dlouhé zbraně,  Novinky

Gladiator .500 HD F2

Nedávno se nám dostala do ruky zajímavá novinka. Pochází z dílny společnosti Detonics Petra Fabiána. Ta je v české kotlině už delší dobu proslavena především dvouhlavňovými perkusními deringery Gladiator ráží .45 a .50. Její novinka vypadá jako moderní útočná puška. Ve skutečnosti to je dvouhlavňová perkusní předovka s hladkými vývrty úctyhodné ráže .50 (12,7 mm). S účinností poslední novely zákona o zbraních spadá do kategorie C-1. Může ji tedy nabýt každý občan starší 18 let bez zbrojního průkazu, ovšem podléhá registraci na příslušném útvaru Policie ČR. Až do novelizace tato zbraň spadala do kategorie D.

Gladiator .500 HD F2 je zepředu nabíjená zbraň se dvěma hlavněmi s hladkým vývrtem. Do vyčištěných laufů nasypeme nejlépe z prachovnice odměřenou dávku černého prachu. Pak zatlačíme nabijákem střelu. V případě potřeby nebo vůle střelu s flastrem. Po nabití hlavní se nasadí zápalky na pistony. Gladiator má funkci DAO, takže po zaklapnutí hlavňového svazku stačí už jen zmáčknout spoušť. Vačkový převod zařídí, že se spouští kladívko střídavě na horní a spodní zápalník.

Zajímavá je možnost nabíjet jednotné střely nebo broky. V článku se dočtete o účinnosti takové zbraně při použití k sebeobraně. Zkoušen byl i účinný dostřel a autor se zajímal i co se stane, když předovku omylem nabijete větší dávkou prachu, nebo více střelami.

Článek Gladiator .500 HD F2 najdete na stranách 38 až 41 Střelecké revue číslo 9/2021.

Koupit časopis