dlouhé zbraně,  Novinky

Ardesa Kentucky Rifle Kit

Zbraně známé jako Kentucky Rifle (kentucká puška) jsou dnes jedním z nejrozšířenějších typů předovek na trhu. Jejich původ můžeme vysledovat až na začátek 18. století na území dnešních USA. Jde o původně křesadlovou, později perkusní pušku s drážkovaným vývrtem, určenou k lovu i boji. Fandí jí hobby střelci a milovníci historie, se kterou je zbraň spjata. Kentucky vyrábí množství zbrojovek v širokém cenovém a kvalitativním rozpětí. My jsme se zde zaměřili na tu nejlevnější na trhu z produkce španělského výrobce Ardesa. Ten nabízí Kentucky Rifle v několika provedeních povrchových úprav a detailů, s perkusním nebo křesadlovým zámkem a kromě hotových zbraní také ve formě kitu – stavebnice s nedokončenou dřevěnou pažbou. Majitel si zbraň sám sestaví a pažbu upraví podle svého vkusu. My jsme dlouhodobě testovali právě takový kit v ráži .45, který původně přišel s perkusním zámkem, ale majitel jej později vyměnil za křesadlový od stejné firmy, který lze pořídit samostatně. Samotné složení zbraně není vůbec nic těžkého a podle návodu to zvládne každý za pár minut. Z nářadí stačí plochý šroubovák ve dvou velikostech. Sestava zámku s kohoutem je složená už od výrobce.

Křesadlový zámek je sice méně uživatelsky příjemný než perkus, ale zase záživnější na manipulaci a efekt při výstřelu. Výměna je jednoduchá, mramorovaná zámková deska má unifikovaný tvar, který padne do zádlabu v pažbě, a pak stačí jen vyměnit zátravku v hlavni.

Zbraň se nedá moc posuzovat z dnešního pohledu. Třeba ergonomie má k dokonalosti daleko, ale vytknout se to nedá, protože takové byly originály. Pokud jde o věrnost předloze (předlohám), tak pro běžného hobby střelce je víc než dostatečná, ale není to nic pro ty, co si zakládají na co nejvyšší autentičnosti nebo na estetické hodnotě.

Uživatelský test moderní repliky křesadlové pušky jsme ve střelecké revui už dlouho neměli. Tento najdete na stranách 54 až 55 květnového čísla ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 5/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis