Novinky,  ostatní

Francouzská amnestie

Francie je země, přes kterou se převalily dvě světové války a tvrdě se tam bojovalo. Zvlášť ta druhá znamenala pohyb francouzské, německé, americké, britské, kanadské armády i jiných ozbrojených sil a po celém území Francie jsou rozeseté zbraně, které vojáci či příslušníci hnutí odporu ztratili nebo zahodili. Občané je našli nebo své miláčky po návratu z odboje rovnou schovali doma. Hned po válce byli francouzští občané mnohokrát vyzváni, aby zbraně odevzdali. Volání pánů nahoře však zdaleka nevyslyšeli všichni a odhaduje se, že vedle pěti milionů registrovaných zbraní je ve Francii kolem dvou milionů zbraní držených načerno třeba proto, že dědeček ji mohl mít bez povolení, ale pak někdo vymyslel, že se musí registrovat.

… Jelikož se akce osvědčila, ministr vnitra Gérald Darmanin se rozhodl zjednodušit postup odevzdávání zbraní státu. Experiment probíhal na některých místech od 1. čtvrtletí 2023 a Francie současně nasadila nový registrační systém zbraní, obdobu našeho CRZ. Po jeho zprovoznění (plán předpokládal konec roku 2023) by se měla amnestie v celostátním měřítku zopakovat.

Podrobnosti o tom, co ve Francii na ozbrojené občany ušili a ještě šijí, najdete v prvním čísle Střelecké revue ročníku 2024 v článku s názvem Francouzská amnestie na straně šest.

Střeleckou revui č. 1/2024 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis