dlouhé zbraně,  Novinky

Browning Auto 5

Samonabíjecí brokovnici Browning – pozdější Browning Auto 5, kde 5 značí základní palebnou kapacitu 4+1 – vyvíjel John Moses Browning od roku 1898. Představil a patentoval ji ale až během roku 1900, prakticky současně s kulovnicí Browning 1900.

O tom, že tento Browningův produkt byl opravdu jedním z jeho nejúspěšnějších projektů (a podle jeho vlastního vyjádření vůbec nejúspěšnější), svědčí také to, že se zbraň a její klony vyráběly téměř nepřetržitě zhruba sto let a vyrábějí se znova. V principu lovecká zbraň se ve své době uplatnila také jako spolehlivá a oblíbená vojenská brokovnice, ideální pro boj v džungli a na krátké vzdálenosti. Osvědčila se prakticky ve všech válečných konfliktech po celém světě od první světové války až po válku ve Vietnamu. Údajně získala přezdívku Humpback (hrbáč) podle vysokého zadního konce pouzdra. Jako uživatele uvádí wikipedie státy Britského impéria, Japonsko, Malajsii, Filipíny, bývalou Rhodésii, USA a Itálii. Browningovu samonabíjecí brokovnici pochopitelně užívaly také policejní sbory a další bezpečnostní složky.

O první úspěšné samonabíjecí brokovnici, jejích klonech a následovnících se píše v článku Browning Auto 5 ve Střelecké revui číslo 3/2022 na stranách 67 až 69.

Střeleckou revui č. 3/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis