Novinky,  ostatní

Alternative a Protectile

Přiměřenost použití palné zbraně proti člověku je problém, s nímž se v nějaké míře potýkají policisté víceméně na celém světě. V sebeobraně nebo obraně cizího života proti palné zbrani, noži apod. je řešení většinou jednoduché. Ale co v situacích, kdy není jisté, zda útok dosahuje takové intenzity, aby se o oprávněnosti použití smrtící zbraně nedalo pochybovat?

Je pravděpodobné, že nejčastěji policisté ve službě střílejí v USA, ale také se tam nejvíc střílí na policisty. V roce 2021 tam bylo ve službě vážně postřeleno přes 300 příslušníků policie a z toho počtu jich více než šest desítek na následky zranění zemřelo. Když pomineme skutečnost, že asi ve třetině případů se jednalo o útoky ze zálohy, kdy postřelení neměli šanci na obranu, v těch ostatních se buď projevilo malé střelecké umění, nebo nesprávné vyhodnocení míry nebezpečí.

Bylo to 9. srpna 2014, když ve Fergusonu ve státě Missouri za ne zcela vyjasněných okolností bílý policista Darren Wilson zastřelil 18letého černého studenta Michaela Browna, který předtím v obchodě ukradl krabici doutníků. Dvě rány vyšly v době, kdy se Brown přes okénko služebního SUV tahal s Wilsonem o jeho služební pistoli SIG Sauer P229 (a byl lehce postřelen do ruky). Dalších deset ran padlo mimo vozidlo. Neozbrojený Michael Brown byl zasažen šesti střelami ráže 40 S&W, pokaždé zepředu a ze vzdálenosti nanejvýš 0,9 m. Zemřel na místě. Případ způsobil velké pozdvižení, nenásilné i násilné protesty. Události vyvolaly také pozornost a účast celoamerických i světových lidskoprávních organizací.

Z diskuze odborníků mimo jiné vyplynulo, že policisté by měli mít k dispozici spolehlivý, účinný a okamžitě pohotový méně než smrticí obranný prostředek, jehož použitím by se jim ale nekomplikovalo a nezdržovalo použití skutečné smrticí zbraně v případě nezbytné potřeby. Je samozřejmé, že takový prostředek by měl co nejméně přidávat na hmotnosti vybavení, které policisté musí nosit. Už v únoru 2015 fergusonská policie začala testovat nový obranný prostředek nazvaný The Alternative. Tehdy tomu věnovala pozornost většina amerických médií. Nevíme, zda si policisté z Fergusonu vyhledali firmu Alternative Ballistics, nebo – což je pravděpodobnější – se tato kalifornská společnost sama nabídla se svým produktem…

Jak vypadají méně než smrtící alternativy k použití služební zbraně uvádí článek Alternative a Protectile na stranách 16 až 19 Střelecké revue číslo 7/2023.

Střeleckou revui č. 7/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis