Další zajímavé články z čísla 2/2020

Zlamovací vzduchové pistole s pístovým mechanismem zdánlivě už patří do historie. Ve sportovní střelbě s nimi určitě díru do světa neuděláte. Ale pořád je to jedna z mála zbraní, která nezatíží rameno při transportu a peněženku při nákupu. Ve srovnání s modernějšími pistolemi na kysličník uhličitý, nebo předem stlačený vzduch, je jejich provoz velmi levný a nenáročný na další doplňky. Pokud si chcete zastřílet jen tak pro zábavu, případně potřebujete naučit mládež základní zásady pro zacházení s krátkou střelnou zbraní, tak nic jednoduššího nenajdete. To je asi hlavní důvod, proč se stále vyrábějí. Na stranách 28 až 29 najdete základní informace a zkušenosti ze střelby s pistolí Diana LP8 Magnum. Je to moderní varianta vzduchovkářské klasiky.

Na stranách 30 až 31 většinu čtenářů překvapí první informace o airsoftové replice málo známé německé luxusní pistole Korth PRS. Ostrý vzor vypadá jako varianta Coltu 1911, ale má zcela odlišný systém uzamčení závěru. Kuličková replika tuto odlišnost plně vystihuje, a dokonce má i odpovídající způsob rozebírání. Nový je i plynový systém. Kupodivu, cena za tuto vrcholně zajímavou repliku není luxusní a tak se Korth PRS může stát ozdobou airsoftové zbrojnice každého zájemce o neobvyklé pistole.

O pár stránek dál, konkrétně na stranách 50 a 51, je test vzduchové pušky Hämmerli Hunter Force 900 Combo. Mohutně působící pístová vzduchovka má být podle názvu určena k lovu v zemích, kde je to povoleno. Výhodou je pevná hlaveň a napínání spodní pákou. Přesnost je také pro lovecké a nenáročné sportovní účely dostačující. Výsledky testu a zkušenosti ze střelnice rozhodně stojí za přečtení i pro ty, kteří právě neplánují pořízení nové vzduchovky.Přesně před rokem, ve Střelecké revui číslo 2/2019, vyšel článek, který způsobil značný rozruch mezi sběrateli vzduchovek. Jednalo se o takzvanou četnickou variantu opakovací vzduchovky vzor 35. Tato vzácná varianta byla v článku prohlášena za jednoznačný padělek a existence četnických vzduchovek odkázána do sběratelských legend. Podle tehdy známých skutečností celkem oprávněně. Jenže historie není tak jednoznačná. Článek na stranách 75 až 79 bude mezi sběrateli působit asi jako dělobuch vhozený do kurníku. Z nově dohledaných dokumentů z archivů i dochovaných exemplářů vyplývá, že četnická vzduchovka opravdu existovala. Pokud se potvrdí zatím známá fakta, bude to jedna z nejvzácnějších československých vzduchovek.V letošním únorovém čísle si přijdou na své i zájemci o dlouhé zbraně pro sport i lov. Milovníky americké moderní klasiky zaujme článek Jak na AR-15 na straně 36, nadšenci pro střelbu na dlouhé vzdálenosti se dozvědí, nakolik je Savage 110 Tactical na straně 41-43 opravdu „tactical“ a myslivci si mohou posoudit, zda by si mohli tureckou brokovnici doplnit i tureckou kulovnicí (Turqua Gen. 2 na straně 52).
Redakce nezapomněla ani na sběratele historických zbraní a také nadšenci pro těžké zbraně nepřijdou zkrátka. Nad článkem Dělostřelecké rekordy na straně 56 budou vzdychat současní i záložní dělostřelci. Kde jsou ty časy, kdy se maximální dostřel houfnice zjistil jednoduše převedením ráže v centimetrech na kilometry.

Autor: redakce
Publikováno: 9.2.2020 14:22:47
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 73x