krátké zbraně,  Novinky

Jednoranové klony M1911

Jednoranové velkorážové pistole, které mohou být i na puškové náboje, jsou zpravidla určeny k lovu nebo eventuálně ke sportovní střelbě na kovové siluety. Mají domov především v USA, kde je už od padesátých let minulého století nejrozšířenější značka Thompson/Center. Čas od času se objevují pokusy hegemonii této značky narušit, přičemž jednu z možností představují nástavby na rám M1911. Absence samonabíjecího systému dává výrobcům takových jednoranových klonů M1911 opravdu velký prostor pro řešení uzamknutí závěru. Tyto zbraně obvykle vznikají v malých počtech, a proto se nemůžeme divit, že většina z nich se tak na rozdíl od T/C nikdy nedostala přes velkou louži do Evropy, natož pak do České republiky.

Pokud dáváte přednost sklopné hlavni, tedy zbrani s lůžkovým závěrem, můžete zkusit Tanfoglio Raptor SASS, pistoli, kterou do USA dovážela firma EAA a prodávala ji jako EAA Thor. SASS je zkratka pro single action single shot pistol (jednočinná jednoranová pistole), kterou se část odborné veřejnosti snaží prosadit k označení této skupiny zbraní. Na rozdíl od všech podobných konstrukcí má Raptor/Thor dokonce evropský původ. Tomu prý předcházel pětiletý vývoj, který vedl Nicola Bandini ve firmě AmmoTerra, nyní známý v souvislosti s rusko-italskou zbrojní značkou Arsenal Firearms aj. Jeho zbraň se jmenovala Rapax a sériovou výrobu kolem přelomu 20. a 21. století převzala firma Fratelli Tanfoglio snc v Gardone.

Diskutující na různých fórech uvedené typy zbraní většinou chválí a řada z nich je stále používá. Hovoří o nich, jako kdyby se stále vyráběly, jako kdyby prostě stačilo zajít do obchodu a některou z nich si koupit. Ti zkušenější vědí, že to tak není. Například mnohokrát omílaná a  doporučovaná pistole/konverze Springfield Armory 1911 A-2 SASS s lůžkovým závěrem na rámu M1911 s nástavbou, střílející i puškovými náboji (223 Remington, 243 Winchester, 7 mm BR, 7 mm-08, 308 Win a 358 Win nebo revolverové náboje 357 Magnum, 44 Magnum) se vyráběla pouze v letech 1989–1992. Někdo tvrdí, že nové kusy se daly koupit až asi do roku 2000 – ale to je každopádně všechno…

Pro někoho je přestavba M 1911 na jednoranovku nepředstavitelná zpotvořenina, pro jiné zase zajímavá možnost zastřílet si z oblíbené pistole i puškovými náboji. Podrobnosti o této neobvyklé skupině přestaveb uvádí autor článku Jednoranové klony M1911 na stranách 36 až 39 Střelecké revue číslo 9/2022.

Střeleckou revui č. 9/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis