Novinky,  ostatní

Historická akce – Týden po bitvě u Slavkova

Zatímco obyvatelé vesnic mezi Brnem a Slavkovem zaráželi kříže nad hromadnými hroby po „velké patálii“ 2. prosince 1805, nebyl klid zbraní definitivní. Ještě 5. prosince v okolí obce Štoky nedaleko Jihlavy porazily rakouské jednotky bavorský sbor, a teprve po zprávách o francouzském triumfu u Slavkova museli vítězové Napoleonovým spojencům vrátit zajatce a ukořistěné bílo-modré standarty.

Po celé Moravě, široko daleko v okolí Brna, se pohybovaly průzkumné a zásobovací jednotky rakouské, ruské a francouzské, kterým se nedostávalo zpráv o vývoji situace, stejně jako zběhové a houfy marodérů, jimž zmatené dění jen nahrávalo.

Podobná spížní jednotka mohla zabloudit také do vesničky Skalice, ležící na okraji znojemské vinařské podoblasti. Navíc, do těchto končin zavítal sám císař Napoleon, když roku 1809 vedl další válku proti Rakousku.

Atmosféru těchto nejistých časů navodí akce pořádaná v sobotu 9. prosince 2023 v obci Skalice/Hostěradice (na cestě mezi Znojmem a Pohořelicemi).

Dopoledne na zámeček zabloudí ruská kozácká hlídka (v podání KVH z Brna), jejíž členové dají návštěvníkům nahlédnout do dějin a tradic těchto obávaných válečníků (viz plakát).

Těšíme se na Vaši návštěvu!
Domov pro seniory ve Skalici u Znojma
Válečný zpravodajec Edgar Pachta

Koupit časopis