krátké zbraně,  Novinky

Colty Commander a Officer

Pistoli Commander nebo Colt Commander bere každý střelec a leckterý sběratel jako notoricky známou záležitost, jíž není třeba se zvlášť zabývat. Prostě kompaktnější varianta legendární americké služební pistole, v souladu se svým názvem určená jako osobní zbraň pro vojenské velitele. Jen málokdo ale tuší, že v amerických ozbrojených silách taková zbraň nikdy nebyla zavedena. Podobné je to s pistolemi nazývanými Officer.

Po druhé světové válce hledala americká armáda osobní zbraň, která by byla lehčí a příručnější náhradou standardní pistole M1911A1 Government. Původní požadavek armády z roku 1949 zněl: dvojčinná pistole na náboj 9 mm Luger (Parabellum), celková délka nemá přesáhnout 7“/178 mm, může vážit maximálně 25 uncí/0,70 kg a do zásobníku se musí vejít nejméně 9 nábojů.

Tendr vyzněl do ztracena, žádná ze zbraní nebyla přijata do služby a armádní pětačtyřicítky řady 1911 v plné velikosti (Government) začaly být teprve od roku 1985 nahrazovány 9mm modelem Beretta 92/M9. Firma Colt však pistole Colt Commander podle armádního zadání uvedla v roce 1950 na civilní trh. Byla to vůbec první sériově vyráběná pistole Colt s tělem z lehké hliníkové slitiny a první pistole této firmy v devítce Luger…

Další osud Commanderů a vznik a určení pistolí ve velikosti Officer včetně současného stavu je popsán v článku Colty Commander a Officer na stranách 16 až 20 Střelecké revue číslo 12 ročníku 2021.

Koupit časopis