Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.

Střelecká revue se věnuje ručním palným zbraním. Předmětem našeho zájmu jsou palné zbraně sportovní, sebeobranné, vojenské i lovecké. Nezapomínáme ani na vzduchovky, větrovky a plynovky, které sice nejsou palnými zbraněmi, ale pilně se jimi střílí a střílet bude.

Píšeme také o střeleckém sportu a lidech, kteří se zbraněmi umějí dobře zacházet. Můžete si u nás přečíst články o výrobcích zbraní a jejich konstruktérech.

Věnujeme se také příslušenství, které ke zbraním patří a dalším prostředkům pro sebeobranu včetně nožů.

Palné zbraně mají vztah k vojenství a vojenské technice, takže se věnujeme také těmto oborům lidské činnosti.

Nezapomínáme ani na zbraňovou legislativu a chceme přispívat k tomu, aby pro nás všechny byla přijatelná.

Vycházíme pro vás každý měsíc.

Američané jsou ochotní dát za raritní zbraně neuvěřitelné částky. Výrobci zbraní samozřejmě takovou poptávku nemohou nechat bez povšimnutí. Malá firma Cabot Guns se živí výrobou laděných klonů Coltu 1911. Její majitel nedávno oznámil, že připravuje pár pistolí modelu 1911 z neobvyklého materiálu – meteorického železa. Šperky, případně ozdoby nožů ze železných meteoritů známe už delší dobu.

Autor: redakce
Publikováno: 13.5.2016 12:38:12
Zobrazeno 24x
Kategorie: Právě vyšlo

Přehledy a porovnání zbraní různých skupin vítají především ti čtenáři, kteří se právě rozhodují o nákupu nové zbraně. V květnovém čísle Střelecké revue ročníku 2016 najdou hned dva přehledy. Na stranách 23 až 25 jsou pod titulkem Dvaadvacítky pro výcvik a zábavu představeny malorážkové varianty služebních pistolí.

Autor: redakce
Publikováno: 11.5.2016 12:36:50
Zobrazeno 65x
Kategorie: Právě vyšlo

V sobotu 11. 6. 2016 se uskuteční soutěž jednotlivců v mířené střelbě z pistole na střelnici SSK Semily.
Pozvánku naleznete zde.

Autor: redakce
Publikováno: 10.5.2016 12:41:36
Zobrazeno 28x
Kategorie: Právě vyšlo

Osmého dubna vstoupilo v platnost nařízení Evropské komise o znehodnocování zbraní (neplést s momentálně projednávanou Směrnicí o nabývání a držení zbraní, to je něco úplně jiného). Jeho účelem je zajistit, že zbraně znehodnocené v kterémkoli státu EU nepůjdou znovu opravit do použitelného stavu. Komise ho vydala 15. prosince minulého roku – dva dny poté, co špatně znehodnocenými a posléze nelegálně uschopněnými zbraněmi teroristé v Paříži zmasakrovali 130 lidí, a sedm let poté, kdy ho podle v současnosti platné Směrnice měla Komise vydat. Právě kvůli tomu, aby se takovéhle věci nestávaly.

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 9.5.2016 11:22:50
Zobrazeno 38x
Kategorie: Právě vyšlo

Letošní mistrovství světa v HFT (Hunter Field Target) se konalo během velikonočních svátků ve dnech 27.–28. března 2016 v anglickém Kelmarsh. Tento rok byl mezi střelci o účast na závodech mimořádný zájem a všech 360 míst se zaplnilo již půl roku před uzávěrkou přihlášek. Z České republiky se na mistrovství přihlásilo rekordních 23 střelců, sdružených v organizaci CAFTA (Czech Airgun Field Target Association).

Autor: redakce, Jakub Vicher
Publikováno: 8.5.2016 15:55:21
Zobrazeno 20x
Kategorie: Právě vyšlo

Grand Power už můžeme považovat za zavedenou a úspěšnou firmu. Ing. Kuracina se v posledních letech věnoval rozvíjení své řady originálních pistolí a jejich inovací. Letos se ukázalo, že nelenil ani ve vymýšlení zcela nových konstrukcí. Na začátku roku představil prototyp malého samopalu. Stribog dostal název podle jedné postavy ze starých bájí.

Autor: redakce
Publikováno: 7.5.2016 12:27:58
Zobrazeno 36x
Kategorie: Právě vyšlo

Speciály Střelecké revue

Redakce Střelecké revue pro vás k dnešnímu dni připravila již osm Speciálů, které si nyní můžete objednat na našich internetových stránkách za původní ceny.

 

 

Autor: redakce
Publikováno: 29.4.2016 8:30:18
Zobrazeno 15140x
Kategorie: Novinky

Tak už je tady zase jaro a na střelnicích je zase živo. V Žalanech jsme 17. 4. 2016 opět uspořádali Jarní LOS, tedy Jarní střeleckou soutěž v lidové obranné střelbě. Na pěkně rozmoklé střelnici, ale v přírodě a na čerstvém vzduchu, se soutěžilo na šesti situacích. Přesto, že předpověď počasí nebyla moc příznivá, na víkend byl hlášen déšť, střelce to nijak neodradilo. Však se také mezi střelci říká, že není špatného počasí, jen střelec není vždy vhodně oblečen.

Autor: redakce
Publikováno: 22.4.2016 11:50:32
Zobrazeno 383x
Kategorie: Právě vyšlo

Na pražském Petříně vypuknou začátkem května zuřivé boje mezi několika středověkými armádami z celého světa. Ty se utkají o titul mistra světa ve středověkém kontaktním boji. Bitevní aréna, která vyroste při příležitosti konání sedmého ročníku mistrovství světa – Bitvy národů (Battle of the Nations), bude hostit desítky týmů z více než třiceti států. Mezinárodní klání se v České republice uskuteční již podruhé v řadě, a to od 5. do 9. května.

Autor: redakce
Publikováno: 18.4.2016 11:55:26
Zobrazeno 49x
Kategorie: Právě vyšlo

Na začátku roku proběhla jedna z největších světových výstav civilních zbraní, americká Shot Show. Všichni výrobci zbraní představili to, co si myslí, že by mohlo zákazníky upoutat. Celkový přehled americké výstavy najdete v monografii Střelecké revue číslo 4/2016 na stranách 85 až 95. Letošní novinky jsou zmíněny jenom stručně, podrobné články začínají už v tomto čísle a samozřejmě budou pokračovat prakticky ve všech zbývajících. Záleží to jenom na tom, jak rychle se objeví v nabídce našich prodejen a nebo kdy se podaří získat podrobnější informace od výrobců. O pár týdnů později následovala největší evropská výstava, IWA 2016. Na základní informace z našeho kontinentu se můžete těšit v příštím čísle.

Autor: redakce
Publikováno: 17.4.2016 11:54:15
Zobrazeno 44x
Kategorie: Právě vyšlo

Občas se něco nepovede a to nejen v automobilovém průmyslu. Tentokrát se zdá, že do pěkného průšvihu se dostala německá zbrojovka Heckler & Koch. Jejich útočná puška G36 byla vyráběna od roku 1995 a byla uváděna jako příklad zbraně pro budoucí století.

Autor: redakce
Publikováno: 15.4.2016 11:52:53
Zobrazeno 124x
Kategorie: Právě vyšlo

Střelba na velké vzdálenosti je poměrně exkluzivní sport, ale nadšenci pro tuto náročnou disciplínu jsou i u nás. Článek Jak vybrat odstřelovačku na stranách 36 až 38 dubnového čísla Střelecké revue ročníku 2016 je určen těm, kteří chtějí se střelbou na velké vzdálenosti začínat. Zkušený střelec Aleš Chudoba podává základní informace ve velmi srozumitelné podobě. Současně uvádí i příklady vhodných zbraní včetně cenových relací a přehled vhodných nábojů. Takže pokud vás zaujala tato disciplína, máte základní návod co si pořídit a kolik to bude stát.

