014 10:30:48
Zobrazeno 7x
Kategorie: Akce

Srdečně vás zveme na tradiční burzu, která se koná na letišti v Milovicích, a to ve dnech: 20. 9. a 11. 10. 2014. Přijeďte prodat vše co vám doma, v garáži, či stodole leží ladem. Zváni jsou též všichni sběratelé a nadšenci do aut či letadel, kteří mohou na burzu doslova přiletět. Ti, kteří by se rádi zúčastnili Oldtimer výstavy a vlastní nějaké to historické vozidlo nechť se dostaví. Odměnou Vám bude vstupné zdarma a stání přímo na hlavní ploše. Za každého počasí vždy v sobotu od 7.00 h. (Pro velký zájem prodejci mohou přijíždět již v sobotu od 5.00 h.)

Autor: redakce
Publikováno: 5.9.2014 10:10:56
Zobrazeno 10x
Kategorie: Akce

Největší nestátní vojenské muzeum v ČR, provozované Nadací pozemního vojska AČR, nabízí k prohlídce ve venkovních expozicích více než 150 kusů většinou plně pojízdné vojenské techniky z období druhé světové války a z poválečné výzbroje ČSLA. Rozsáhlé jsou expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva, samostatnou výstavou je ženijní, spojovací a protiletadlová technika. Tematicky členěné výstavní prostory vnitřní multimediální expozice seznamují prostřednictvím trojrozměrných exponátů a diorám s výzbrojí a výstrojí čs. prvorepublikové armády (včetně připomínky pohraničních opevnění), armády nacistického Německa i spojeneckých armád Velké Británie, Spojených států a Sovětského svazu. Samostatná část vnitřních expozic je věnována holocaustu a II. odboji na Rokycansku. Kromě tradičních akcí připravilo letos muzeum také výstavy Legiovlak a Byli odhodláni bránit svou vlast.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 3.9.2014 9:54:36
Zobrazeno 16x
Kategorie: Novinky

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 1.9.2014 8:30:18
Zobrazeno 10640x
Kategorie: Novinky

Puškových závodů v akčních disciplínách nemáme v Česku mnoho. Asi je to tím, že nám chybí dostatek střelnic pro střelbu nad 50 m a také proto, že naše malá zemička je poměrně hustě obydlena. V Žalanech jsme se proto rozhodli uspořádat další závod v Lidové obranné střelbě (LOS) pro pušku. Pro závodníky bylo připraveno 6 situací, na kterých si střelci opravdu dostatečně zastříleli. Na vyřešení celého závodu spotřeboval každý závodník minimálně 78 patron.

Autor: redakce, Jan Prepletaný
Publikováno: 25.8.2014 13:58:30
Zobrazeno 44x
Kategorie: Akce

V sobotu 12. července 2014 proběhla v Náchodě v prostoru muzea u pěchotního srubu N-S 82 „Březinka“ již druhá akční i statická prezentace automatických zbraní v čele s modely z výzbroje meziválečného čs. opevnění. K vidění byly i unikátní, jen zřídka vystavované prototypy ze sbírek VHÚ Praha. Tuto velice zajímavou akci si připomínáme následující fotogalerií.

Autor: redakce
Publikováno: 22.8.2014 11:25:47
Zobrazeno 40x
Kategorie: Akce

Během červencové prezentace zbraní České zbrojovky, a. s., Uherský Brod na Střelnici Leiko v Plzni se mi dostala do ruky civilní verze nové české armádní pušky, sportovní, pouze samonabíjecí puška CZ 805 BREN S1 modulární koncepce (aplikovat lze hlavně délky 11“, 14“ a 16“, zásobníkovou šachtu pro M4, teleskopickou sklopnou ramenní opěrku, boční ozubené lišty atd.) v ráži 223 Rem.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 18.8.2014 14:56:28
Zobrazeno 306x
Kategorie: Novinky
Krav Maga pro ženy

V sobotu 2. srpna 2014 se v pražských Žlutých lázních uskutečnil první ročník Festivalu Nenechte si ubližovat. Byl určen všem ženám bez rozdílu věku – těm, které by rády vyjádřily podporu obětem násilí, a těm, které si touto zkušeností prošly. Festival přineslo sdružení Krav Maga Global CZ za podpory společnosti AVON. Výtěžek ze vstupného poputuje na pomoc obětem domácího násilí.

