Den veteránů

„Kdybych nařídil generálovi, aby byl mořský pták, a on neuposlechl, nebyla by to chyba generálova, ale moje. Je třeba žádat od každého to, co může dát.“ Tímto citátem válečného pilota Antoine de Saint-Exupéryho zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová druhé oslavy Dne válečných veteránů na pražském Náměstí Míru. Den válečných veteránů se slaví na Náměstí Míru teprve podruhé, i když tradice oslav tohoto svátku je v České republice již patnáctiletá. Slaví se vždy 11. listopadu, na výročí konce první světové války. Symbolem tohoto svátku je květ vlčího máku, kterým byla porostlá prvoválečná bojiště ve Flandrech.

Dopolední část se tradičně skládala z neformální družby veřejnosti s armádou, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout historickou i moderní bojovou techniku, popovídat si s příslušníky Aktivní zálohy AČR, členy Československé obce legionářské a mnoha dalšími, shlédnout filmovou produkci Vojenského historického ústavu, pro děti byla také připravena znalostní soutěž.
Odpoledne proběhlo slavnostní zahájení svátku, při kterém na veterány historické i současné vzpomněli hlavní kaplan armády ČR plukovník Jaroslav Kníchal, náměstek ministra obrany Pavel Beran, náčelník generálního štábu armády ČR armádní generál Josef Bečvář, místopředseda Sdružení válečných veteránů Ladislav Sarnas, předseda podvýboru pro válečné veterány Parlamentu ČR poslanec Karel Černý a další hosté. Na závěr proběhl na náměstí obřad zapalování svíček a v kostele sv. Ludmily mše na památku padlých.

Návštěvníci si mohli prohlédnout techniku historickou...

 

… i soudobou


Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 25.11.2016 15:58:56
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 94x