Sa vz. 58 a Sa vz. 61

Téměř každý národ má nejméně jednu národní zbraň. U nás je to hned trojice: pistole CZ 75, útočná puška Sa 58 a samopal Sa 61 Škorpion. Pistole se ještě vyrábí a má se čile k světu. Výroba samopalů byla oficiálně ukončena a případní zájemci zatím spoléhali na dostatečné zásoby ve skladech. Vypadalo to, že jak v původní verzi, tak v samonabíjecí verzi pro civil bude na zásobách dost zbraní ještě na několik desítek roků.

Ale doba se mění. Zásoby samopalů v zachovalém stavu se tenčí a navíc úředníci Evropské unie mají takový strach z ozbrojených občanů, že vydávají předpisy, které zřejmě předělávky vyloučí z trhu. Ovšem nepočítají se zlatými českými ručičkami. Když to nepůjde jednoduše, uděláme to trošku složitěji. A tak, světe div se, z našich luhů a hájů vycházejí nově vyrobené Sa 58 i Sa 61, v civilní i plně automatické verzi a v úpravě na několik ve světě nejrozšířenějších nábojů.

Nejedná se jenom o kusovou výrobu pro pár našich nadšenců. Osmapadesátka prokázala, že se jedná o nadčasovou konstrukci a bez úprav i s modernizací se osvědčuje na různých světových bojištích. Velmi dobré reference má od takzvaných kontraktorů z Iráku a Afghánistánu. Totéž platí i o Škorpionu, i když ten se uplatňuje především u civilních bezpečnostních služeb.
Přetahovaná a různé hospodářské sankce vzájemně udělované Ruskem a okolními státy zřejmě omezí příděl kalašnikovů na světovém trhu, a tak by mohl „český kalašnikov“ mít docela dobrou šanci na úspěch i tam, kde by jinak neměli zájem.

Informace o novovýrobě našich národních zbraňových legend a podrobnosti o jejich variantách najdete v monografii Střelecké revui 6/2018 na stranách 85 až 96 pod titulkem Renesance české klasiky.

Autor: redakce
Publikováno: 9.6.2018 10:56:24
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 192x