Autor: redakce
Publikováno: 7.8.2014 12:09:07
Zobrazeno: 340x
Kategorie: Akce

Nožům a chladným zbraním se Střelecká revue věnuje jenom okrajově. Ale v článku „Minitest mininástrojů“ na stranách 28 až 31 osmého čísla letošní Střelecké revue se autor zaměřil na opomíjenou a podceňovanou skupinu mininástrojů. Začíná vzpomínkou na obyčejný otvírák na konzervy z vojenských dávek, ale další testované nástroje už patří k těm, které si můžete celkem běžně koupit v prodejnách nožů, army shopech, na internetu a za nejnižší ceny i na vietnamských tržištích.

Autor: redakce
Publikováno: 6.8.2014 10:15:41
Zobrazeno 308x
Kategorie: Právě vyšlo

Ne, to není nový náboj. Jenom si puškař a konstruktér zajímavých zbraní Libor Novák z firmy Highland Arms tentokrát vzal na paškál starý dobrý kulomet vzor 59. Zbraň sice byla na svou dobu vynikající, ale dnes již zastarala a většina z nich odpočívá v armádních skladech a čeká je výprodej nebo likvidace. Zcivilněné samopaly a útočné pušky upravené, nebo již nově vyrobené jako samonabíjecí, jsou dnes v prodejnách zbraní celkem běžné. K jejich pořízení potřebujete zbrojní průkaz a nákupní povolení na zbraň kategorie B. Kulomet české, nebo československé výroby zatím v nabídce chyběl.

Autor: redakce
Publikováno: 4.8.2014 10:11:58
Zobrazeno 254x
Kategorie: Právě vyšlo

Podle www.vhu.cz je výstava V zákopech první světové války nejvýznamnější akcí Vojenského historického ústavu Praha v roce 2014 a patří také k nejdůležitějším domácím výstavním událostem tohoto roku. Výstava je součástí projektu Velká válka, na kterém se podílí devět paměťových institucí z celé České republiky.

Autor: redakce, red
Publikováno: 25.7.2014 15:21:35
Zobrazeno 147x
Kategorie: Právě vyšlo

Tak nám zabili Ferdinanda – a jelikož se to stalo před sto lety, česká a moravská muzea, která jinak výročí Velké války většinou nechávají v klidu, odstartovala působivý maraton výstav a doprovodných akcí věnovaných světovému konfliktu v letech 1914–1918. Vernisáž jedné z prvních letošních prvoválečných expozic proběhla v úterý 3. června v Národním technickém muzeu v Praze, jež v duchu c. a k. hesla Viribus Unitis přispívá ke společnému dílu připomenutím toho, že Rakousko-Uhersko mělo docela impozantní válečné loďstvo a že významnou roli v něm sehrávali lidé a výrobky z Českých zemí.

Autor: redakce, RED
Publikováno: 23.7.2014 13:30:03
Zobrazeno 69x
Kategorie: Právě vyšlo

Letos proběhla Bahna v obvyklém termínu, v sobotu 7. 6. 2014. A zase to nebyla Bahna v pravém smyslu toho slova, protože všude se převážně prášilo. Skutečné bahno se vyskytovalo jen tam, kde bylo vytvořeno uměle kropením, a pak tradičně na úzkém přechodu z Předních Bahen na Bahna Zadní, aby si návštěvníci alespoň trochu užili. Jako obvykle bylo k vidění také pár zajímavostí v oboru ručních či lehkých zbraní.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 21.7.2014 10:47:14
Zobrazeno 226x
Kategorie: Právě vyšlo