Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

To je další z článků věnovaných stému výročí vypuknutí první světové války. Zhodnocení podílu a účinnosti chladných zbraní ve výzbroji armád zúčastněných ve světovém konfliktu je věnován rozhovor Andreje Halady s kurátorem Vojenského historického ústavu Mgr. Janem Šachem.

Autor: redakce
Publikováno: 12.12.2014 10:51:57
Zobrazeno 15x
Kategorie: Právě vyšlo

Firma Sellier & Bellot je nejen velkovýrobce nábojů, ale i strážce firemních tradic, sahajících do devatenáctého století. Firemní sbírka zbraní obsahuje řadu unikátů a zvláštní skupinu představují památky na zakladatele firmy. K nim nedávno přibyla velmi dobře zachovalá perkusní brokovnice se vzácným pražským skřínkovým zámkem a signaturou L. SELLIER A PRAG.

Autor: redakce
Publikováno: 10.12.2014 10:50:35
Zobrazeno 45x
Kategorie: Právě vyšlo

Chtěl bych vás požádat o radu nebo váš názor, který se týká odevzdávání zbraní při amnestii. Jsem držitelem ZP skupiny A, B a E, tudíž vím k čemu amnestie je a jaké zbraně se mají odevzdávat. Nicméně by mě zajímal názor na odevzdávání a požádání o zlegalizování zbraně takzvaně „vykopané“, jelikož zákon nezná pojem, jak se mezi sběrateli užívá, „znehodnocení časem“. Je to prostě střelná zbraň, podléhající zákonu o střelných zbraních.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2014 11:06:53
Zobrazeno 93x
Kategorie: Právě vyšlo

Vypadá jako M16, ale ústí hlavně má průměr přes 18 mm. Na střelnici s touto zbraní vzbudíte zasloužený rozruch. Jmenuje se jako americký prezident, pochází z Turecka a je to brokovnice. Barak BR99 je samonabíjecí brokovnice ráže 12.

Autor: redakce
Publikováno: 8.12.2014 10:48:06
Zobrazeno 23x
Kategorie: Právě vyšlo

Walther žije. O tom se nás stále pokoušejí přesvědčit konstruktéři a manažeři této značky, dnes jenom divize koncernu Umarex. Koncept pistole pro 21. století Walther P99 nebyl špatný. Bohužel přišel s velkým zpožděním za Glockem. V poslední době se téměř každý rok objevuje nějaký nový Walther, odvozený od P 99. Zatím poslední v řadě je model CCP.

Autor: redakce
Publikováno: 5.12.2014 10:45:51
Zobrazeno 81x
Kategorie: Právě vyšlo

Bezpečnostní materiál? Co to vlastně je? Značné části čtenářů Střelecké revue se vybaví pod tímto pojmem něco jako výzbroj police. Proč by se tím měl zabývat zvláštní zákon? Ale není to tak jednoduché. Stačí si pořídit něco většího z armádního výprodeje a zjistíte, že se dostanete zase do jednoho z byrokratických kolotočů.

Autor: redakce
Publikováno: 3.12.2014 10:44:11
Zobrazeno 25x
Kategorie: Právě vyšlo

Dne 17. srpna 2013 zpřístupnila Nadace železná opona po náročných přípravách jedinečné Atom muzeum, bunkr Javor 51 v Míšově-Borovně. Toto donedávna přísně tajné místo má jedinečný genius loci, protože od roku 1965 až do roku 1990 sem nevstoupil jediný československý ani český občan, a to včetně příslušníků čs. armády. Údajně ani čs. generální štáb neměl vědět, co se zde doopravdy děje.

Autor: redakce, Ing. Jiří Fencl
Publikováno: 1.12.2014 11:46:42
Zobrazeno 38x
Kategorie: Právě vyšlo

Po mnohaleté odmlce letos znovu ožila bývalá vojenská střelnice Placy u Příbrami. Jeden z prvních závodů, který se tam konal, byla soutěž ve střelbě z černoprachých a obdobných zbraní na kovové terče. Pořadatelem soutěže byl SSK Placy a startovalo 25 soutěžících z Čech, Slovenska a Polska – částečně střelci westernových disciplín, částečně fandové do americké občanské války, i „obyčejní“ střelci na dlouhé vzdálenosti. Vzhledem k rozmanitosti účastníků nebyla vyžadována žádná „ustrojovací kázeň“, přesto však mezi střelci nebyla nouze o zálesácké oděvy či historické uniformy.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 27.11.2014 9:51:08
Zobrazeno 135x
Kategorie: Právě vyšlo

Stejně jako vloni uspořádal Klub vojáků v záloze Teplice podzimní závod v lidové obranné střelbě. Přesto, že předpověď počasí nedávala příliš nadějí na krásný slunný den, na střelnici v Žalanech se 16. 11. 2014 sjelo 80 střelců. Během dne všichni párkrát zmokli a užili si i trochu toho bláta, ale na půlku listopadu bylo poměrně teplo, kolem 9 °C.

Autor: redakce, Jan Prepletaný
Publikováno: 20.11.2014 11:15:10
Zobrazeno 212x
Kategorie: Právě vyšlo

Vždy po dvou letech se střídají mistrovství světa a mistrovství kontinentální pořádané Muzzle Loaders Associations International Committee. Letošní vrcholný závod předovkářů, 26. Mistrovství světa MLAIC, pořádal od 28. září do 5. října Real Federación Española de Tiro Olímpico na střelnici Centro Especializado de Alto Rendimiento Juan Carlos I ve městě Las Gabias, které leží jen několik kilometrů od španělské Granady.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 14.11.2014 11:01:53
Zobrazeno 98x
Kategorie: Právě vyšlo

Nechce se mi dělat zbroják a vyhazovat tisíce za ostrou zbraň, ale z takového Walthera P 38, Beretty nebo Coltu 1911 bych si občas rád vystřelil. Takových zájemců je určitě hodně po celém světě a kde je zájem, tam se najde i výrobce. K těm, kdo se snaží vyhovět střelcům, kteří chtějí klasiku bez zbrojáku, patří i známá německá firma Umarex.

Autor: redakce
Publikováno: 12.11.2014 11:38:22
Zobrazeno 138x
Kategorie: Právě vyšlo

„Člověče, kdyby ještě vyráběly starý model..., ten bych si koupil radši než ty moderní...“ Takový povzdech slyšeli prodejci mnohokrát a některé firmy svým zákazníkům opravdu naslouchají. Patří k nim i stálice a legenda mezi zbraňaři, firma Smith & Wesson. Již před několika lety zahájila výrobu starších modelů v edici Classic. V článku S&W 586 Classic čtenářům představujeme kdysi první model s rámem velikosti L z obnovené výroby.

Autor: redakce
Publikováno: 10.11.2014 11:35:51
Zobrazeno 67x
Kategorie: Právě vyšlo

je další z pistolí, kterou výrobce technologicky „očesal“ tak, aby se její prodejní cena podstatně snížila. Přitom ani základní modely výrobků této firmy nepatří k cenovým špičkám, i když jejich užitná hodnota je většinou nadprůměrná. Dá se předpokládat, že jak základní model SR9, tak levější 9S budou v dohledné době i v našich prodejnách.

Autor: redakce
Publikováno: 7.11.2014 11:33:51
Zobrazeno 128x
Kategorie: Právě vyšlo

V sobotu 11. 10. 2014 se uskutečnil střelecký závod MČR souboje dvojic z malorážové pušky na biatlonové panely. Tento závod je současně memoriálem ing Miroslava Richtera. Střílí se na biatlonový panel, který má 5 terčů ve vzdálenosti 50 metrů a vítězí v souboji rychlejší dvojice.

Autor: redakce, Otta Hofman
Publikováno: 30.10.2014 12:51:04
Zobrazeno 109x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 28.10.2014 8:30:18
Zobrazeno 11165x
Kategorie: Novinky

World Shoot XVII - 2014, neboli Mistrovství světa v praktické střelbě podle pravidel IPSC 2014, se konalo v zemi slunce, pomerančů a aligátorů, nedaleko Orlanda na Floridě. Po 28 letech se tak vrátilo do kolébky tohoto sportu, do USA. Reprezentovat Českou republiku vycestovalo 18 střelců. Bohužel nemohlo více, protože klíč k přidělování účastnických míst je neúprosný a k národním asociacím, které nemají velké množství členů, ale mají vysokou výkonnost střelců, je poněkud krutý. To je i případ Asociace praktické střelby ČR. Proto museli zůstat doma někteří střelci, kteří mohli mít vysoké ambice, a nemohla být ani sestavena družstva ve všech divizích.

Autor: redakce, Zdeněk Němeček
Publikováno: 24.10.2014 10:26:20
Zobrazeno 503x
Kategorie: Právě vyšlo

Dne 16. 9. 2014 se na střelnici Sportovně střeleckého klubu v Semilech uskutečnil již tradiční Přebor Územního odboru Policie České republiky Semily ve střelbě. Zúčastnilo se celkem 51 policistů z kriminální policie a ze základních a dalších útvarů. Na pořadu byla mířená střelba na vzdálenost 25 metrů z přidělené služební pistole na terč nekrytě ležící figury 3 +10. Závodilo se v kategorií jednotlivců i družstev.

Autor: redakce, Daniel Medek
Publikováno: 23.10.2014 11:36:18
Zobrazeno 88x
Kategorie: Právě vyšlo
Legiovlak 2014

Až do 30. října mohou návštěvníci pražského Nákladového nádraží Žižkov obdivovat repliku historického legiovlaku. Zájemci o prohlídku dopravního prostředku, v kterém českoslovenští legionáři urazili tisíce kilometrů přes oblasti dnešní Ukrajiny, Ruska a Číny, mohou vidět prostory poštovního, sanitního, štábního a ubytovacího vozu. Jako poslední je ve vlakové soupravě zařazen obrněný vagon s dělem a těžkými kulomety. Sedmičku vozů doplňují dva plošinové vagony s obrněným automobilem a polní kuchyní. Odborný výklad podává obsluha oděná do dobových uniforem československých legionářů. Součástí celé expozice je  doprovodný program v budově Nákladového nádraží, kde jsou vystaveny panely informující o historii československých legií. Promítány jsou zde i dobové dokumenty. Výstavu na pražském Žižkově mohou návštěvníci zhlédnout v době od 9 do 17 h. Vstupné se neplatí.

Autor: redakce
Publikováno: 21.10.2014 11:01:29
Zobrazeno: 687x
Kategorie: Právě vyšlo

Příběh zapomenutých fotografií
Název „Tváře odvážných“ nese výstava unikátních, dosud zcela neznámých portrétních fotografií československých parašutistů z Velké Británie. V době od 17. září do 31. října si návštěvníci Tereziánského křídla Pražského hradu mohou prohlédnout snímky z londýnského sídla Zvláštní skupiny D. Fotografie vznikly z negativů dentisty skupiny Bohuslava Vrbíčka, pořizovaných na přelomu let 1941 a 1942. Do sbírky Vojenského historického ústavu v Praze se je přesto podařilo získat teprve v loňském roce. Po desítky let předtím uchovávala negativy Vrbíčkova rodina.

Autor: redakce, Jaroslav Sládek
Publikováno: 19.10.2014 9:46:21
Zobrazeno 77x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve dnech 5. až 20. září se ve španělské Granadě konalo 51. Mistrovství světa ve sportovní střelbě. Zúčastnilo se jej víc než 2000 sportovců a přibližně tisíc členů doprovodu z 92 zemí všech kontinentů.
Českou reprezentaci tvořila výprava 45 závodníků a 10 členů doprovodu, což je asi o 20 osob méně, než na posledním MS 2010. Rozdělovalo se 102 sad medailí, o které se podělilo 37 států. Nejúspěšnější byla výprava Číny s 19 zlatými, 16 stříbrnými a 9 bronzovými medailemi (44 "drahých kovů") před střelci Německa (15-6-4) a Ruska (9-13-18). Naši střelci na MS získali 7 medailí (0-2-5), což je o jednu méně než na posledním MS a to je v hodnocení národů zařadilo na 24. místo (podle počtu medailí 12.). Zásluhou Nikoly Mazurové výprava získala první účastnické místo pro Olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru.

Autor: redakce, Vladislav Šaňák
Publikováno: 14.10.2014 9:55:09
Zobrazeno 74x
Kategorie: Právě vyšlo