krátké zbraně,  Novinky

FN 509 Long Slide Edge

Značka FN v posledních letech poněkud ustoupila ze slávy. Pro starší střelce to bylo synonymum kvality a po dlouhou dobu i vrchol zbraňové techniky. Ale pistole a další zbraně, označené známou zkratkou, ze zbrojního trhu nezmizely. Mohlo by se říct, že FN chytá druhý dech.

Fabrique National Herstal chystala pistoli FN 509 do výběrového řízení americké armády a letectva Modular Handgun System Competition, avšak neuspěla. Drahý vývoj nebyl zbytečný, naopak, dal světu výbornou řadu služebních a sportovních pistolí, jež se nedávno rozšířila o model FN 509 LS Edge.

V záplavě kompaktů a subkompaktů působí nová varianta FN 509 jako opravdová pistole pro pořádné chlapy. Hlaveň má dokonce klasickou délku 127 mm, tedy pět palců jako nesmrtelný Government. I když neuspěla ve výběrovém řízení US Army, nemusí se výrobce rmoutit. Dodávky pro armády většinou nenaplní výrobní kapacity a jenom účast v takovém řízení je reklama k nezaplacení. Budeme muset několik měsíců počkat na vyjádření zkušených sportovních střelců. Možná se nová FN uplatní víc na mírových střelnicích než ve válkách. Podrobnosti o FN 509 Long Slide Edge najdete na stranách 12 a 13 Střelecké revue číslo 7 ročníku 2021.

Koupit časopis