Přebor SVZ ČR ke 100. výročí bitvy u Zborova

Dne 1. července 2017 si Svaz vojáků v záloze ČR důstojným způsobem připomenul 100. výročí bitvy u Zborova, která se na východní frontě první světové války odehrála 2. července 1917. Bitva byla v kontextu celé války jen drobnou epizodou, ale pro další cesty našich národů byla událostí přímo první světově osudovou – stala se jedním ze zásadních předpokladů vzniku a mezinárodního uznání samostatného Československého státu při rozpadu Rakouska-Uherska.

Přebor SVZ ČR v mířené střelbě z velkorážové pistole na přesnost a na rychlost který proběhl simultánně ve stejnou dobu na osmi střelnicích po celé republice. Byla to otevřená soutěž, a tak se kromě členů SVZ ČR mohli zúčastnit také další zájemci, zejména vojáci v aktivní službě, vojáci mimo aktivní službu, Aktivní zálohy atd.). Celkově se přeboru zúčastnilo 175 členů SVZ ČR a několik desítek dalších zájemců.
Organizátory přeboru byly kluby vojáků v záloze Liberec, Fruko Jindřichův Hradec, Mokrá, Most, Nový Jičín, Napajedla, Polná a Vyškov-město a soutěže proběhly na střelnicích Hodkovice nad Mohelkou, Dolní Skrýchov, Mokrá, Most-Čepirohy, Sedlnice, Napajedla, Dobroutov a Luleč. Soutěžilo se ve třech standardních střeleckých disciplínách podle pravidel SVZ ČR:
- mířená střelba na přesnost (5+15 nábojů) na terč 135/P v čase 2+6 minut
- mířená střelba na přesnost (5+15 nábojů) na terč 77-P (50/20) v čase 2 + 6 minut
- mířená střelba na rychlost (10 nábojů) na terč 77-P (50/20) - čas měřený na setiny sekundy.
Nejlepšího výsledku dosáhl Josef Rendl z KVZ Týn nad Vltavou (na střelnici Dolní Skrýchov) se ziskem 355,73 bodu, na druhém místě skončil Jaroslav Knápek z KVZ Nový Jičín (na střelnici Sedlnice) s 350,33 b. a třetím byl Vladimír Vejslík z KVZ FRUKO Jindřichův Hradec (na střelnici Dolní Skrýchov) s 349,88 b. Tito nejlepší střelci Přeboru SVZ ČR 2017 obdrží poháry předsedy SVZ ČR.

V Libereckém soutěž organizoval Klub vojáků v záloze Liberec na střelnici v Hodkovicích nad Mohelkou s podporou Ministerstva obrany. V průběhu střelecké soutěže si mohli nejen účastníci soutěže, ale také mnozí další zájemci a návštěvníci prohlédnout historickou vojenskou techniku a dobové ruční palné zbraně v rámci ukázky, kterou připravilo Muzeum tankové techniky Smržovka.
Všem osmi oblastem, které Přebor SVZ ČR 2017 zabezpečily (Jizerská, Jindřichohradecká, Jihomoravská, Lounská, Hanácká, Valašsko-slovácká, Vysočina a Vyškovská) patří za prezentaci SVZ ČR na veřejnosti velké poděkování.

Autor: redakce, Karel Krátký
Publikováno: 30.7.2017 13:11:40
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 70x