Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Monografie únorového čísla ročníku 2015 tentokrát navazuje na sérii článků o kriminalistické balistice. V meziválečném období patřil k legendárním zločincům Martin Lecián. Zpočátku ho někteří považovali za modernější vtělení Jánošíka, ale nakonec se z něj vyklubal  zločinec, který bral bohatým i chudým cokoliv, co mu přišlo pod ruku.  Pochybnou slávu mu zajistilo několik útěků z věznice a naprosto bezohledné používání pistolí. Obvykle měl u sebe dvě a navíc pořádný nůž.

Autor: redakce
Publikováno: 12.2.2015 12:52:42
Zobrazeno 61x
Kategorie: Právě vyšlo

V historické části Střelecké revue číslo 2/2015 je mimo jiné představena jedna z legend amerického puškařství. Opakovačky systému Spencer byly po revolverových puškách Colt druhou víceranovou puškou ve výzbroji americké armády. V občanské válce je používala přednostně armáda Unie.

Autor: redakce
Publikováno: 10.2.2015 12:47:24
Zobrazeno 111x
Kategorie: Právě vyšlo

V posledních letech řada armád likviduje sklady staré výzbroje a po úpravě na civilní verzi se tak střelcům dostávají do rukou i zbraně, které dřív mohli vidět jenom v muzeích nebo ve filmech. Jednou z těchto zbraní je i PPŠ 41, který v minulém roce uvedl na náš trh Zelený sport. Měli jsme možnost vyzkoušet si civilní pepešku na střelnici.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2015 12:46:01
Zobrazeno 156x
Kategorie: Právě vyšlo

Obchod s airsoftem dnes představuje obrovské objemy peněz i zboží, které možná přesahují objemy peněz, jež se pohybují v oboru ostrých civilních zbraní. Kuličkovky dnes můžeme dostat ve všech podobách od levných plastových „manuálů“ po dokonalé modely ostrých zbraní poháněné stlačeným plynem nebo elektřinou, které se prodávají za ceny srovnatelné s jejich vzory. Pro lidi, kteří nemají hluboko do kapsy se v poslední době vyrábějí zvláštní provedení, které odpovídají luxusním zbraním.

Autor: redakce
Publikováno: 5.2.2015 12:44:15
Zobrazeno 46x
Kategorie: Právě vyšlo

Browning ji nikdy neudělal, ale zvenku to tak vypadá. Pod označením Browning Black Label 1911 - 380 je nabízena pistole vypadající jako Colt M 1911, zmenšená asi na 85 procent původní velikosti a na náboj 9 mm Browning krátký (380 Browning). Další podivnost je materiál těla pistole, speciální černý plast s vloženým zesílením z lehké slitiny na nejnamáhanějších místech.

Autor: redakce
Publikováno: 3.2.2015 12:37:59
Zobrazeno 72x
Kategorie: Právě vyšlo

V sobotu 31. 1. 2015 se ve spolupráci Střelecké školy Antonína Kafky a Střeleckého klubu Písek uskutečnil na střelnici Hradiště 3. ročník střelecké soutěže z velkorážné pušky III. zimní ofenzíva Hradiště. Pro závodníky byly připraveny 4 disciplíny pro velkorážnou pušku na vzdálenost 100 m vleže: A - puška opakovací, B - puška samonabíjecí, C - puška na náboj 7,62x39, D - velkorážná odstřelovačka.

Autor: redakce, Antonín Kafka
Publikováno: 2.2.2015 13:13:22
Zobrazeno 73x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 27.1.2015 8:30:18
Zobrazeno 11858x
Kategorie: Novinky

Krajská rada Klubov vojakov v zálohe a Klub vojakov v zálohe LIAZ Veľký Krtíš usporiadali v sobotu 27. 12. 2014 na strelnici Športovo streleckého klubu LIAZ Veľký Krtíš v Príbelciach streleckú súťaž Majstrovstvá Novohradu v streleckom päťboji.

Autor: redakce, Branislav Gábor
Publikováno: 21.1.2015 11:05:32
Zobrazeno 40x
Kategorie: Právě vyšlo

Sedmého ledna nás ve věku 42 let po dlouhé a těžké nemoci opustil nadpraporčík Jiří „Regi“ Schams. Jako voják Armády České republiky se vždy snažil být nejlepší z nejlepších a zúčastnil zahraničních misí v Bosně a Hercegovině, Iráku, Kosovu a Afghánistánu. Při své poslední misi zajišťoval ochranu dánským humanitárním pracovníkům, kteří poskytovali pomoc místnímu obyvatelstvu. Při plnění tohoto úkolu jej zasáhl výbuch nálože nesené sebevražedným atentátníkem a jeho tělo bylo doslova prošpikováno střepinami. I když přežil, jedna ze střepin jej zasáhla do hlavy a téměř úplně jej paralyzovala. Nevzdal se a tvrdým cvičením se mu podařilo získat alespoň malou část pohyblivosti zpět. Věren své povaze ani v této situaci nemyslel jen na sebe a byl hlavním iniciátorem projektu Regi Base, který pomáhá zraněným veteránům nebo, v horším případě, jejich pozůstalým.

Publikováno: 20.1.2015 12:14:33
Zobrazeno 51x
Kategorie: Novinky

Ohlédnutí za 8. ročníkem série závodů v praktické střelbě „IPSC Severočeský pohár 2014“

Kdo, kde, jak, kdy?

V neděli 9. listopadu 2014 se na střelnici v Lounech - Nečichách uskutečnil poslední závod ze série klubových a náborových závodů (level I) v praktické střelbě „IPSC Severočeský pohár 2014“, které již osmým rokem spoluutvářejí kalendář závodů Asociace praktické střelby České republiky (APS ČR). Kolem jedné hodiny po poledni oné říjnové neděle zazněly poslední výstřely závodu a učinily tak tradiční hlučnou tečku za seriálem, který začal 13. dubna na střelnici v Lounech – Nečichách. Podobně jako v předchozích letech i letos pořádali tyto závody střelecké kluby z Ústeckého kraje, jmenovitě IPSC Louny, KPS Teplice a IPSC Termiti Ústí nad Labem.

Autor: redakce, Stanislav Körner
Publikováno: 10.1.2015 10:01:52
Zobrazeno 99x
Kategorie: Právě vyšlo

Venezuelská pistole s moravskými kořeny. Tak by se dala stručně označit Zamorana, první moderní samonabíjecí pistole venezuelské výroby. Zájemci o zbraně snadno poznají typický profil pistole, která na přelomu století byla k dostání v celé České republice, CZ-G 2000. Jak se tato zbraň dostala do výzbroje venezuelských ozbrojených sil a čím se liší od známé pistole od Arms Moravia se dovíte na stranách 24 a 25 SR číslo 1/2015.

Autor: redakce
Publikováno: 9.1.2015 11:48:11
Zobrazeno 75x
Kategorie: Právě vyšlo

Stejně jako v minulých letech i pro sezonu 2014 vyhlásil Český střelecký svaz pro střelce z předovek Českou střeleckou ligu ve sportovní střelbě z perkusních revolverů, perkusních, křesadlových a doutnákových pistolí a pušek a perkusních brokovnic. Ve dvanácti disciplínách bylo zaznamenáno 2340 výsledků. Ve společné kategorii střílely však pouze čtyři ženy.

Autor: redakce, Radko Krejčí
Publikováno: 8.1.2015 9:43:40
Zobrazeno 197x
Kategorie: Právě vyšlo

Vypadá jako pytlácká pistole přestavěná z Drulova, ale je to novinka. Oficiální označení říká, že by to měla být veterinární pistole. Jednu z nejpodivnějších nových zbraní, pistoli s integrovaným tlumičem VP9 nabízí švýcarská firma B&T. S civilním použitím to asi nebude tak horké. Výrobce je známý produkcí samopalů pro zvláštní jednotky a přesných pušek pro sportovce i odstřelovače.

Autor: redakce
Publikováno: 7.1.2015 11:46:15
Zobrazeno 278x
Kategorie: Právě vyšlo

V sobotu 20. 12. 2014 sa na strelnici vo Veľkých Dravciach, pár kilometrov za Lučencom smerom na Rimavskú Sobotu, stretli strelci takmer z celého kraja Banská Bystrica. Riaditeľ pretekov Róbert Kováčik privítal strelcov na Mikulášskom preteku 2014. Oboznámil strelcov z disciplínami, pripomenul bezpečnostné predpisy pri manipulácii zo zbraňami na strelnici.

Autor: redakce, Brancaleone
Publikováno: 6.1.2015 10:58:53
Zobrazeno 66x
Kategorie: Právě vyšlo

Malé pistole na sebeobranu, takzvané subkompakty, patří k nejprodávanější a v současné době k nejrychleji se vyvíjející skupině zbraní. Velmi slušnou nabídku má jedna z největších světových zbrojovek se značkou Ruger.  Ale ani této firmě se nepodaří vše. Poměrně krátce po uvedení jedné z nejmenších „plnotučných“ devítek, modelu LC9, se konstruktéři museli podívat na její spoušťový a bicí mechanismus.

Autor: redakce
Publikováno: 5.1.2015 11:43:35
Zobrazeno 139x
Kategorie: Právě vyšlo
Aviatik 2014

Nepříjemná mlha a venkovní teplota jen trochu nad 0°C neodradily zhruba tisíc návštěvníků od účasti na burze ve švýcarském Bassersdorfu, kde se nabízely relikty civilního a vojenského letectví. Vstupné Jádro zájemců ve víceúčelové hale Grindel-bxa tvořili sběratelé, antikváři a starožitníci, zbytek lidé zajímající se všeobecně o letectví. Asi tak 30 % byly ženy - buď si přišly vybrat neobvyklý předmět k dekoraci interiéru nebo vhodný vánoční dárek pro svého drahého. Velký zájem si pochvalovala paní Irmgard Mayer, zástupkyně německé firmy Herpa, vyrábějící miniaturní modely civilních a vojenských letadel; firma se prezentace na burze zúčastnila poprvé. Atmosféru burzy vám přiblíží několik fotografií. Příští švýcarská burza Aviatik 29. 11. 2015.

Autor: redakce
Publikováno: 1.1.2015 13:36:22
Zobrazeno: 837x
Kategorie: Právě vyšlo

Chtěl bych vás požádat o radu nebo váš názor, který se týká odevzdávání zbraní při amnestii. Jsem držitelem ZP skupiny A, B a E, tudíž vím k čemu amnestie je a jaké zbraně se mají odevzdávat. Nicméně by mě zajímal názor na odevzdávání a požádání o zlegalizování zbraně takzvaně „vykopané“, jelikož zákon nezná pojem, jak se mezi sběrateli užívá, „znehodnocení časem“. Je to prostě střelná zbraň, podléhající zákonu o střelných zbraních.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2014 11:06:53
Zobrazeno 1059x
Kategorie: Právě vyšlo