Manurhin PPK a Walther PPK

Kdo dělal lepší pépékáčka, Walther nebo Manurhin? Tyto dohady uslyšíte téměř pokaždé, když se sejdou nadšenci pro německé policejní pistole. Pro zbraňové začátečníky to může být překvapení. O klonech i licenčních kopiích samozřejmě každý něco ví, ale Walther PP a PPK je v hlavě většiny z nich tak spojen s Německem, že další možnosti vnímají až se značným zpožděním. Někteří i ke své škodě, když se nechají chytit na krásně zachovalý kousek, ale při bližší prohlídce najdou francouzské značky.

Ve skutečnosti se jednalo o řešení poválečných potíží. Německé zbrojovky byly zdevastované a ve většině případů téměř srovnané se zemí. Navíc platil zákaz okupačních mocností vyrábět na německém území jakékoliv zbraně. Na druhé straně byly výsledky německého vývoje ručních zbraní z doby těsně před druhou světovou válkou a během války natolik zajímavé (a v řadě případů průkopnické), že by byla velká škoda nechat je ležet ladem. Z těchto důvodů se výroba těch nejzajímavějších zbraní přesunula do zemí, kde se dala realizovat bez technických a politických problémů. To je případ služebních pistolí Walther vyráběných ve Francii a sportovních pistolí Walther se švýcarským rodným listem.
V prosincovém čísle Střelecké revue ročníku 2019 najdete na stranách 77 až 79 srovnání dvou konkrétních kusů francouzského a německého Waltheru PPK.

Autor: redakce
Publikováno: 9.12.2019 10:58:40
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 168x