Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Memoriál Josefa Březiny
V sobotu 12. 4. 2014 se konal na střelnici v Sezemicích dvacátý čtvrtý ročník soutěže „Memoriál Josefa Březiny“ v libovolné a sportovní malorážce 60 ran vleže, kterého se zúčastnilo 30 střelců.
Výsledky v jednotlivých disciplínách:
Kategorie LM 60 M+J 
1. Tomáš Čihák z SSK Sezemice – 591 bodů
2. Novák Jakub z SSK Sezemice – 582 bodů
3. Jindřich Březina z SSK Ostroměř – 580 bodů
Kategorie SM 60 Ž+D
1. Aleš Poláček z SSK Manušice – 589 bodů
2. Martin Mazura z SSK Doudleby n/O – 582 bodů
3. Kateřina Procházková z SSK Sezemice – 572 bodů

Autor: redakce, SSK Sezemice
Publikováno: 20.4.2014 13:17:25
Zobrazeno 23x
Kategorie: Novinky

Tisková zpráva o vzniku spolku SPOMAT, sdružení za práva majitelů techniky, který byl založen v souvislosti s platností restriktivního zákona č. 229/2013 Sb. o nakládání s bezpečnostním materiálem.
Dne 13. dubna 2014 proběhla ve sloupovém sále hotelu Zlatá štika v Pardubicích celorepubliková zakládající schůze spolku SPOMAT, sdružení za práva majitelů techniky.
SPOMAT vznikl jako obranná reakce majitelů vojenské techniky na diskriminační zákon č. 229/2013 o nakládání s bezpečnostním materiálem a navazující vyhlášky č. 417/2013 Sb. o členění bezpečnostního materiálu a č. 376/2013 Sb. o technických požadavcích na zabezpečení bezpečnostního materiálu.

Autor: redakce, Mgr. Pavel Kmoch
Publikováno: 18.4.2014 13:06:32
Zobrazeno 15x
Kategorie: Novinky

Olovo a zbraně: veřejný nepřítel EU?!
Jako myslivec a také příležitostný sportovní střelec vlastním nejen lovecké, ale i krátké střelné zbraně. Minulé číslo 4/2014 mě ihned zaujalo obálkou s pistolemi Kahr, neb sám jednu takovou roztomilou subkompaktní devítku vlastním. Další překvapení na mě však čekalo uvnitř časopisu, kde jsem narazil na zajímavý článek Mgr. Pavla Černého ohledně hrozícího zpřísnění držení zbraní ze strany EU. Bohužel tato hrozba, která by nám, legálním držitelům zbraní, značně zkomplikovala život, není jediná. Hrozí také plošný zákaz olověného střeliva.

Autor: redakce, Ing. Bohumil Straka
Publikováno: 16.4.2014 10:32:47
Zobrazeno 146x
Kategorie: Novinky

Fortmeierovy odstřelovačky
Velkorážovou odstřelovačku si může dovolit koupit jenom málo z nás. S o to větším zájmem si přečteme, co je na poli těchto speciálních zbraní nového. „Nejen víno potřebuje čas, aby dozrálo, časem dozrávají také mnohé konstrukce. Klasickým příkladem mohou být velkorážové odstřelovačky Heinricha Fortmeiera.“ V článku, uvedeném citovaným výrokem, najdeme přehled jednotlivých prací známého konstruktéra vojenských a sportovních pušek pro přesnou střelbu na velké vzdálenosti ze sousedního Rakouska.

Autor: redakce
Publikováno: 14.4.2014 13:15:32
Zobrazeno 20x
Kategorie: Právě vyšlo

Jihočeský pohár 2014 – II. ročník
V sobotu 5. 4. 2014 uspořádal střelecký klub KVZ-Vltava na střelnici v Týně nad Vltavou 1. kolo II. ročníku Jihočeského poháru z velkorážové pušky.
V tomto závodě proběhlo celkem 63 startů.

Střílelo se ve čtyřech kategoriích:
A - puška opakovací, ráže 6-8 mm zavedená do r. 1960
B - puška samonabíjecí na náboj 7,62x39 nebo 7,62x33
C - puška samonabíjecí, ráže 6-8 mm zavedená do r. 1960 e jejich repliky
D - puška samonabíjecí OPEN, ráže 5,45-8 mm na náboj se středovým zápalem

Autor: redakce, Antonín Kafka
Publikováno: 11.4.2014 10:46:55
Zobrazeno 77x
Kategorie: Novinky

Paintbal ve službách bezpečnosti
Paintbal pro většinu střelců znamená jenom zábavnou střelbu barvicími kuličkami nebo trošku realističtější výcvik. Dlouhou dobu byla jediná policejní zbraň, fungující na stejném principu, FN 303. Japonská firma PDI nabízí kromě klasických sportovních zbraní i paintbalové pušky a pistole pro bezpečnostní účely. Proti sportovním mají vyšší výkony a speciální střelivo, například střely s těžko smazatelnou barvou, s obsahem dráždivé látky nebo dokonce gumové projektily. Asi nejzajímavější součástí výrobního programu pro profesionály jsou stabilní věžičky s automatickou, na dálku ovládanou paintbalovou zbraní.

Autor: redakce
Publikováno: 9.4.2014 13:13:35
Zobrazeno 34x
Kategorie: Právě vyšlo

Kahr ekonomický
Loňský veletrh IWA se doslova nesl ve znamení ekonomických modelů pistolí a vypadá to, že tento trend nepolevuje...
Pistole Kahr jsou známé jako velmi kvalitní, pečlivě zpracované a ve své kategorii jedny z nejdražších zbraní. Jak na poptávku po levnějších modelech reaguje tento výrobce? Na třech stránkách autor podrobně srovnává nové ekonomické modely s jejich dražšími předchůdci.

Autor: redakce
Publikováno: 4.4.2014 13:07:04
Zobrazeno 41x
Kategorie: Právě vyšlo

Nejnovější Speciál Střelecké revue s názvem Nejlepší zbraně České zbrojovky Uherský Brod přináší přehled toho nejzajímavějšího a nejkvalitnějšího z aktuální nabídky největší české zbrojní továrny, která právě prochází nejúspěšnějším obdobím své dosavadní historie. Své si zde najdou zájemci o pistole, kulovnice pro lov i sport, lovecké zbraně s lůžkovým závěrem, malorážky či samonabíjecí varianty služebních modelů. Některé zbraně jsou zde představeny zcela poprvé: kulovnice CZ 557 Ranger, kulobrok Brno Combo nebo sportovní samonabíjecí puška CZ 805 BREN S1. Těšit se můžete na podrobné technické popisy i poznatky z testů, ke slovu se dostanou konstruktéři, produktoví manažeři, členové vedení firmy, ale také špičkoví čeští sportovci, kteří zbraně CZ dlouhodobě používají. K tomu budete moci podniknout několik objevných výletů do minulosti. Věděli jste například, že legendární kulovnice ZKK loni oslavila rovných 50 let od svého vzniku? To vše a ještě mnohem víc se dočtete v právě vydaném Speciálu Střelecké revue č. 8, který můžete již nyní zakoupit na novinových stáncích za 99 Kč.

Autor: redakce
Publikováno: 28.3.2014 13:25:06
Zobrazeno 140x
Kategorie: Právě vyšlo

Při příležitosti oslav 69. výročí osvobození města Brna se v Army Parku v Ořechově na Brněnsku budou v sobotu 26. dubna 2014 konat bojové ukázky Ořechov 1945.

Autor: redakce
Publikováno: 27.3.2014 12:01:00
Zobrazeno 21x
Kategorie: Novinky

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již sedm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 15.3.2014 8:30:18
Zobrazeno 9691x
Kategorie: Novinky

GuneXpert vz. 58
Zdá se, že svět už je unaven zbraněmi typu M16 nebo AK. Tento názor se společníci firmy GuneXpert pokusili potvrdit v praxi. Vzali si do práce československý Sa. 58 a s dalšími spolupracovníky vyvinuli ucelený systém na modernizaci této naší národní zbraně. Vedle řady doplňků nabízejí i úplně přestavěné modely nejen na původní náboj, ale i na 223 Remington a připravují verzi na pistolový náboj 9 mm Luger. V prodeji jsou malorážkové adaptéry vhodné nejen pro jejich úpravu Sa 58, ale i pro další zbraně odvozené ze stejného základu. Doprovodné fotografie ukazují, co vznikne z Sa 58, když ho dostanou do ruky experti.

Autor: redakce
Publikováno: 10.3.2014 11:12:19
Zobrazeno 419x
Kategorie: Právě vyšlo

Výstřel z pětistovky
Pro milovníky velkých ráží a velkých ran je určen článek o revolverech Smith & Wesson na náboj 500 S&W Magnum. Firma Smith & Wesson na začátku jednadvacátého století poněkud zaostala za hlavními konkurenty. Ruger a Taurus své revolvery na vysokovýkonné náboje již představili, ale největší výrobce v oboru řešil vnitřní problémy. Nové vedení firmy se rozhodlo vynést trumf a překonat vše, co se zatím nabízelo nejen novým revolverem, ale i odpovídajícím střelivem.

Autor: redakce
Publikováno: 7.3.2014 11:06:50
Zobrazeno 114x
Kategorie: Právě vyšlo

Skotsko: licence na vzduchovky?
Vzduchovky na zbroják...zní to jako špatný vtip, ale ve Skotsku už takový návrh projednává místní parlament. Jako obvykle, na začátku byl blbec, který se pod vlivem drog bavil střílením vzduchovkou po lidech. Trefil malé dítě a to zemřelo. Pachatel už odpykává doživotní trest, ale jako obvykle se místní poslanci rozhodli potrestat i nezúčastněné. Vzduchovky jsou už tak jediný typ zbraní, který není ve Velké Británii zakázaný nebo silně omezený.

Autor: redakce
Publikováno: 4.3.2014 11:01:06
Zobrazeno 166x
Kategorie: Právě vyšlo

Přijela pouť...
Ve Střelecké revui se článek o poutích nemůže věnovat ničemu jinému než pouťovým střelnicím. Autor článku si vybral vzduchovku, která na starších střelnicích nesměla chybět a dnes patří ke sběratelským lahůdkám, slavnou „bíglovku”. Můžete se podívat na fotografie konstrukčních detailů, lis na střely i na různé varianty ze starých katalogů.

Autor: redakce
Publikováno: 14.2.2014 12:03:32
Zobrazeno 148x
Kategorie: Právě vyšlo

Popsané pistole FMK, aneb výroba zbraní jako politický protest
Kde se dá vydávat výroba pistolí za politickou akci? Samozřejmě v zemi neomezených možností, v USA. Pistole FMK z kalifornského Placentia jsme čtenářům Střelecké revue představili již krátce po jejich uvedení na trh.

Autor: redakce
Publikováno: 11.2.2014 11:54:48
Zobrazeno 88x
Kategorie: Právě vyšlo

 

Tanfoglio Stock
Začalo to klony naší pistole ČZ 75. Další vývoj už probíhal samostatně. Návaznost je stále viditelná, ale dnes jsou to do značné míry odlišné konstrukce. Pod značkou Tanfoglio nabízí italská firma z údolí zbraní Gardone široký sortiment od obranných a služebních pistolí po velmi dobré sportovní zbraně. Právě novinkám v produkci pro sportovní střelbu věnuje svůj článek Petr Müller.

Autor: redakce
Publikováno: 8.2.2014 11:49:03
Zobrazeno 82x
Kategorie: Právě vyšlo

V čísle tři našeho časopisu naleznete tento článek, přinášíme vám jej zde v trochu zkrácené verzi:

Rozborka a sborka
Ve Střelecké revui dbáme mimo jiné na to, abychom používali správné odborné názvosloví, přinejmenším v rozsahu daném českou názvoslovnou normou ČSN 39 5002 a jinými uznávanými kodexy. Není to vždy jednoduché, protože čeština jako každý jiný živý jazyk se průběžně mění a vyvíjí.

Autor: redakce, -pl-
Publikováno: 6.2.2014 13:02:25
Zobrazeno 220x
Kategorie: Právě vyšlo

Zcivilněná pumpička
Samopal 26 je významnou součástí historie Československa. Originálně konstruovaná zbraň s výstižnou přezdívkou „pumpička“, pod níž je známa celá modelová řada sestávající ze samopalů 23/25 (ráže 9 mm Parabellum) a 24/26 (ráže7,62 mm Tokarev), byla více než jedno desetiletí klíčovou pěchotní zbraní československé armády a nahradila ji teprve útočná puška (samopal) vz. 58.

Autor: redakce
Publikováno: 21.1.2014 13:16:44
Zobrazeno 330x
Kategorie: Právě vyšlo