dlouhé zbraně,  Novinky

Barrett M82A1

U vody nestřílet, mohli byste způsobit tsunami. Tak byly hodnoceny první velkorážní odstřelovačky. Jeden z našich stálých spolupracovníků dostal možnost vyzkoušet si střelbu z pušky Barrett M82A1 a zkušenosti popsal ve stejnojmenném článku.

Tato zbraň je typickým představitelem rodiny antimateriálových nebo také velkorážních odstřelovačských pušek pro střelbu na extrémní vzdálenosti. Předobrazem této kategorie zbraní byly protitankové pušky. Moderní antimateriálové pušky však splňují podstatně vyšší nároky na přesnost a vzdálenost, na kterou jsou schopny zasahovat cíl. Jednu z prvních moderních antimateriálových pušek představil v roce 1982 Ronnie Barrett, spoluzakladatel dnešní firmy Barrett Firearms Manufacturing. Pušku Barrett M82 ráže 50 BMG (12,7×99 mm) přijaly do výzbroje a používají ozbrojené síly USA pod označením M107. V roce 1986 puška doznala mírnou modernizaci a dostalo se jí označení Barrett M82A1.

Jak střílí Barrett a jak vám bude po výstřelu se dočtete na stranách 30 až 33 desátého čísla Střelecké revue ročníku 2021.

Koupit časopis