Novinky,  ostatní

85 let České zbrojovky Uherský Brod

V polovině léta roku 1936 začala na jihozápadním okraji malého, tehdy zhruba šestitisícového moravského města Uherský Brod výstavba zcela nové zbrojní továrny. V té době to byl jen jeden z mnoha projektů, jimiž se Československá republika pokoušela připravit na válku s nacistickým Německem. Vybudování pobočného závodu České zbrojovky, akciové společnosti v Praze s hlavním provozem ve Strakonicích, se dokonce řadilo k projektům finančně i časově nejméně náročným. Už dávno ale víme, že se jednalo o jeden z mezníků vývoje našeho i světového zbrojního průmyslu. O 85 let později se Česká zbrojovka a. s. v Uherském Brodě objemy výroby a prodeje, v posledních letech stále rostoucími, řadí ke světové elitě. Navíc je součástí mezinárodního holdingu CZG – Česká zbrojovka Group, jemuž se nedávno podařilo koupit proslulou americkou firmu Colt a hodlá toho využít k další expanzi zejména na prestižním trhu USA.

Trošku o historii a něco víc o vyhlídkách České zbrojovky Uherský Brod, která letos slaví 85. výročí založení. To je hlavní obsah srpnové monografie Střelecké revue ročníku 2021.

V obsáhlém článku jsou připomenuty zbraně, které tvořily milníky v konstrukci i produkci a představeny jsou limitované edice výročních zbraní. Monografie je jako obvykle na konci čísla na stranách 85 až 96.

Koupit časopis