krátké zbraně,  Novinky

Glock – čtyřicátník v plné síle

V roce 1963 v rakouském městě Deutsch-Wagram, fakticky na severním předměstí Vídně, zakládá inženýr Gaston Glock (nar. 1929) firmu s prostým názvem Glock. Ona to vlastně tehdy nebyla ani tak firma, jako spíš firmička začínající se třemi zaměstnanci a hlavním artiklem byly spotřební výrobky z polymerů, kovů a dřeva. Například příslušenství k záclonám… Nicméně v roce 1970 začala firma pronikat i do světa ozbrojených složek, například dodávkami nábojových pásů do kulometů nebo částmi ručních granátů. V roce 1978 představila polní nůž FM 78, který si získal značnou oblibu. V roce 1980 Glock koupil do své garážové dílny lis na vstřikování plastů k výrobě rukojetí a pouzder na nože FM 78. V oněch letech se také začalo šuškat o chystaném tendru rakouské armády na novou krátkou osobní zbraň vojáka, která nahradí dosluhující Walther P 38. A tahle zpráva se dostala i ke Gastonovi.

Zájem vojáků na nové pistoli byl po předchozích zklamáních určitě velký, protože snaha firmy Glock vyrobit ji, vyhrát tendr a hned dodávat zaujala tři experty včetně jednoho rakouského důstojníka, kteří pomohli nové zbrojovce sestavit přehled požadovaných vlastností a přání, co by měla nová pistole umět a vydržet. Gaston se pustil do studia mechanismů nejznámějších modelů pistolí na trhu, mimo jiné i naší CZ 75. Kolotoč vývoje, testování a spouštění výroby začal úspěšně v dubnu 1981 přiznáním patentových práv a skončil o 13 měsíců později, když v květnu roku 1982 bundesheer obdržel první hotové pistole. Během armádních testů došlo k úpravě prvního typu systému Safe Action do podoby, jak ho známe i dnes. Tak světlo světa spatřila nová pistole. Zbraň, která měla na mnoho let určovat trend na poli moderních služebních a obranných pistolí, Glock model 17.

Záhy poté, co přišel Glock 17 nebo dokonce jen zprávy o něm, objevily se senzační informace odborných novinářů, bijících na poplach, neboť novou zbraň z Rakouska lze propašovat na palubu letadel, aniž by je detekční systémy bezpečnostních složek odhalily. Vážně se tím zabývaly také policejní složky, v neposlední řadě i československá Státní bezpečnost. Kdo měl alespoň elementární povědomí o konstrukci zbraní, musel se zasmát. Když pomineme, že závěr je pořádný kus oceli a hlaveň ani pružiny nelze na rentgenu přehlédnout, i samotný polymerový rám je vlisováním kovového plíšku uzpůsoben tak, aby nešlo obejít kontrolu. Nicméně mýtus neviditelné zbraně koloval dál, přinejmenším do 90. let.

Monografie osmého čísla Střelecké revue ročníku 2022 je věnována čtyřicátému výročí zavedení prvního modelu pistolí Glock do služby. Historii i současnou nabídku Glocků najdete na stranách 85 až 97.

Střeleckou revui č. 8/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis