Nevzdáme se! Nikdy!

Atentát na Reinharda Heydricha a osudy československých parašutistů byly popsány a ztvárněny již mnohokrát. Tentokrát jsme ale narazili na pojetí, které je skutečně výjimečné. Přímo v kostele Cyrila a Metoděje mohli návštěvníci zhlédnout několik scén z doby, kdy se tam parašutisté skrývali.
Divadelní představení „Nevzdáme se! Nikdy!“ pořádala spolu s Národním památníkem hrdinů heydrichiády taneční skupina Dance Fusion Company, sdružující profesionální herce i dobrovolné nadšence. Nešlo o klasickou rekonstrukci, na které jsme u historických událostí zvyklí, nekonaly se žádné boje ani střílení. Přesto diváci odcházeli s hlubokými dojmy, protože tiše stát v šeru krypty a poslouchat herce, sedící dva metry od vás – a přitom vědět, že právě tady spolu kdysi mluvili i ti skuteční parašutisté – to je zážitek, který se s knihou nebo filmem nedá srovnat. Znalci mohli ocenit také pečlivost, s kterou bylo téma zpracováno: i drobné detaily, které nezasvěcenému mohly přijít vymyšlené, obvykle měly ověřený historický základ. Představení tak bylo nejen připomenutím historie, ale i její naučnou prezentací.

Jana Raila Hlavsová, režisérka
Projekt „Nevzdáme se! Nikdy!" je divadelní projekt o jednadvaceti dnech parašutistů v kryptě a osudech odboje za doby heydrichiády. Teď má za sebou první část, kterou je promo představení v památníku. Další fáze bude již celovečerní představení v divadle, zahrnující všech jednadvacet dnů, které parašutisté v kryptě strávili. Ten nápad vznikl už v roce 2012, v době 70. výročí atentátu na Heydricha, nicméně přesnější obrysy dostal teprve v roce 2016, když jsem se seznámila s lidmi pracujícími tady v památníku. Umožnili nám přístup ke svojí knihovně, takže nastalo intenzívní období studia. Navíc komunikujeme s předními historiky a odborníky na toto téma. Prostudovali jsme všechny dostupné historické zdroje, včetně dopisů parašutistů a deníku Jana Kubiše a Jaroslava Švarce. Celý projekt stojí na tom, abychom události ztvárnili co nejvěrněji, a autorskou licenci používáme jen tam, kde všechny zdroje mlčí. Ovšem ani tam jsme si jen tak nevymýšleli. Mezi dochovanými zdroji jsou samozřejmě i svědectví pamětníků o tom, jací lidé parašutisté byli. Získali jsme tak určitou představu o jejich povaze a osobnosti, na které jsme při dramatizaci tématu také brali ohled. Třeba v jedné scéně je Jan Hrubý jako na trní a rád by s Josefem Bublíkem vyhodil do vzduchu trafostanici na Vysočanech. My se samozřejmě už nikdy nedozvíme, o čem spolu parašutisté v kryptě mluvili. Historické zdroje ale líčí Bublíka a Hrubého jako velmi zapálené a odhodlané mladé muže, kteří chtěli splnit svůj úkol. Z výpovědi svědků víme, že se o transformátor na Vysočanech aktivně zajímali a uvažovali o něm jako o jednom z cílů možné sabotáže. Taneční a pohybové ztvárnění některých scén o osudu odbojářů jsme pak použili hlavně proto, abychom prezentovali vnitřní pochody a prožitky vyslýchaných bez nutnosti ukazovat přímé násilí výslechů na Gestapu. Chtěli bychom, aby lidé, kteří na představení přijdou, odešli nejen se silným dramatickým a lidským zážitkem, ale také pozitivní připomínkou naší historie.

Jana HlavsováMichal Dudek, představitel Jana Kubiše
Role Jana Kubiše pro mne je vlastně taková role snů, protože mne tahle část naší historie zajímala už odmala a parašutisté byli mými klukovskými hrdiny a velkými vzory. Jako herce i jako člověka mne na Janu Kubišovi a Josefu Gabčíkovi nejvíce fascinuje, že to samozřejmě byli špičkově vycvičení vojáci, ale zároveň to nebyli žádní fanatičtí superzabijáci. Byli to obyčejní lidé, kteří měli také pochybnosti a obavy z následků toho činu – ale zároveň chápali, že to je potřeba udělat a že je to na nich. Prostě něčemu věřili a něčeho si vážili, a podle toho se taky zachovali. Těžko říct, jestli byli výjimeční, nebo jestli byla první republika prostě taková. Ale mám pocit, že právě tohle dnes naší společnosti chybí.

Michal Dudek jako Jan Kubiš

 

Parašutisté v kryptě


Autor: redakce, David Karásek
Publikováno: 28.11.2016 16:41:58
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 1092x