Pozvánka na akci Den otevřené brány

Jak už o tom nedávno padla v úvodníku zmínka, letos si kromě řady dalších kulatých výročí připomínáme sto let od vzniku Zbrojovky Brno. Toto výročí je popravdě tak trochu umělé, jelikož rok 1918 přinesl vlastně jen to, že se nedlouho před tím postavené c. a k. dělostřelecké dílny v Brně – Zábrdovicích dostaly pod kontrolu nově vzniklé Československé republiky. Přesněji pod kontrolu brněnských úřadů, a to dokonce až jako jedna z posledních tamních rakousko-uherských institucí. Že se v moravské metropoli nachází vojenský opravárenský podnik, jehož osazenstvo nemá za nových poměrů moc do čeho píchnout, to se v Praze začalo řešit s nemalým časovým odstupem. Teprve 20. ledna 1919 byla oficiálně zřízena Československá státní zbrojovka coby podnik podléhající ministerstvu národní obrany. A ještě nějaký ten rok trvalo, než se začalo s vlastní výrobou zbraní…

Letošní sté výročí Zbrojovky Brno si můžete stylově připomenout na akci s názvem Den otevřené brány, kterou v prostorách někdejšího zbrojního gigantu pořádá v sobotu 9. června 2018 současný majitel areálu, skupina CPI Property Group, v rámci svého projektu Nová Zbrojovka. Zdá se, že je to jedna z úplně posledních příležitostí spatřit některé původní zbrojovácké budovy a haly.
Na Den otevřené brány, který začne v deset dopoledne a skončí v osm večer, se vyplatí přijít s dostatečnou časovou rezervou, jelikož se očekává velký zájem a návštěvníci budou na přesně vymezenou prohlídkovou trasu pouštěni z bezpečnostních důvodů po skupinách. Těšit se můžete na ledacos zajímavého včetně výstavy veteránů autoklubu Z Brno, traktorů Zetor či třeba bourací techniky, která se podílí na revitalizaci areálu.
I když přímo zbraňového toho k vidění asi nebude mnoho, rozhodně je to událost, které by naši čtenáři měli věnovat pozornost.

Autor: redakce
Publikováno: 23.5.2018 10:42:12
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 92x