krátké zbraně,  Novinky

FN 502

Herstal Group, která kromě značky Browning používá mimo jiné značku FN, dnes nabízí řadu moderních palných zbraní, krátkých i dlouhých, civilních a také služebních. Vedle legendárního modelu HP 35, který nedávno resuscitovala, se u firmy FN Herstal museli nějak vyrovnat s rostoucí poptávkou po malorážkových pistolích s designem pistolí služebního typu.

Jestliže měla vzniknout cenově přijatelná pistole, která bude co nejpodobnější vlajkové lodi značky, pistoli FN 509, mohla si ji firma FN vyvinout a vyrábět sama, nebo ji zadat někomu, kdo zbraně pro zábavu umí. Vybrala si druhou možnost, takže FN 502 se vyrábí v německém Umarexu.

Příbuznost pistole FN 502 s FN 509 je zřejmá na první pohled, ale mechanismy nejsou a nemohou být totožné. Už jen proto, že FN 509 je úderníková pistole, zatímco FN 502 je pistole kohoutová. FN 502 jako konkurenční výhodu proti ostatním malorážkovým pistolím služebního typu nabízí už v základu přípravu pro montáž kolimátoru, který se umístí do připraveného prostoru před hledím.

Pistole FN 502 je prý přesná a zábavná. Představuje levnou tréninkovou zbraň mimo jiné pro majitele FN 509. V souvislosti s ní (ale nejen s ní) se používá pojem taktický plinker; pro ty, kteří se spokojí s účinností ráže 22 LR HV, samozřejmě poslouží rovněž pro obranu Malorážkovou pistoli se vzhledem a rozměry (a také kapacitou zásobníku) srovnatelnou s armádní devítkou najdete v článku FN 502 na stranách 12 a 13 Střelecké revue číslo 8/2022.

Střeleckou revui č. 8/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis