dlouhé zbraně,  Novinky

Colt M16A1

O málokteré zbrani koluje tolik legend jako o útočné pušce M16, zejména v souvislosti s jejím nasazením ve vietnamské válce. Jisté je dnes jedno: Zbraň se ve výzbroji etablovala natolik, že po několika úpravách slouží v  mnoha armádách po celém světě – včetně té americké – dodnes, a to i v nejrůznějších elitních útvarech. Velké pozdvižení vyvolaly M16 a její klony i v táboře potenciálního nepřítele, který si rychle uvědomil, jaké možnosti tato revoluční zbraň má. Automatické pušky M16 ráže 5,56×45 mm provozovala US Army od roku 1964. Po zkušenostech z ostrého nasazení vznikla a roku 1967 byla přijata do výzbroje definitivní verze M16A1, jež od roku 1969 plně nahrazovala pušky M14. Pušky M16A1 a A2, odvozené karabiny M4 a později další varianty si získaly takové renomé, že navzdory tradované špatné spolehlivosti revoluční zbraně ve vietnamské kampani a po odstranění novorozeneckých problémů si je od 70. let cíleně vybíraly pravidelné i speciální útvary mnoha zemí světa…

Od doby zavedení v americké armádě zaplavily klony M16 prakticky celý svět. Vyrábějí se dokonce i u nás. Ale dnes už prakticky nikdo neví, čím to začalo.

Zbraň zapůjčená CB Servis Centrem je naprosto původní varianta M16A1, vyrobená jako plně automatická armádní zbraň zhruba před čtyřmi desítkami let v továrně Colt v Hartfordu.

V článku Colt M16A1 na stranách 42 až 44 květnového čísla Střelecké revue ročníku 2021 autor upozorňuje na rozdíly proti modernějším variantám a samozřejmě vyzkoušel babičku M16 i na střelnici.

Koupit časopis