krátké zbraně,  Novinky

Erma KGP 68

Společnost Erma Werke, působící před druhou světovou válkou v Erfurtu, obnovila po válce činnost v Dachau. Finančně se vyčerpala vývojem nového samopalu pro západoněmecké ozbrojené síly, když nedokázala navázat na slavnou historii svého modelu MP 38. Převzala ji americká firma Fiberglide, jež přeorientovala výrobu na převážně levné rekreační zbraně, které po roce 1990 vešly ve známost také u nás. To trvalo do roku 1997, kdy za německou značkou Erma přišla definitivní tečka. Kromě produkce jiných zbraní z vlastního vývoje Erma v roce 1968 zahájila výrobu zajímavé pistolky KGP 68.

Erma KGP 68 vypadá jako dvoutřetinová zmenšenina P.08, ovládá se prakticky stejně, ale funguje na jiném principu. Pistole P.08 má závěr uzamčený kloubovým mechanismem, jenž se odemyká po najetí kloubu na zvedající se část těla. KGP 68 má závěr rovněž kloubový, ale neuzamčený a brzděný vratnou pružinou stlačovanou přes výstupek zadního ramene kloubu.

Většina výrobků se značkou Erma dnes patří spíš ke sběratelským zbraním, i když jsou plně funkční. Jak vypadá v detailu a jak střílí taková poválečná miniparabelka se dozvíte z článku Erma KGP 68 na stranách 76 a 77 Střelecké revue číslo 7/2021.

Koupit časopis