dlouhé zbraně,  Novinky

Amatér, který zlobil

Andrew Burgess byl konstruktér zbraní s přirozeným talentem, jehož znalosti a um byly snad srovnatelné s předními konstruktéry proslulých amerických zbrojovek. Burgess si za svůj život nechal registrovat skoro stovku patentů v oboru palných zbraní. Co do jejich počtu byl údajně druhý za J. M. Browningem, ale proslulost srovnatelnou s Browningem mu to určitě nepřineslo. Nebyl asi mistrem jednoduchých a geniálních řešení, která přetrvají sto a víc let.

Burgess zřejmě obcházel výrobce zbraní a nabízel jim své konstrukce. Jako první se domluvil s firmou Eli Whitney a ta začala vyrábět jeho pákovou opakovačku model 1878 ráže 45-70 Government. Zbraň nabídli armádě, ale ta ji nepřijala, takže Whitney ji směřoval na civilní trh. Vyrobilo se asi 2000 pušek a nebyl to žádný trhák. Prý byly poruchové, takže Burgess musel jít dál a svoji konstrukci zdokonalovat. Jeho zbraně z této éry ovšem představují zajímavé sběratelské exempláře. 

Jedna ze zbraní však do značné míry zasáhla do budoucnosti dvou velkých firem. Colt začal vyrábět opakovací kulovnici Colt – Burgess, která byla schopná konkurovat tehdy převládajícím winchesterovkám. Zajímavý příběh této zbraně a další informace o vynálezci – samoukovi najdete na stranách 68 až 70 Střelecké revue číslo 9/2021.

Koupit časopis