Autor: redakce
Publikováno: 13.4.2016 11:51:33
Zobrazeno 100x
Kategorie: Právě vyšlo

Americká armáda prý uvažuje o nové služební pistoli. Na tyto zprávy musela samozřejmě reagovat i italská firma Beretta, jejíž model 92 se před více než třiceti lety překvapivě stal nástupcem legendárního Coltu 1911 A1. Podle Italů stávající typ, v americké armádě označovaný jako M9, ještě není na konci své životnosti. Co všechno se dá změnit na zavedené pistoli tak, aby většina rozhodujících dílů zůstala zaměnitelná se zavedeným vzorem uvádí velmi zajímavý článek Beretta M9A3 ve střelecké revui číslo 4/2016 na stranách 18 až 23.

Autor: redakce
Publikováno: 11.4.2016 11:48:55
Zobrazeno 54x
Kategorie: Právě vyšlo

Česká zbrojovka Uherský Brod svou hlavní letošní novinkou udělala radost střelcům IPSC a dalších akčních disciplín, kteří chtějí důkladnou a spolehlivou pistoli. Střelci, vybavení CZ 75 SP-01 Shadow v minulých rocích posbírali u nás i ve světě řadu medailí včetně těch nejcennějších. Ale vývoj pokračuje a klasický Shadow už má vážné konkurenty. Nespali ani konstruktéři České zbrojovky a na začátku roku mohli slavnostně představit následníka úspěšné pistole, CZ Shadow 2.

Autor: redakce
Publikováno: 10.4.2016 11:47:18
Zobrazeno 191x
Kategorie: Právě vyšlo

Také dubnové číslo letošní Střelecké revue se muselo věnovat evropskému tažení proti legálně drženým zbraním a chystaným nebo už provedeným změnám zákonů. Současně zde najdete i popisy akcí, které se konají proti odzbrojovačům a návod, jak se do nich mohou zapojit sami vlastníci zbraní. Téma zbraně a zákony začíná úvodníkem s názvem Jak komunikovat s politiky na straně 3, pokračuje na stranách 8 a 9 články Nová branná legislativa a Stanovisko sdružení LEX, na stranách 10 a 11 najdete články Evropská regulace zbraní = snížení bezpečnosti a Čerstvé zprávy z EU. Výzvu k zapojení se do akcí proti odzbrojovacím iniciativám napsal Mgr. Pavel Černý a je na straně 13 v rubrice Ohlasy, názory, informace. Trošku z jiného soudku je článek Svěření vzduchovky na straně 76. Je to poučení jak udělat střeleckou akci pro děti a nedostat se do rozporu s platnými zákony.

Autor: redakce
Publikováno: 8.4.2016 11:44:18
Zobrazeno 83x
Kategorie: Právě vyšlo

V současné době je v Parlamentu novela zákona č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu. Nemá žádnou souvislost se současným děním kolem EU – dělá se zejména kvůli výbuchu ve Vrběticích a tragédii v Uherském Brodě. Má přinést určité změny, z nichž ta zřejmě nejvíce diskutovaná je nové oprávnění policie zadržet zbraně a střelivo, pokud existuje důvodné podezření, že u držitele zbrojního průkazu došlo k takové změně zdravotního stavu, která může v souvislosti s nakládáním se zbraní představovat ohrožení života nebo zdraví, a zejména dodatečné oprávnění za účelem zadržení zbraní vstoupit na pozemek či do obydlí, pokud držitel na výzvu zbraně sám nevydá.
Kolem těchto opatření se rozpoutaly diskuze, zda vůbec mají být zavedena, a pokud ano, jak mají být vymezena a kontrolována. Zejména zásah do ústavou zaručeného práva na nedotknutelnost obydlí v kombinaci s vágní formulací důvodné podezření nevypadá zrovna důvěryhodně a celkem oprávněně vzbuzuje obavy z možného zneužití. Jak si to tedy přebrat?

Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 30.3.2016 11:23:43
Zobrazeno 330x
Kategorie: Právě vyšlo