dlouhé zbraně,  Novinky

270 let značky Sauer

V roce 1751 si Lorenz Sauer v durynském Suhlu otevřel dílnu a vyráběl lovecké palné zbraně – a toho roku se údajně zrodila firma, z níž vzešla světoznámá značka Sauer. Dnešní konglomerát, v němž najdeme hned několik značek obsahujících jméno Sauer, tak patří mezi vůbec nejstarší dosud činné zbrojovky na světě. Je zajímavé, že na letošní 270. výročí vzniku firmy Sauer výrazně upozornila pouze jedna ze zmíněných značek, a sice J. P. Sauer & Sohn, patřící do evropské větve skupiny L&O, která dnes funguje jako Blaser Group. Velká americká firma SIG Sauer o něm dosud mlčí, ačkoliv to výročí nepochybně patří i jí. Snad se nejeví dost kulaté…

Po druhé světové válce se začalo s výrobou v někdejším středisku pro vývoj torpéd s několika málo soustruhy a frézkami a sotva dvěma desítkami bývalých zaměstnanců ze Suhlu. V Západním Německu to byla první firma, která obnovila zbrojní výrobu. Za pár měsíců už produkovala 2000 loveckých zbraní měsíčně v bývalé předválečné kvalitě. Nebylo to úplně jednoduché, protože ze Suhlu se nepodařilo zachránit žádnou dokumentaci. Výrobní výkresy se proto pořizovaly na základě vzorků zbraní. První v novém závodě vyrobená broková dvojka model 8 byla hamerleska se samočinným napínáním kladívek a brzy nato přišel zájem obchodníků. Už v padesátých letech se zbraně se značkou Sauer exportovaly nejen do Skandinávie a do USA, ale dokonce třeba do Pákistánu…

Švýcarská armáda od konce 30. let 20. století uvažovala o modernější pistoli, než byly dosud zavedené modely Parabellum 1900/06 a 06/29, od roku 1918 vyráběné v bernské zbrojovce. Do vývoje se už před válkou pustila firma SIG (na základě návrhu Charlese Gabriela Pettera) a v roce 1947 byla v armádě zavedena její pistole SP 44/8 ráže 9 mm Parabellum/Luger. Oficiální označení pak znělo Ordonnanzpistole 49 (P49) a zbraň byla ve výzbroji přinejmenším ještě v roce 2005. Byla uvedena i na civilní trh jako P210 (kromě devítky také v ráži 7,65 mm Parabellum). Vynikala vysokou přesností a mimořádnou životností. Tvrdilo se o ní, že je to nejluxusnější armádní pistole na světě. Stala se také jedním z východisek pro konstrukci evropských i amerických zázračných devítek, které se začaly objevovat od 70. let. V té době už firma SIG připravovala novou pistoli, která byla posléze označena P220. Ve švýcarské armádě byla zavedena v ráži 9 mm Luger jako P75. Koncern SIG měl s touto zbraní také exportní záměry, čemuž ovšem bránily švýcarské zákony. Začal se proto rozhlížet po vhodné mezinárodní spolupráci a jeho volba padla na společnost J. P. Sauer & Sohn, která v Eckernförde disponovala dostatečnou výrobní kapacitou a měla zkušenosti s kvalitní zbrojní produkcí. Pistole P220 už byla vyvíjena ve vzájemné spolupráci, avšak oficiálně to bylo deklarováno až v roce 1975, kdy Holding SIG koupil firmu Sauer od většinového akcionáře a nazval ji SIG Sauer…

Toto je jenom ochutnávka z rozsáhlého článku o dějinách i současnosti firmy Sauer. Této firmě je věnována monografie Střelecké revue na stranách 85 až 94 jedenáctého čísla ročníku 2021.

Koupit časopis