dlouhé zbraně,  Novinky

Chiappa Little Badger – hračka i zbraň

Když jsem před lety poprvé uviděl tuhle malou, opravdu nezvykle skladnou zbraň, bylo jasné, že něco podobného mi prostě chybí. Když pomineme její ojedinělé vlastnosti, dalo by se říct, že jednoranová malorážka Chiappa Little Badger představuje hodně muziky za málo peněz. A nejen to. Tahle zbraň dává prostor k dalším úpravám a vylepšením, které z ní skoro dělají rekvizitu ze starých agentských filmů.

Mít k dispozici skládací pušku, kterou můžete nejen nenápadně nosit, ale také s ní dosáhnete poměrně precizní trefy, může být z mnoha důvodů lákavé. A to nejen proto, že něco takového evokuje pušky z některých filmů – ať je to legendární Šakalova zbraň, ukrytá v berli, anebo ona speciální puška, která je k vidění na závěr dílu Modrá světla ze seriálu o majoru Zemanovi.

U italského výrobce ovšem stvořili jednoduchou jednoranovku, kterou prostě sklopíte v půli a oba díly lze poměrně snadno umístit i do malého zavazadla – třeba do trojúhelníkového pouzdra, které se ke zbrani dodává. Puška je navíc ve střední části opatřena ze všech stran montážními raily, takže lze nejen na horní část upevnit libovolnou optiku a také třeba další užitečné vybavení jako svítilnu apod. Tahle chlapská hračka se vyrábí v několika rážích – 22 LR, 22 WMR nebo i 17 HMR (plus další varianty i v rážích 6 mm Flobert a 9 mm Flobert, obě s drážkovanou hlavní, v kategorii C-I, tedy tzv. na občanku). Mojí volbou byla první zmíněná možnost čili ráže 22 LR – podle mě je nejuniverzálnější.

Náboje, které se budou do zbraně užívat a na které bude nastřelena, jsem zvolil z produktů značky Sellier & Bellot, konkrétně subsonickou variantu se střelou HP 2,6 g, která zde umožňuje plnohodnotné využití tlumiče GIS. Zvukovým efektem výstřelu je pak jen jakési cvaknutí. Pro případ potřeby razantnější a ranivější střely jsem vsadil na náboje HV (high velocity) téhož domácího výrobce se stejně těžkou střelou. Zde je zvukový projev sice o něco málo slyšitelnější, ale rozdíl v dopadové energii a ranivém efektu, zvlášť pak ve větší vzdálenosti, by byl nepochybně znatelný. Prostě buď střílíte tiše, anebo s plnotučnějšími náboji o trochu hlasitěji, ale na dálku, kde už rána ani moc slyšet nebude.

Jak taková hračička po několika úpravách funguje na střelnici a k čemu se dá využít, se dozvíte v článku Chiappa Little Badger – hračka i zbraň na stranách 28 až 30 lednového čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 1/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis