dlouhé zbraně,  Novinky

FN Minimi Mk3 – kulomety pro Armádu ČR

Jeden z nezbytných modernizačních procesů českého pozemního vojska je konečně v běhu. Po několikaletém úsilí se podařilo dojednat dodávku stovek kulometů FN Minimi Mk3 jakožto náhrady především za letité UK vzor 59 na ruský náboj 7,62 x 54R. Pokud jde o volbu typu, je třeba vzít v úvahu, že obecně není moc z čeho vybírat. Česká republika zatím nejspíš ztratila schopnost vyvíjet a vyrábět kulomety a na současném zahraničním zbrojním trhu, pro nás celkem přirozeně omezeném na západní Evropu a USA, není velká nabídka. Možná konkurence by snad byla německá firma Heckler & Koch s kulomety MG4 a MG5, avšak pro zbraně FN hovořily především velké rozšíření v NATO a již učiněné pozitivní zkušenosti našich vojáků.

Dodavatelem kulometů pro Armádu ČR je českobudějovická společnost CB Servis Centrum s.r.o., která má u nás výhradní zastoupení belgické FN Herstal. S laskavou pomocí pracovníků CB Servisu jsme se s novými zbraněmi mohli důkladně seznámit i my, abychom je představili čtenářům.

Zní to neuvěřitelně, ale vzor 59 sloužil (a dosluhuje) v naší armádě prakticky jako jediný kulomet střední ráže víc než šedesát let! A možná neméně zvláštně bude znít, že potřeba nové podpůrné automatická zbraň motostřeleckého družstva zde fakticky existuje rovněž už od šedesátých let minulého století. Univerzální kulomet vzor 59 je totiž pro tuto úlohu považován za příliš těžký, zvlášť s plným pásem 50 nábojů. Kromě toho používá náboje, které nejsou pro automatickou zbraň optimální, už dávno jsou považovány za neperspektivní a při nasazení v podmínkách NATO způsobují logistické obtíže.

Kdysi byl tou správnou zbraní lehký kulomet vzor 52/57, později byly činěny pokusy s přestavbou pušky (samopalu) vzor 58 po vzoru sovětského RPK. Od osmdesátých let se předpokládalo zavedení zbraňového systému LADA/CZ 2000, který měl zahrnovat nejen útočnou pušku, ale také ruční kulomet (aj.). Dost pokročilý projekt LADA však nakonec v důsledku společenských změn v 90. letech vyšuměl do ztracena. Uvedení standardní československé a později české squad automatic weapon tak nakonec počkalo až na rozhodnutí o vyřazení univerzálních kulometů vzor 59 z výzbroje. K jejich náhradě byly vybrány pravděpodobně nejosvědčenější a nejpopulárnější současné zbraně této třídy, kulomety FN Minimi Mk3, převážně v ráži 7,62 x 51 mm NATO.

Název Minimi pochází z francouzského mini mitrailleuse, tedy malého kulometu. Od počátku se vyráběl v ráži 5,56 x 45 mm NATO jako podpůrná zbraň pěšího družstva, i když původně vznikl v ráži 7,62 x 51 mm NATO. Kulomet Minimi byl uveden kolem poloviny 70. let a okamžitě zaujal. Zásadním zákazníkem se staly různé složky amerických ozbrojených sil, kde byl zaveden v roce 1982 jako M249 light machine gun / squad automatic weapon (ráže 5,56 x 45 mm NATO). Výroba všech variant kulometů M249 probíhá v americké pobočce FN v Columbii v Jižní Karolíně…

To nejzajímavější nás samozřejmě čekalo na střelnici pod dohledem zbrojíře vyškoleného u FN pro výcvik použití a polních oprav kulometů. Otestovali jsme pouze zbraně, nikoliv celé bohaté vybavení dodávané s nimi Armádě ČR; to by vydalo na samostatný článek a jistě se k němu časem vrátíme.

Podrobnosti o dodávkách nových lehkých kulometů pro českou armádu, jejich konstrukci i střelecký test najdete v březnové monografii Střelecké revue ročníku 2023 na stranách 81 až 89 pod titulem FN Minimi Mk3 – kulomety pro Armádu ČR.

Střeleckou revui č. 3/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis