Mistrovství Evropy IPSC 2016

Při vzpomínce na Mistrovství Evropy IPSC 2016 (European Handgun Championship – EHC 2016) v Maďarsku na střelnici nedaleko Egeru, se všem účastníkům vybaví určitě v první řadě hromady bláta, déšť, zima, organizační problémy a teprve potom jednotlivé stage, jak střílel, či jak se umístil v konečném pořadí. Problémy nastaly již v Pre Match, a to bylo ještě krásné počasí. Poslední střelci večer dostřelovali téměř za tmy, začaly se projevovat problémy s organizací.

V poslední den Pre Match proběhlo zasedání General Assembly IPSC. Pro střelce vzešlo z jednání několik zásadních informací. Přes argumentaci prezidenta české asociace Romana Šedého proti návrhu, bylo přijato pravidlo o osmiranných revolverech (respektive sedmi a víceranných), s účinností od 1. ledna 2017. Další zásadní rozhodnutí, které bude střelce zajímat je určení místa konání příštího EHC 2019. Toto se bude konat v Srbském Bělehradě na střelnici, kterou mnozí již znají z EHC 2010, nebo dalších závodů. Hlasování bylo dramatické a rozhodnuto bylo až v druhém kole, kdy o jeden hlas vyhrál Bělehrad nad ruským Jekatěrinburgem. Asi poslední informace zajímavá pro střelce je to, že na příštím General Assembly se bude opět jednat o povolení kolimátorů s pevným zvětšením v puškové divizi Standard.
Zahájení EHC 2016 proběhlo v centru města Eger, nebylo dlouhé a tím únavné. Sluníčko svítilo a tak se všichni těšili na pondělí a první stage. Předpověď počasí však už tak optimistická nebyla a bohužel byla pravdivá.
EHC 2016 v několika větách:
Pondělí 3. 10. 2016 – prší. První závodníci najíždějí okolo půl sedmé na dosud sjízdné, travnaté parkoviště. Rozhodčí se připravují na stage za svitu baterek. V sedm hodin padají první soutěžní výstřely. Prší skoro celé dopoledne, terén se stává bahnitým a klouže. Milošovi Šustrovi praská závěr jeho pistole. Přesto, že squady jsou velmi početné (16 střelců) daří se dostřílet tak aby rozhodčí měli alespoň krátkou pauzu, ale jen ti, kteří rozhodují krátké stage. Odpolední směna již musí parkovat mimo střelnici na parkovišti, kde se povaluje několik polorozebraných, či ohořelých vraků aut. Mrholí a když v průběhu odpoledne chvílemi přestane, mraky se téměř „válí po zemi“. Na stage chybí pomocníci  protože „Prší, no tak nepřišli“, střelci pomáhají jak mohou a asi i proto se stíhá dostřílet za světla. Závodníci opouští střelnici za tmy. Prší. Verifikace jsou zveřejněny až skoro o půlnoci.
Úterý 4. 10. 2016 – prší. První střelci najíždějí ke střelnici zhruba ve čtvrt na sedm, střelnice je ještě zavřená. Průběh podobný jako v pondělí, jen je více bahna. Poprvé a naposledy střelci dostávají verifikaci na papíře. Některé PT, které jsou netradičně červené, lepí rozhodčí bílými zálepkami. Terče se mění velmi zřídka, jsou rozstřílené a špinavé, kovové terče jsou v barvě okolního bahna. Déšť neustává, proto rozhodčí navlékají přes terče igelity. Terče jsou bílé, takže střelci nevidí skoro nic. Během odpolední směny přestává pršet, začíná silně pršet. Terén se stává neregulérním. Některé squady odpolední směny nemohou dostřílet, z důvodů tmy. Verifikace nejsou.
Středa 5. 10. 2016 – silně prší, zima. Na některých stage stojí voda, stavěči popperů se na některých stage brodí po kotníky ve vodě. Papírové terče jsou rozmoklé, ohýbají se a tím se zmenšují. Pro odpolední směnu se výrazně zlepšuje počasí, místo silného deště jen prší. Pořadatelé naváží na cestu mezi střeleckými boxy několik náklaďáků štěrku. Iniciativnější rozhodčí si roznáší štěrk na svoje stage ve kbelících. Ke kilu bahna na každé botě střelcům přibývá ještě kilo štěrku. Je zrušen stage 15 z důvodu závady terčového zařízení. Verifikace nejsou.
Čtvrtek 6. 10. 2016 – prší celý den. Terén je na hraně regulérnosti. Po výstřelu na některé gongy je třeba počkat až gejzír vody opadne, aby bylo vidět zda byl gong trefený, nebo ne. Petr Kubáček dostává DQ. Jeden z řeckých střelců si při pádu láme ruku. Možná i kvůli chladu Petr Pijáček při měření výkonu střeliva nesplňuje požadavky pravidel. Je zrušen stage 16. Opět z důvodu nefunkčnosti terčového zařízení. Verifikace v papírové podobě nejsou, na internetu až někdy o půlnoci.
Pátek 7. 10. 2016 – NEPRŠÍ!!! Jen občas mrholí. Jsou 2 °C, naštěstí nad nulou. Při příjezdu pouští pořadatelé na parkoviště na střelnici pouze auta 4x4, normální „dvojkolky“ se tam nedostanou. Protože neprší a fouká vítr, řídké bahno mírně osychá a je problém utrhnout nohu od země, zouvá to boty. Bahno na botách a oblečení již nikdo dávno neřeší. Pistoláři chodí se zásobníky ze stage rovnou pod vodovod. Katka Šustrová na stage uklouzne a padá. Jen díky zkušenostem a trošce štěstí stage dokončuje jen s malou časovou ztrátou.. Míra Kameníček nedokončí jeden stage z důvodu střely v hlavni, Zdeněk Heneš dostává DQ, Jirkovi Šerému povoluje montáž na kolimátoru, musí měnit zbraň. Trochu moc smůly na jeden den.
Sobota 8. 10. 2016 – dopoledne se střílí Super Six Shoot Off. České výpravě přináší Shoot Off dva úspěchy – vítězství Markéty Zárubové a Martiny Šeré ve svých divizích a kategoriích. Večer slavnostní zakončení a vyhlášení výsledků, na podstatně lepší úrovni než vlastní soutěž. Pro českou výpravu 9 medailí.
Neděle 9. 10. 2016 – odjezd domů. Slunečné počasí.

Evropský šampionát IPSC 2016 je minulostí, a určitě by nebylo správné mávnout rukou a říci, že co se stalo, již se neodstane a na organizační kolaps pořadatelů zapomenout. Naopak! Představitelé jednotlivých  národních asociací a zejména vrcholní činitelé světové asociace IPSC by měly nedostatky a problémy, které mistrovství provázely řešit a přijmout taková opatření, aby se příště neopakovaly. Národní asociace, které budou kandidovat na pořádání dalších závodů Level IV a V by asi v budoucnosti měly předkládat podrobnější informace o zabezpečení soutěže po všech stránkách atd. atd. Domnívám se, že právě podivná benevolence generality IPSC vůči pořadatelům z Maďarska, velmi pozdní termín konání soutěže a nebývale početné squady byly hlavními příčinami většiny problémů. Navíc maďarští pořadatelé měli jedinečnou možnost se poučit z Evropského šampionátu v IPSC pušce, který se konal vloni na stejné střelnici. Bohužel se tak nestalo. Pravdou je i to, že úroveň některých rozhodčích, které deleguje výhradně IROA, neodpovídala soutěži Level IV. Problémy podpořila určitě i řada detailů, které zůstaly a asi navždy zůstanou v zákulisí. Bylo by jistě zajímavé nahlédnout do onoho zákulisí, možná by některá zjištění byla pro mnohé překvapivá.
Nepochybně by také ale nebylo dobré zapomenout na úspěchy české výpravy, která v tak těžkých podmínkách dokázala doslova vydolovat z bahna dva tituly evropských šampiónů, celkem 9 medailí, několik dalších umístění do pátého místa a dvě vítězství v Shoot Off. Tím se zařadila na jedno z předních míst v hodnocení národů. Je to určitě důkaz vyzrálosti českých reprezentantů, protože vyhrát či umístit se na stupních vítězů v tak těžkých podmínkách opravdu nebylo jednoduché. Asi bychom se ale také měli zamyslet také nad tím, že česká výprava neměla ani jednoho juniora, a není to jen tím, že jsme nedostali tolik slotů kolik bychom chtěli. Juniory prostě nemáme a to by pro nás všechny mělo být alarmující.
Výsledkový přehled (pouze divize a kategorie s českou účastí)

CLASSIC – Overall: 1. Midgley Gregory GER, 2. Buticchi Edoardo ITA, 3. Cernigoj Robert SLO, 26. Marx Jakub CZE, 41. Kadlčík Karel CZE.
OPEN – Overall: 1. Ballesteros,Jorge ESP, 2. Obriot Emile FRA, 3. Panetta Cosimo ITA, 4. Havlíček Miroslav CZE, 9. Kameníček Martin CZE, 18. Hořínek Miloš CZE, 28. Pijáček Petr CZE, 58. Hořejsší Lenka CZE L, 64. Šerá Martina CZE L, 80. Šustrová Kateřina CZE L, 123. Kameníček Miroslav CZE SS, 139. Šerý Jiří CZE S, 145. Šustr Miloš CZE SS.
OPEN – Team: 1. ESP, 2. FIN, 3. ITA, 4. CZE (Havlíček, Kameníček, Pijáček, Heneš).
OPEN - Ladies Category: 1. Hořejší Lenka CZE, 2. Šerá Martina CZE vítězka Shoot Off, 3. Ballesteros Lorena ESP, 5. Šustrová Kateřina CZE.
OPEN - Team Ladies Category: 1. CZE (Hořejší, Šerá, Šustrová), 2. AUT, 3. ITA.
OPEN - Seniors Category: 1. Zanon Blasco Jose ESP, 2. Hansen Johan SWE, 3. Ravizzini Paolo ITA, 35. Šerý Jiří CZE.
OPEN - Team Seniors Category: 1. ITA, 2. NED, 3. SUI, 10. CZE (Kameníček, Šerý, Šustr).
OPEN - Super Seniors Category: 1. Bencivenni Ivano ITA, 2. Mura Gavino ITA, 3. Kameníček Miroslav CZE, 5. Šustr Miloš CZE.
PRODUCTION – Overall: 1. de Cobos Eduardo ESP, 2. Šebo Robin CZE, 3. Momcilovic Ljubisa SER, 13. Štěpán Michal CZE, 15. Vinduška Václav CZE, 66. Strýc Michael CZE, 94. Šedý Roman CZE, 100. Kužel Zdeněk CZE, 208. Manolevski Michael CZE, 300. Malach Miroslav CZE SS.
PRODUCTION – Team: 1. RUS, 2. CZE (Šebo, Štěpán, Vinduška, Strýc), 3. SWE.
PRODUCTION - Super Seniors Category: 1. Bettermann Heribert GER, 2. Wiegand Max GER, 3. Maunula Hannu FIN, 7. Malach Miroslav CZE.
REVOLVER – Overall: 1. Reiter Gerald AUT, 2. Back Sascha GER, 3. Halvarsson Kalle SWE, 5. Jedlička Jiří CZE, 15. Ladič Tibor CZE S, 18. Němeček Zdeněk CZE S, 27. Kotrouš Pavel CZE.
REVOLVER – Team: 1. AUT, 2. GER, 3. SWE, 4. CZE (Jedlička, Ladič, Němeček, Kotrouš).
REVOLVER - Seniors Category: 1. Lindskog Olof SWE , 2. Schneider Markus GER, 3. Ladič Tibor CZE, 4. Bergfeldt Per SWE, 5. Nemeček Zdeněk CZE.
STANDARD – Overall: 1. Grauffel Eric FRA, 2. Tassone Gregorio ITA, 3. Liehne Zdeněk CZE, 8. Rakušan Josef CZE, 11. Znamenáček Petr CZE, 36. Dvořák Petr CZE, 60. Kubik Karel CZE, 61. Václavík Jaroslav CZE, 80. Říha Michal CZE, 100. Pustka Tomáš CZE, 128. Zárubová Markéta CZE L, 165. Bureš Vítězslav CZE, 262. Kotroušová Denisa CZE L, 264. Ptáčková Misarová Petra CZE L.
STANDARD – Team: 1. ITA, 2. FRA, 3. CZE (Liehne, Rakušan, Znamenáček, Václavík).
STANDARD - Ladies Category: 1. Burkhalter Christine SUI, 2. Hochholdinger Christa AUT, 3. Josephsen Norah DEN, 5. Zarubová Markéta CZE vítězka Shoot Off, 33. Kotroušová Denisa CZE, 34. Ptáčková Misarová Petra CZE.

Vítězné družstvo Opan Lady

Autor: redakce, Zdeněk Němeček
Publikováno: 23.11.2016 9:43:49
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 119x