Novinky,  ostatní

BITVA U MLADĚJOVA – BLOSDORFU, 1915–16

Obec Mladějov na Moravě (cca 15 km od Moravské Třebové) se stane i letos dějištěm volné rekonstrukce bojových akcí z časů první světové války. V dobovém vojenském táboře poblíž Průmyslového muzea se o víkendu 27.–28. srpna 2022 sejde asi 200 příznivců vojenské historie v plné polní, s výzbrojí a bojovou technikou armád Centrálních mocností i Dohody.

Hlavní část programu proběhne v sobotu 27. 8. předváděním výcviku a táborového života, s vyvrcholením v podobě dynamické bojové ukázky ve 14 hodin. A navíc, podle důvěrných informací iniciátora a organizátora akce, Dana Urbánka, předsedy spolku vojenské historie Renata, čeká letos na diváky překvapení. Vzhledem ke skutečnosti, že jsem vázán slibem mlčenlivosti, nemohu prozradit víc, než že toto překvapení přisupí plnou parou – po kolejích zdejší úzkorozchodné železnice.

Pro návštěvníky zde bude rovněž připraveno občerstvení, prodej suvenýrů, burza militarií atd.

Neváhejte a přijďte se podívat do krajiny, která svými kopci a hustými lesy velmi připomíná Východní Karpaty, kde před více než sto lety probíhaly urputné boje, jichž se účastnili mnozí naši předkové!

Edgar Pachta

Koupit časopis