Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Konstruktéři a manažeři zbrojovky v Uherském Brodu si už zvykli, že výroba jednoho modelu beze změn po několik let, případně desetiletí, se ani ve zbraních dnes nenosí. Na naše poměry neobvykle rychle reagují na změny poptávky a módní trendy v konstrukci a výrobě zbraní. Jedním takovým příkladem je samonabíjecí malorážka CZ 512. Základní model je klasická samonabíjecí malorážka na náboje 22 LR a 22 WMR s usedlým  vzhledem lovecké zbraně.

Autor: redakce
Publikováno: 9.10.2015 10:52:02
Zobrazeno 4x
Kategorie: Právě vyšlo

Westernové střílení nejsou jenom Colty. Naopak, originální Colty jsou stále méně početnou skupinou zbraní v této zajímavé disciplíně. U nás asi převažují repliky od italských výrobců, ale poměrně slušný počet střelců používá americkou značku, Ruger. Velkorážové jednočinné revolvery se staly součástí nabídky zbraní Ruger už poměrně krátce po vzniku firmy. Na rostoucí popularitu westernových zbraní výrobce reagoval, jak je jeho zvykem, jednoduchou, ale účinnou úpravou už vyráběného modelu. Ze sportovního a loveckého Blackhawku vznikl po několika poměrně malých změnách Ruger Vaquero.

Autor: redakce
Publikováno: 8.10.2015 9:13:36
Zobrazeno 8x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 1.10.2015 8:30:18
Zobrazeno 13216x
Kategorie: Novinky

se koná 17. října 2015 na střelnici SSK Vlašim s podporou Sellier & Bellot a. s. Vlašim

Jedná se o závod dvojic. Do soutěže budou připuštěny pouze samonabíjecí pistole služebního typu od ráže 7,62 mm výš. Pozorovací dalekohled je povolen, spotter nikoliv! Střelivo použijí závodníci vlastní. Závod bude na 2x15 ran postupně na mezinárodní pistolový terč 50/20 a nekrytě ležící figuru s kruhy, obě ve vzdálenosti 25 metrů. Na každou 15ranovou položku je čas 7 minut. První položka se střílí oběma rukama nebo jednou rukou, druhá výhradně jednou rukou, vše vstoje bez opory. Před závodem je možný nástřel – 3 rány za 3 minuty.

Autor: redakce
Publikováno: 23.9.2015 11:11:54
Zobrazeno 63x
Kategorie: Právě vyšlo

Pravidelným čtenářům SR jistě nemusíme střeleckou soutěž mládeže ve švýcarském Curychu sáhodlouze představovat. Tradiční střelba, které se letos zúčastnilo 4271 dívek a chlapců ve věku 13-17 let, probíhala 12. – 14. září 2015. Titul královny si jako jediná s 35 nastřílenými body (možné maximum) odnesla 17letá Maria Grieser z příjezerního města Meilen. Je již šestou královnou od roku 1991, kdy se na původně chlapecké závody směly přihlašovat i dívky. Připomeňme si, že na soutěži se střílí z útočné pušky Stgw 90 na 300 metrů a první cena je nezdanitelných 5000 SFr. Kromě dalších hodnotných věcných darů z fondu města obdržela letošní oslavenkyně také malou pozornost od generálního štábu - okružní let armádní helikoptérou. Jménem čtenářů blahopřejeme nové královně k trůnu.

Autor: redakce, srk
Publikováno: 18.9.2015 11:42:05
Zobrazeno 29x
Kategorie: Právě vyšlo

Asi bychom těžko hledali revolver, který by byl proslulejší než Colt Single Action Army (Peacemaker, SAA, Frontier...). Model 1873 se šesti komorami a jednočinným spoušťovým a bicím mechanismem je prostě klasika, se kterou se setká každý, kdo se byť jen otře o téma revolverů Divokého západu.

Autor: redakce, Jan Tetřev
Publikováno: 14.9.2015 13:33:15
Zobrazeno 57x
Kategorie: Právě vyšlo

Monografie zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2015 má podtitul, který zaujme snad všechny čtenáře: nejlevnější pistole. Článek představuje vznik a vývoj amerických pistolí, dnes prodávaných pod značkou Hi-Point. Nejsou to žádné prskavky na malorážkové náboje. Největší z nich mají ráži pětačtyřicet a přesto, že mají plastové tělo, dosahují hmotnosti až  jeden kilogram. V obsáhlém článku najdete popis technického řešení těchto pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 12.9.2015 13:21:52
Zobrazeno 31x
Kategorie: Právě vyšlo

Slepé uličky ve vývoji můžeme najít v historii i současnosti téměř ve všech oborech lidské činnosti. Mezi prvními pokusy o konstrukci víceranových palných zbraní je takových slepých uliček spousta. Většina nápadů skončila jenom na papíru v patentových přihláškách. O to zajímavější jsou pokusy o realizaci, zvlášť pokud se aspoň jeden nebo víc kusů zachovalo. Treebyho pásová puška je takový vrcholně zajímavý pokus. Britský konstruktér se pokusil udělat perkusní pušku, která by nabízela víc výstřelů na jedno nabití než tehdy známé revolverové systémy.

Autor: redakce
Publikováno: 11.9.2015 13:20:12
Zobrazeno 52x
Kategorie: Právě vyšlo

Více než sto let starou otázku, pistoli nebo revolver, se pokouší zodpovědět Jiří Mandík v článku Malý revolver na obranu. Přináší téměř úplný přehled kapesních revolverů, převážně s dvoupalcovou hlavní, které jsou v současnosti k dostání i v našich prodejnách. Uvádí důvody, proč v oboru zbraní na sebeobranu ještě nebyly revolvery vytlačeny samonabíjecími pistolemi.

Autor: redakce
Publikováno: 10.9.2015 13:18:48
Zobrazeno 80x
Kategorie: Právě vyšlo

Zbraně na přežití. V našich podmínkách jsou to jenom rarity do sbírky, ale například pro posádky dálkových bombardérů může taková zbraň rozhodovat o šancích na zvládnutí havárie v řídce obydlených oblastech. Velký článek srovnává požadavky na zbraně pro přežití od druhé světové války po dnešek a způsoby řešení. Výstižná věta definuje hlavní účel: piloti si brali do kokpitů zbraně, aby si v případě potřeby mohli nalovit nějaké to jídlo, popřípadě vysvětlit predátorům, že oni k jídlu nejsou.

Autor: redakce
Publikováno: 9.9.2015 13:16:57
Zobrazeno 77x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve skupině zbraní s označením Military & Police (vojenské a policejní) byste čekali spíš velké a střední pistole a revolvery. Ale vojáci a policisté stále častěji nosí nejen hlavní služební zbraň, ale i jednu malou, pokud možno na stejné náboje, jako záložní. Podobným požadavkům vychází vstříc firma Smith & Wesson. V řadě M&P najdeme nejen velké pistole a revolvery, ale i takzvané subkompakty. Nejnovější model nazvaný výstižně Shield – štít, představujeme na stranách 14 až 17 zářijového čísla Střelecké revue ročníku 2015.

Autor: redakce
Publikováno: 8.9.2015 13:13:05
Zobrazeno 48x
Kategorie: Právě vyšlo

Jedna z otázek, která ve střeleckých kruzích občas přichází na přetřes, je jak přitáhnout ke sportovní střelbě nové lidi. Řešení je obvykle zřejmé – vzít je na střelnici. Jenže návštěva střelnice se může prodražit, ne každý je ochoten tam jít, a navíc, někteří lidé mají z ostrých zbraní prostě strach. V takovém případě je vhodná náhradní varianta – některé zbraně kategorie D.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 3.9.2015 14:18:31
Zobrazeno 74x
Kategorie: Právě vyšlo

Dějištěm Mistrovství České republiky 2015 ve sportovní střelbě z předovek v kulových disciplínách se stala střelnice v Lomnici u Sokolova. Perkusními brokovnicemi se na letící cíle střílelo na střelnici v Mělníku. Letos střelci bojovali o třináct mistrovských titulů v pěti disciplínách z krátkých a osmi z dlouhých perkusních, křesadlových a doutnákových zbraní.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 2.9.2015 12:14:50
Zobrazeno 97x
Kategorie: Právě vyšlo

Fotografie budou znát i začínající zájemci o zbraně z období první poloviny dvacátého století. Většina bude také vědět, že tato zajímavá československá zbraň skončila po zhotovení několika prototypů a její další osudy zpečetila okupace. Pokud v některém muzeu mají jeden z vyrobených kusů, určitě vám ho nepůjčí pro zkušební střelbu. Přesto si z osmatřicítky můžete zastřílet a dokonce si ji koupit.

Autor: redakce
Publikováno: 17.8.2015 11:22:51
Zobrazeno 266x
Kategorie: Právě vyšlo

Na střelnici SSK Tatra Hodonín se v neděli 19. 7. konala tradiční letní soutěž ve střelbě z předovek. Počasí dalo střelcům i organizátorům pořádně zabrat. Teplota na střelnici dosáhla 31 °C, ale některým střelcům to asi pomáhalo k lepším výsledkům. Vítěz v PePuC, Miroslav Malůš, nastřílel 12 desítek a jednu devítku. Byla to už pátá stovka, kterou tento střelec letos v našem okrese nastřílel. Gratulujeme.

Autor: redakce, František Příhoda
Publikováno: 4.8.2015 13:20:55
Zobrazeno 89x
Kategorie: Právě vyšlo

Ve dnech 27.–28. 6. 2015 uspořádal klub DLK (Drozdovsko – Lipovský kartel) 3. a 4. kolo CAFTA poháru v HFT v turisticky atraktivním prostředí moravské obce Lipová. Akce se konala v krásném okolí Lipovského mlýna. Tratí protékala horská bystřina lemovaná lesem s vzrostlými stromy, na kterých bylo připevněno 30 terčů, které byly nápaditě rozmístěny s využitím okolního terénu. Nechyběla střelba přes vodu nebo pod strmými úhly do kopce. S nástrahami trati se utkalo 72 střelců.

Autor: redakce, Jakub Vicher
Publikováno: 3.8.2015 13:30:33
Zobrazeno 74x
Kategorie: Právě vyšlo
Military expozice Hanoj
Autor: redakce
Publikováno: 29.5.2015 11:31:54
Zobrazeno: 1235x
Kategorie: Právě vyšlo