Zimní bitva v Ořechově

Stejně jako každý rok, i letos je v areálu Army Parku Ořechov (asi 20 km jihozápadně od Brna) pro diváky připravena zimní bitva, inspirovaná událostmi druhé světové války. Ta letošní se bude konat v sobotu 8. února a bude zaměřena na bitvu u Narvy z roku 1944.

Narva je město na stejnojmenné řece, ležící na území dnešního Estonska, nedaleko hranic s Ruskem. Od 16. století o tuto pevnost velkého strategického významu probíhaly boje mezi Rusy a Švédy, až ji v roce 1704 konečně dobyla vojska cara Petra Velikého. Válečné události se městu nevyhnuly ani v dobách pozdějších, především za druhé světové války. V lednu 1944 (na základě proseb západních Spojenců) zahájila Rudá armáda mohutnou ofenzívu s cílem prorazit blokádu Leningradu, vytlačit hitlerovce z pobaltských republik a vstoupit na území Východního Pruska. Koncem ledna již stanuly sovětské síly před Narvou, která měla být dobyta co nejdříve. Přístupy k městu – a následně na území Estonska – bránilo německé uskupení nazvané „armádní skupina Narva“, jehož součástí bylo několik dobrovolnických divizí Waffen SS ze severní a západní Evropy, včetně jedné estonské (č. 20). Rudá armáda měla nad Němci velkou početní i materiální převahu, takže není divu, že v noci na 14. února její jednotky překlenuly úžinu mezi Pskovským a Čudským jezerem a vytvořily předmostí, které navzdory nepřátelskému odporu nadále rozšiřovaly. Germánský vliv v této části Pobaltí byl již od středověku značný, takže Němci považovali Narvu za bránu do Pobaltí a kladli zoufalý odpor. Sovětské síly utrpěly citelné ztráty a – navzdory instrukcím Stalina – se jim město nepodařilo dobýt ani do konce února. Úspěchy nepřinesly ani následující měsíce, až nastal v dubnu 1944 útlum bojových aktivit; obě strany na pokraji sil, a navíc přišla obleva, znemožňující jakékoli manévrování. Po období relativního klidu začali Sověti útočit až v létě, a v září 1944 Rudá armáda konečně dobyla Narvu a vstoupila do Tallinu.
Připomínce událostí ze zimy předposledního válečného roku se bude věnovat množství členů spolků vojenské historie, kteří pro diváky předvedou téměř hodinu trvající bojovou ukázku, do níž se zapojí i bojová technika včetně slavného tanku T-34. Kromě ukázek bojů, výcviku či zdravotnické péče o vojáky druhé světové války v Army Parku, budou návštěvníci moci navštívit zdejší Army Shop, stylový Army Bar, atd.
Areál Army Parku bude otevřen 8. února 2020 již od 10 hodin. První výstřely bojové ukázky zazní ve 14 hodin.

Edgar Pachta


Autor: redakce
Publikováno: 3.2.2020 9:45:42
Kategorie: Právě vyšlo
Zobrazeno: 20x