Novinky,  ostatní

Inspirace pro zdatné střelce: Jaké hodinky by vám neměly scházet?

Specialisté na hodinky z Helveti.cz pro vás prozkoumali terén hodinek vhodných pro milovníky střelby. Co by tedy hodinky, které mají vydržet a fungovat na střelcově ruce, měly splňovat, a jaké to jsou?

Co se hodinek týká, rozhodně nestřílejte od boku

I když se možná v hodinkách nevyznáte, jedno jste asi odhadli – ne všechny jsou pro střelbu a pohyb v náročném terénu vhodné. Drobné mechanizmy strojků nemají rády otřesy, špínu nebo vlhkost a ne všechny hodinky jsou čitelné a ovladatelné na první dobrou, natož ve výstroji a rukavicích.

Co při výběru hodinek vhodných pro střelce zvážit?

Přesnost časomíry: nedokážeme si představit střelce, který by nehořel pro přesnost.

• Stopky: stopovat můžete jakýkoliv interval, například při tréninku. Zvažte i potřebu dalších funkcí – třeba snímatelný kompas nabízí outdoor řada Luminox Bear Grylls.

• Odolnost při nárazu: pouzdro a sklíčko hodinek by mělo snést neustálé nárazy a otřesy. Top volbou jsou odolné a lehké kompozitní plasty. U sklíčka získáte nej kombinaci odolnosti a ceny v podobě minerálu, ovšem nejodolnější je safírové.

• Voděodolnost: nepodřizujte se počasí a sáhněte po voděodolnosti začínající na 100M. S takovými hodinkami pak můžete bez obav i plavat. Celodenní pobyt hodinek na zpoceném zápěstí umožní lehký pryžový, nebo nylonový NATO pásek.

• Snadná čitelnost: jasně čitelný displej umožní bleskový odečet dat, proto u vojenských modelů nejčastěji najdete černobílý kontrastní ciferník. Top vychytávkou je nepřetržitě svítící tritiová luminiscence. Tu najdete pod názvy LLT nebo Trigalight. Důležité je i nepoškrábané sklíčko.

• Bezpečnostní funkce: časový odpočet a zvukové signály vám pomohou udržet bezpečnost během střelby. Své opodstatnění má i pojistka přenastavení tlačítek při nárazech.

• Ergonomie: vsaďte na hodinky vyladěné pro snadné použití i v rukavicích – ty s dostatečně velikou korunkou a tlačítky, nebo s delším řemínkem, který umožní hodinky připnout přes rukáv.

Jaké modely budou trefou do černého?

Teď se vrhneme na tři modely, které vám budou při střelbě skvělými parťáky. Perfektně totiž splňují výše uvedené a věříme, že se to potvrdí i během vaší praxe.

Luminox F-117 Nighthawk TM 6440 Series 6441

Švýcarský Luminox se specializuje na hodinky pro profesionály pohybující se v extrémních podmínkách. Model F-117 Nighthawk je proslulý svou odolností a dokonalou noční vizibilitou. Opomenout nesmíme ani 200M voděodolnost, příměs karbonu a dedikovanou odolnost při nárazech a vibracích.

Pro střelbu jsou však ideální i díky černobílému ciferníku, ze kterého snadno odečtete údaje. Stopky se šiknou při tréninku a díky pouhým 62 g je navíc snesete na ruce celý den.

Traser P99 Q Tactical Black Rubber

Tento model švýcarské značky Traser je navržený s ohledem na vojenské a taktické použití. Pro střelbu je jako stvořený díky odolnosti při nárazech a vibracích a ve vodě, což je při pohybu v terénu naprosto nezbytné. Jasnou volbou je skvěle čitelný ciferník.

Předností P99 Q Tactical jsou tritiové trubice doplněné druhým osvitem v podobě top lunimiscence SuperLuminova.

Závěrem zmíníme ještě ergonomický design, který umožňuje manipulaci s hodinkami i v rukavicích. Svou roli hraje i pryžový řemínek, který ale můžete v rámci modelové řady vyměnit za nylonový NATO, stejně jako volit mezi 3 barvami.

Casio G-Shock GG-B100Y-1AER Mudmaster

Odolné hodinky japonského hodinářského giganta Casio možná znáte pod řadou G-Shock. Místy neuvěřitelnou odolnost G-Shocků potvrzujeme – vařili jsme je, mrazili jsme je a vyvázly v podstatě bez úhony. Robustní model Mudmaster GG-B100Y-1AER je imunní vůči zpětným rázům, vibracím, vodě (200M), prachu nebo blátu. LED podsvícení zajišťuje výbornou čitelnost ciferníku ve tmě.

Od předchozích se odlišuje obrovským množstvím funkcí. Mudmastery mají například stopky s odpočtem, alarm s opakováním, datumovku, kompas, krokoměr, výškoměr a mnohé další. K užitku jsou i přístupná tlačítka s pojistkou proti nechtěnému přenastavení hodinek.

Spolehnout se můžete i na Helveti

V Helveti.cz jsme autorizovaní prodejci a našim hodinkám věříme. Proto vám nejen osobně poradíme s výběrem, ale přidáme i prodlouženou záruku 5 let a rok pojištění hodinek zdarma. Hodinky vám předvedeme a naučíme vás s nimi v prodejně v pražských Holešovicích.

Kontakty:
www.helveti.cz
E-mail: info@helveti.cz
Tel.: +420 774 27 27 37
Prodejna: Dukelských hrdinů 3, Praha 7- 170 00
Otevřeno:
Po–Čt 9–19
Pá 9–16
So 10–15

Koupit časopis