Novinky,  ostatní

3D tisk zbraní – příležitost nebo hrozba?

O technologii 3D tisku se v posledních letech čím dál více mluví jako o revoluci na poli průmyslové výroby. Bude mít dopad také na zbrojní průmysl? A jak je to vlastně s těmi nelegálními 3D zbraněmi? O technologii 3D tisku ve výrobě zbraní píšeme už víc než dvě desítky let.

Za určitých podmínek se dá vytisknout jakýkoliv tvar včetně takových, kterých by konvenční třískové obrábění nebylo vůbec schopné. Paleta možných aplikací je zdánlivě nekonečná, ale v praxi je limituje ekonomika výroby. Vytisknout by šel třeba i drátěný plot, ale podstatně levnější a rychlejší je vyrábět ho jako dosud. Obecně to platí pro jakoukoliv velkosériovou či hromadnou výrobu. V současnosti je proto hlavní užití 3D tisku v průmyslu při výrobě funkčních vzorků, která je tak levnější, rychlejší, jednodušší a nevyžaduje speciální stroje. Čím dál větší uplatnění má i tisk finálních výrobků v kusových nebo malosériových počtech nebo tam, kde není jiná možnost výroby. Obecně platí, že čím složitější tvary a čím menší počet kusů chceme vyrobit, tím je 3D tisk perspektivnější, a naopak. Další uplatnění je mezi kutily a vynálezci. Vznikla celá třída malých domácích 3D tiskáren, jejichž cena byla v průběhu posledních let stlačena natolik, že si je dnes může pořídit prakticky každý.

… Touto metodou jde vytisknout téměř každý díl zbraně, což v praxi demonstrovala společnost Solid Concepts v roce 2013. Tehdy vzniklo několik prototypů pistole 1911 DMLS ráže 45 Auto. S výjimkou pružin byly všechny součástky této zbraně vytisknuty z kvalitní nerezové oceli – včetně závěru, namáhaných dílů spoušťového a bicího ústrojí a hlavně i s vývrtem. Jen střenky byly vytisknuty z plastu a jinou technologií. Kvalita povrchů sice není dokonalá a pistoli bylo třeba zajet na střelnici, než si vše sedlo a fungovalo spolehlivě, ale pak se z pokusu vyloupla plně použitelná zbraň. Žádný zázrak, ale třeba při jednom testu se z ní vystřílelo 5000 běžných továrních nábojů bez jakéhokoliv poškození součástek…

Jak vypadá současná situace v tisku hlavních součástí zbraní a co jsou zbraně – duchové se dozvíte z článku na stranách 24 až 26 Střelecké revue číslo 4/2023.

Střeleckou revui č. 4/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis