krátké zbraně,  Novinky

Clark Custom Guns

Svět amerických ladičů je bohatý na malé i velké firmy. Na ty, které vyrostly, jako třeba Wilson Combat, i na ty, které zůstaly v relativně malém, a vlastně jim to docela vyhovuje. U těch menších, ale leckdy i u těch větších tradičních ladičských podniků se jedná převážně o rodinné firmy, kde otec předal žezlo synovi a dnes už tam vládne třeba i zakladatelův vnuk nebo manžel vnučky atd.

Jim Clark (1923–2000) měl pověst jednoho z nejlepších amerických puškařů specializovaných na ladění pistolí, i když jiným zbraním se nevyhýbal. Byl taková legenda sportovní střelby a ladění zbraní, že jej v roce 1979 zvolili prvním prezidentem American Pistolsmith Guild, což je organizace sdružující americké puškaře, kteří se zabývají stavbou nebo laděním pistolí. Čeština ekvivalent pro pojem pistolsmith nemá.

Clark Custom Guns je příkladem takové malé rodinné firmy. V monografii třetího čísla Střelecké revue ročníku 2021 projdeme historií firmy od počátků do dneška. Pro ty čtenáře, kteří se laděním zabývají jenom teoreticky, mohou být zajímavé ukázky zbraní z ladičských počátků. Jako bonus je k tomuto obsáhlému článku připojeno i několik stran o speciálním náboji „na medvědy“ 460 Rowland, na který u Clarků předělávají pistole.

Koupit časopis