dlouhé zbraně,  Novinky

CSV-9

Jedna z prvních karabin na pistolové náboje, se kterou jsem se začal podrobněji seznamovat, je CSV-9 z produkce slavičínské firmy Czech Weapons s.r.o. Dnes se nejedná o jednu zbraň, ale o ucelený modulární systém, který má devět verzí, a zákazník si může zbraň sám modifikovat. CSV je zkratka carabine short version a CSV-9 se standardně vyrábí v ráži 9 mm Luger.

Samonabíjecí CSV-9 vznikla původně jako zbraň pro obranu ve verzi 1. Ostatní verze potom vznikaly na základě požadavků trhu. CSV-9 je opravdová skládačka určená pro zákazníky, kteří rádi mění design své zbraně. Dnes stačí zakoupit verzi, kterou zákazník právě preferuje, a postupně si dokoupit doplňky. Libovolně pak může kombinovat předpažbí a pažby podle nálady, nebo si vytvořit drsnou CSV-9 bez pažby a s kompenzátorem. Variabilnost je prostě pro CSV-9 typická…  Například lze měnit opěrky a pažby. Kromě firemní pevné pažby a sklopné opěrky lze použít i pažby typu AR-15 military (ale je možné použít i trubku commercial) a sklopnou opěrku pro Sa vz. 58. Ty však vyžadují speciální adaptéry pro upevnění na pouzdro závěru…

Platí, že střelec, který se rozhodl pro CSV-9, má obrovské množství možností si nechat zbraň postavit či přizpůsobit podle vlastních představ. Byly zmíněny možnosti pažeb, opěrek a různých typů předpažbí. Další doplňky jsou mechanická mířidla. U zbraní s  dolů prohnutou pažbou či opěrkou a zbraní s pažbou in-line a montážní lištou na rampě jsou dobře použitelná nízká dioptrická mířidla. U jiných provedení zbraně s  pažbou in-line je nutné použít vyšší, nejlépe sklopná dioptrická mířidla. Pokud se někdo rozhodne pro zaměřovací dalekohled nebo kolimátor, možnosti skoro neznají hranic.

Celý článek o karabinách CSV na pistolové náboje, zbrani, o jaké si starší střelci mohli jenom nechat zdát, najdete na stranách 34 až 38 Střelecké revue číslo 4/2022.

Střeleckou revui č. 4/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis