krátké zbraně,  Novinky

Auto Mag: Legenda se vrací

Po mnoha letech se vrátila na trh pistole Auto Mag, bezesporu legenda americké technické, filmové a literární historie, a to pod označením 44 AMP 180-D. Ikonu z této zbraně udělal prakticky ze dne na den Clint Eastwood jako Harry Callahan v Sudden Impact, čtvrtém filmu z řady Dirty Harry. Mohutný výkon, velikost a akční vzhled zbraně vůbec učarovaly řadě tvůrců. Za vznikem samonabíjecí pistole zvané Auto Mag stála nepochybně snaha o velkou ránu. Traduje se, že kalifornský obchodník se zbraněmi Henry W. Sanford (1930–1996) jednou u piva položil svému puškaři Maxi Gerovi otázku, zda lze postavit samonabíjecí pistoli, která by mohla konkurovat výkonnému revolveru ráže 44 Magnum, uvedenému v roce 1955.

Systém zbraně však nebyl jediný problém, jako další se ukázalo střelivo. Náboj 44 Remington Magnum totiž existoval jenom v revolverové verzi s nábojnicí s okrajem. Stejně výkonný náboj pro pistoli tedy musel být teprve vyvinut.

Sanford v letech 1973 až 1982 objížděl Spojené státy a všude hledal investory, což se mu sice dařilo, ale po vyrobení několika stovek kusů nakonec vždycky znovu zkrachoval. To se opakovalo celkem šestkrát. Firma také za tu dobu změnila jedenáctkrát název (některé názvy společností byly vyloženě krycí vůči věřitelům). Během těchto let se přerušovaně vyrobilo – pod různými názvy společností – dalších 6000 pistolí Auto Mag. Původní cena posléze vzrostla na 275 USD, 425 USD se platilo za soupravu s výměnnou hlavní druhé ráže (357 AMP), ale zdaleka to nestačilo.

Převedení kultovní zbraně z 20. do 21. století zřejmě znamenalo především přechod od klasických výrobních technologií na moderní postupy obrábění s užitím CNC. V roce 2020 se tedy objevily na trhu první sériově pistole .44 AMP 180-D Founderʼs Edition ve dvou délkách hlavní 8,5“ a 6,5“ (jako novinka byly už na SHOT Show 2018). K nim záhy přibyly pistole Classic Edition. Legendární pistole Auto Mag je zpátky, a to ve třech rážích: 44 AMP, 357 AMP a 41 JMP. Připravuje se prý ještě výroba pistole ráže 500 Auto Max, což je bezokrajová verze supervýkonného revolverového náboje 500 Smith & Wesson Magnum.

Vznik, pohnuté osudy a možné další pokračování výroby jedné z nejvýkonnějších pistolí na světě najdete podrobně popsány v článku Auto Mag: Legenda se vrací na stranách 12 až 15 druhého čísla Střelecké revue ročníku 2022.

Střeleckou revui č. 2/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis