Pozvánka na odhalení pamětních desek Oldřichu Frolíkovi a dalším odbojářům

V návaznosti na předchozí podobné aktivity organizuji 13. 9. 2018 odhalení dvou nových pamětních desek. Budou připomínat mj. i Oldřicha Frolíka. Slavnost se uskuteční symbolicky v předvečer výročí jeho mimořádného činu 15. 9. 1942.
Myslím, že jeho odvážný čin je výborný příklad, kdy se hned třem špatným chlápkům se zbraněmi postavil jeden správný se zbraní…

Před válkou pracoval ve zbrojovce JAWA, pro sokolský odboj (skupina Říjen) pracoval jako zbrojíř a v této funkci byl nápomocen i Kubišovi s Gabčíkem, v jeho bytě gestapo odhalilo sklad zbraní a část výzbroje ANTHROPOIDu.
Čin Oldřicha Frolíka z 15. 9. 1942 je zcela výjimečný – při pokusu o zatčení se dostavili do jeho bytu v Kvestorské 5 tři příslušníci gestapa.
P. Frolík se slovy „jen si vezmu kabát“ se následně účinně ubránil střelbou a všechny tři zneškodnil osmi výstřely. Na místě zůstal jeden gestapák mrtvý, druhý těžce zraněný, třetí pak lehce – ani jednomu se nepodařilo na Frolíka vypálit jediný výstřel.
Následně i s manželkou Oldřich Frolík uprchl a přešel do ilegality. Díky tomu, že byl Oldřich Frolík ozbrojen (zřejmě ČZ 27) tedy proběhlo zatčení jinak, než ve stovkách jiných případů neozbrojených odbojářů. Jeho čin na gestapu vyzvolal zděšení a na jeho druhý pokus o zatčení bylo vyčleněno asi 150 vojáků a policistů.

Autor: redakce, Ing. Karel Polata
Publikováno: 16.7.2018 10:49:33
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 114x