Novinky,  ostatní

65 let s replikami

Když se dnes někdo zajímá o repliky starých palných zbraní, může mít pocit, že tady jsou odjakživa. Není to tak. K nám se prakticky dostaly až po roce 1990 a vůbec první novodobá, sériově vyrobená replika přišla na trh v roce 1959. Obrovskou měrou se o to zasloužil Američan Val J. Forgett, jr., známý také jako otec (průmyslu) replik.

Forgett se nadšeně věnoval reenactmentu, tedy vojenskohistorickým a podobným akcím. V USA bylo toto hnutí v padesátých letech na vzestupu a Forgett předpokládal pro roky 1961–1965 ještě větší zájem – to v souvislosti s nadcházejícím stým výročím americké občanské války. Vyznavači vojenské historie chtěli na akcích nosit zbraně odpovídající té které době, a samozřejmě si z nich chtěli také občas vystřelit. Historických originálů revolverů a pušek ubývalo, byly stále dražší a v neposlední řadě by byla škoda je postupně ničit opotřebením při nošení, nemluvě o střelbě. Val začal hledat někoho, kdo by dokázal tyto zbraně co nejvěrněji napodobit, ale nikoliv řemeslnými postupy. To by každý nemohl zaplatit, takže mu šlo o nějakou formu sériové výroby. Severoamerické zbrojovky neměly zájem, nedávaly předpokládané módě replik perspektivu. Forgett obrátil pozornost k Evropě. Navštívil zbrojovky v Anglii, Francii, Belgii, Německu a Rakousku, aby svou misi úspěšně zakončil v Itálii.

Jak to bylo dál a proč dnes většina replik pochází z Itálie najdeme v článku 65 let s replikami na stranách 70 a 71 Střelecké revue číslo 12/2021.

Koupit časopis