Bitva tří císařů – po 219 letech
Rok se sešel s rokem, a opět tu máme výročí bitvy, která se zapsala do dějin světa. Před 219 lety, 2. prosince 1805, se v mírně zvlněné krajině mezi Brnem a Slavkovem střetly armády Francie, Ruska a Rakouska pod osobním vedením svých panovníků. V bitvě, která svým rozsahem předčila do zdoby všechny podobné, vybojované na Moravě a vůbec na území našeho státu, přesvědčivě zvítězil císař Napoleon, a Francie se na několik dalších let stala vůdčí mocností evropského kontinentu.
Své politické zájmy však – jako ostatně téměř vždy – neřešili mocipáni osobně. A tak se i na moravských polích toho pošmourného prosincového pondělí střetlo více než 150 000 mužů, unavených, chatrně oblečených, aby s kručícím žaludkem a se zbraní v zkřehlých rukách hájili mocenská práva svých panovníků.
Na 20 tisíc těchto vojáků sní dodnes bohatýrský sen pod příkrovem úrodné moravské půdy …
A také pro jejich památku se na místech dávných bojů již dlouhá léta, scházejí příznivci vojenské historie v dobových uniformách, od nás, i z mnoha jiných zemí. Z velké části jsou to staří známí, kteří se chtějí po nějaké době pozdravit. Nejeden z nich chce poctít symbolickým pozdravem svého dávného předka, který v daleké slovanské zemi složil svoje kosti. Atmosféra je vždy přátelská, bez ohledu na mateřskou řeč a barvu kabátce.
To jsou vzpomínkové akce pořádané spolky vojenské historie (k nimž se i já hrdě hlásím). A mají svůj význam, o čemž svědčí zástupy návštěvníků „v civilu“, všech věkových kategorií, kteří si vždy najdou čas k tomu, aby nás přišli povzbudit v našem nadšení. Rádi se potěší pohledem na pestré stejnokroje, starodávné zbraně, s radostí zhlédnou ukázky bojů …
A jsem si jist, že prostřednictvím námi propagované „oživené historie“ v naprosté většině pochopí, jak hrůzná a nesmyslná je jakákoli válka. A věřím, že se jednou konečně všichni chytneme za ruce a společně prosadíme myšlenku stavitelů Mohyly míru z doby před více než sto lety: Bojovat na světovém bojišti za světový mír!
Výročí Slavkovské bitvy bude i letos probíhat dvěma směry:
Jedním směrem:
- Již ve středu 27. listopadu večer bude možné setkat se s vojáky napoleonských válek v obci Kučerově.
- V pátek 29. listopadu budou zažehnuty tradiční „Napoleonské ohně“ na Žuráni, obec Podolí.
- Sobota 30. listopadu v obci Tvarožné, bude zasvěcena vzpomínkovým aktivitám, vrcholícím rekonstrukcí bitvy „pod Santonem“, po 14. hodině.
Bližší informace k těmto i doprovodným aktivitám naleznete: www.austerlitz.org
Dalším směrem:
- Na dlouholetou tradici naváže společnost ACABALLADO se svým pásmem „Tenkrát ve Slavkově“. Od čtvrtka 28. listopadu do soboty 30. listopadu ve Slavkově u Brna. Vyvrcholením budou bitevní ukázky 30. listopadu v zámeckém parku, zakončené večerním ohňostrojem.
Bližší informace se dovíte zde: www.acaballado.cz
A navíc, již podesáté (i když je to k nevíře), v neděli 1. prosince se můžeme těšit na setkání a bojovou ukázku v Sokolnicích u Brna. Jde o akci, která je rozsahem menší než ty výše uvedené, ačkoli přesto – nebo snad proto – má své jedinečné kouzlo. (Nicméně letos se počítá s asi 200 účinkujícími.) Akce se koná v areálu zámečku a bažantnice, kde dopoledne na sv. Bibiánu Léta Páně 1805 probíhaly nejzoufalejší, a fakticky stěžejní boje Slavkovské bitvy.
Bližší informace o této akci najdete na přiloženém letáku.
Ze Sokolnic to již není daleko na Pratecký kopec, jemuž vévodí Mohyla míru. Zájemci se budou moci zúčastnit tradičního pietního aktu na vrcholu kopce, v poledne 1. prosince. Doporučuji navštívit kapli v Mohyle, stejně jako přilehlé muzeum; ovšem počítejte s tím, že zde může být tlačenice …
Udělejte si pěkný výlet!
Všichni organizátoři i účinkující se budou těšit na Vaši návštěvu.
Edgar Pachta, válečný zpravodaj,
písař polní artilerie Ruské císařské armády.