krátké zbraně,  Novinky

Burgessovy pistole

Samonabíjecí pistole jsou tu s námi už víc jak 100 let. Za tu dobu bylo vyšlapáno nespočet slepých cest a vyzkoušeno opravdu hodně řešení. Přestože se i dnes sem tam objeví opravdu zajímavá pistole, většinou se jedná spíš o oprášení pozapomenutých nápadů, případně o kombinaci osvědčených prvků, která tu ještě nebyla. Za poslední dobu bych do této škatulky zařadil asi pouze Hudson H9 a česko-slovenský Alien.

První Burgessova pistole byla přihlášena k patentovému řízení v roce 1896 a patent byl udělen v roce 1899 pod číslem 636.196. Jednalo se o samonabíjecí pistoli s trubicovou nábojovou schránkou pod hlavní a závěrem uzamčeným pomocí páky… Třetí Burgessova pistole je chráněna patentem č. 726.399, který vešel v platnost v dubnu 1903. Hlaveň se opět pohybuje dopředu. Je však daleko jednodušší než předchozí podivnost. Jedná se o neuzamčený systém. Burgess tentokrát řešil naprosto opačný problém, než u předchozí pistole. Zatímco dřív se snažil systém uzamknout, teď měl očividně strach, aby dosáhl požadovaného tlaku k samonabíjecí funkci. Doplnil tedy hlaveň krytkou, která slouží k natažení pistole (tahem dopředu), zároveň však tvoří prstencový píst kolem hlavně…

Co to vlastně pan Burgess vymyslel a co se zachovalo do dnešní doby? To najdete v článku na stranách 68 až 70 Střelecké revue číslo 11/2021.

Koupit časopis