krátké zbraně

FN 502 Tactical ráže 22 LR

Nejsem velký příznivec nahrazování tréninku se služební pistolí jejím malorážkovým klonem, ba co ještě hůř, úplně odlišnou zbraní. Kromě zábavní a sportovní střelby mají samonabíjecí malorážkové pistole podobné vzorům ve služebních rážích smysl například k získávání mládeže pro střelecký sport, aniž by to zruinovalo rodiče na střelivu. A je-li taková pistole spolehlivá, přesná a kvalitní, je její komerční úspěch zaručený.

Pistole FN 502 vznikla v americké firmě FN America (což je dcera FN Herstal) s propagovaným záměrem vytvořit lehčí variantu ráže 22 LR ke služební FN 509. Zbraně nesou na rámu nad lištou označení dvou výrobců a zemí: FN Columbia SC USA a Umarex Made in Germany. Fyzicky je pravda to druhé, pro FN vyrábí modely 502 opravdu německý Umarex. Bez ohledu na různé zvěsti je to dnes globální výrobce tohoto druhu zbraní a není důvod pochybovat o kvalitě, tak jako tak garantované ze strany belgické Fabrique National.

… Další zajímavý a poměrně ojedinělý prvek je zásobník na 15 nábojů (jen jeden, druhý v balení je politicky korektnější, jen na 10). Nutno říci, že opravdu funguje i zcela naplněný. To není u konkurence vždycky samozřejmé, a to ani při menší kapacitě.

Dvě malorážkové pistole FN 502 Tactical zapůjčila k testu českobudějovická společnost CB Servis Centrum, která tyto zbraně v Česku distribuuje. Po jejich důkladné prohlídce následovala střelba, na kterou jsme se velmi těšili, a rovnou mohu říct, že oprávněně. Černý Tactical jsme ještě opatřili kolimátorem Browe, pískový zůstal s původními otevřenými mířidly…

Co nabízí střelcům FN 502 Tactical ráže 22 LR se dočtete ve stejnojmenném článku v březnovém čísle Střelecké revue ročníku 2024 na stranách 22 až 24.

Střeleckou revui č. 3/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis