dlouhé zbraně,  Novinky

Adler Arms

Na poli dlouhých palných zbraní se Turci dlouhá léta spokojovali s dobýváním pozic v oboru brokovnic. Pak přibyly vzduchovky. V segmentu krátkých palných zbraní teď tlačí svoje ostré pistole a už déle obrovské množství zbraní akustických, resp. plynovek. Segment civilních dlouhých kulových zbraní stál dlouhá léta na okraji jejich pozornosti. Toto pravidlo už ale posledních několik let neplatí.

Turci vstoupili do sektoru kulovnic a jestliže průkopníkem byla firma ATA Arms roku 2016 s modelem Turqua, nyní se za ní vydávají další podniky. Jedním z nich je zbrojovka Adler Silah Sanayi, která se také deklaruje jako Adler Arms nebo Adler Hunting Arms Company.

V posledních asi třech letech jsme v nabídce Adler Arms vedle brokovnic zaznamenali také dlouhé kulové zbraně, konkrétně malorážky a lovecké kulovnice. Malorážka RF205 na náboj 22 long má na pouzdru závěru pevné hledí, zatímco pevná muška se světlovodným vláknem je na konci hlavně před něčím, co vypadá jako kompenzátor, ale kompenzátor to nebude. Pažba je z pěkného tureckého ořechu a před lučíkem najdeme páčku, jež odemyká závěr. Kromě toho má Adler ještě opakovací malorážku RF230. Odsuvný závěr je v plechovém pouzdru a uzamyká se přímo ovládací pákou, která prochází výřezem v tomto pouzdru. Zbraň má plechový zásobník na 3, 5 nebo 10 nábojů 22 LR a mířidla jsou podobná jako u předchozího modelu. Pažba je prý ořechová, ale klidně by mohla být buková. Údajně se vyrábí rovněž samonabíjecí malorážka RF224.

Asi nejvýznamnější novinkou v nabídce Adler Arms je kulovnice RF104, která se má vyrábět v jediné ráži 308 Winchester. Na první pohled vypadá jako samonabíjecí, ale je to opakovačka s přímotažným závěrem a s odnímatelným zásobníkem, jenž může mít kapacitu 3, 5 nebo dokonce 10 nábojů. Byla by to zajímavá zbraň, ale nejsme si jisti, zda se někde skutečně prodává.

Co vše se v Turecku vyrábí a připravuje do prodeje uvádí článek Adler Arms na stranách 36 až 40 březnové Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 3/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis