krátké zbraně,  Novinky

ASG CZ Shadow 2

Dánská společnost ActionSportGames A/S nabízí ve svém portfoliu déčkových zbraní i bohatou paletu samonabíjecích dlouhých či krátkých vzduchovek. Mezi pistole plivající z hlavně ekologické ocelové broky ráže 4,5 mm BB(s) patří i moderní ultrarealistická vzduchovka s tváří českého sportovního speciálu CZ Shadow 2, kterou lze označit za jednu z technicky nejvyspělejších střílejících replik od ASG.

Ten, kdo se dlouhodobě věnuje střelbě jako ušlechtilému a relaxačnímu koníčku, nemohl v posledních letech přehlédnout, že cena nábojů jakékoliv ráže neustále stoupá. Pokud přesto patříme mezi střelce mající sklony spíš k dynamické střelbě například podle pravidel IPSC, která je náročná na velké dávky tréninkové munice, z logiky věci nám nezbude nic jiného než si najít sponzora, nebo náboje vlastnoručně přebíjet. Jenže do naší velké střelecké komunity patří i začátečníci a lidé bez zbrojních průkazů, nebo ti, kteří dají přednost (třeba v zimních měsících) praktickému a podstatně levnějšímu tréninku v teple domova, stodoly či sklepa, tedy se vzduchovkou. Tyto volně prodejné zbraně jsou schopné celoroční náklady na střelivo citelně odlehčit.

Celokovová vzduchovka CZ Shadow 2 doputuje k zákazníkovi v jednoduché kartonové krabici s licenčními logy CZ UB. Nevím, zda je to záměr výrobce, ale teprve po odklopení vcelku nudně zpracovaného víka člověk zažije ten správný wow efekt. Uvnitř krabice totiž spočívá továrními oleji nakonzervovaná a realisticky těžká (1,23 kg) replika sportovní devítky v měřítku 1 : 1, která jako by ostré předloze z oka vypadla.

… Tvůrci realistické vzduchovky CZ Shadow 2 šli cestou absolutní funkčnosti. Do konstrukce zabudovali minimum plastových dílů. Kvalitní zpracování se odráží také na realisticky pracujícím dvojčinném (SA/DA) spoušťovém a bicím mechanismu, který je celý z kovu. K nabití střely do komory však není jakkoliv manipulovat se závěrem. Po zasunutí zásobníku s aktivovanou bombičkou a střelivem postačí k nabití hlavně jen protažení spouště v režimu DA. Ačkoliv z prázdné hlavně prskne dávka plynu naprázdno, závěr díky systému blow-back automaticky zaklouzne, čímž předepne bicí mechanismus, a při zpáteční cestě transportuje ocelovou kuličku z vývodky zásobníku do hlavně. Při dalším zmáčknutí spouště už pistole normálně vystřelí a také další výstřely (jako u ostré předlohy) už probíhají v režimu SA. Tak jako u ostrého vzoru nás na nutnost doplnění střeliva upozorní funkční střelecká pohotovost.

… Krása a síla této pistole však nespočívá v jejím výkonu, nýbrž v reálném provedení a použitelnosti k rychlé střelbě na terče. Po drobném tuningu v podobě seřízení hledí, lehkého nastavení dorazu spouště červíkem a seřízení hop-up systému kolečkem se mi v ruce ocitla vzduchovka s prvky laděného sportovního speciálu.

Střelci dynamických disciplín ocení nejen dlouhou záměrnou, ale i jasně rudou světlovodnou mušku. Vzduchovka je takto doslova králem mezi papírovými terči a cinkajícími gongy v podobě prázdných plechovek do vzdálenosti 10 m.

Zkušenosti s povedenou vzduchovkovou kopií proslavené sportovní čízy popisuje článek ASG CZ Shadow 2 na stranách 40 až 42 Střelecké revue číslo 4/2024.

Střeleckou revui č. 4/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis