krátké zbraně,  Novinky

CZ 75 SP-01 Shadow na kuličky

České celoocelové sportovní pistole CZ 75 SP-01 Shadow jsou mezi našinci dobře známé. Když jsem před časem hledal nenáročný, odolný a cenově dostupný střelecký nástroj vhodný pro bezpečný domácí výcvik juniorů ve střelbě, padl mi do oka a posléze i do ruky základní airsoftový manuální model právě této zbraně, samozřejmě v ráži 6 mm BB. Za vznikem převážně plastové pistole s některými vnitřními díly z kovu a působivými licenčními logy České zbrojovky stojí firma ASG (Action Sport Games). Tato dánská společnost s výrobou na Tchaj-wanu dodává Shadow i v jiných volně prodejných verzích. Při koupi základního modelu manuálky s pořizovací cenou kolem 600–700 Kč by se mohlo zdát, že zákazník dostává ořezaný model. Není to tak, firma se i na airsoftové pistoli s energií plastové kuličky jen do 0,4 J snažila zachovat co nejvíc designových a funkčních prvků z ostré předlohy.

Samotnou kapitolou je plastový závěr realistického vzhledu, ukrývající v přední části tenkostěnnou hliníkovou hlaveň s hladkým vývrtem a fixním, velmi solidním hop-up systémem. Airsoftová hlaveň je uložena v realistické plastové maketě 9mm hlavně s dokonale propracovaným ústím i čelem závěru.

Spoušťový mechanismus je u této levné zbraně velmi příjemný a jak jsem si v praxi mnohokrát vyzkoušel, umožňuje (na airsoftovou pistoli) dosáhnout překvapivě dobrých střeleckých výsledků, kterým napomáhá i pevné vyvýšené hledí s pravoúhlým zářezem, v pohledové ploše opatřené, stejně jako hřbet závěru, účinným antireflexním rýhováním.

Na skvělém pocitu při střelbě se nemalou měrou podílí také propracovaná hranolová muška zvýrazněná červeným světlovodným vláknem.

Zkušenosti ze střelby a doporučené střelivo pro tuto airsoftovku najdete v článku CZ 75 SP-01 Shadow na kuličky na stranách 45 až 47 druhého čísla Střelecké revue ročníku 2023.

Střeleckou revui č. 2/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis