krátké zbraně,  Novinky

Bubix Bro

Když mluvíme o rakouských pistolích, většinou nám přijde na mysl jméno Glock – protože Glock je nejvíc vidět a znají ho všude. Znalejší pak možná napadne značka Steyr a případně ještě ISSC s jejími malorážkovými pistolemi. A pak, snad někde na konci, by mohlo být jméno Bubits, které však teď zase vyskočilo do popředí. Je s ním totiž spojena nová subkompaktní pistole rakouského původu a se všemi jmenovanými firmami Bubits za svého života nějak spolupracoval.

Nová pistole Bubix Bro Wilhelma a Benjamina Bubitsových představovala zpestření v nepříliš velké úrodě letošních novinek na veletrhu IWA. Jde s dobou, když je to pistole subkompaktní, bezkohoutová, pochopitelně s polymerovým rámem. Wilhelm Bubits o  ní natočil propagační video. V něm nás informuje, že chtěl zkonstruovat pistoli pro skryté nošení a to nošení musí být komfortní. Zbraň by ovšem měla vydržet intenzivní používání na střelnici. Další bod je absolutní bezpečnost. Proti tomu se také nedá nic namítnout.

Nebyl by to Wilhelm Bubits, kdyby se v  něčem neodchýlil od toho, co je dnes obvyklé. Novou pistoli totiž nabízí hned ve třech rážích. Základ je samozřejmě 9 mm Luger, protože bez té to dnes nedáte. Následuje 9 mm Makarov. Zajímavé, protože v téhle ráži se moc nových pistolí už dlouhá léta neobjevuje a bojíme se, že po 24. únoru 2022 se sotva na Západě objeví. Nějakou dobu také nebude k dostání levné ruské střelivo. A ještě zajímavější je, že alespoň podle vyobrazení v návodu k obsluze zbraň i v  této méně výkonné ráži má uzamčený závěr. Poslední ráže je 9×21 IMI, dříve zajímavá pro Itálii, ale jen do chvíle, než Italové nedávno uvolnili pro civil 9 mm Luger.

Přehled typů pistolí, spojených se jménem Bubits, najdeme v sedmém čísle Střelecké revue ročníku 2022 v článku Bubix Bro na stranách 17 až 21.

Střeleckou revui č. 7/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis