dlouhé zbraně,  Novinky

K čemu jsou větrovky

V našich končinách mají vzduchové zbraně silnou tradici. Kdopak by neznal třeba zlamovací vzduchovky Slavia. Technicky daleko pokročilejší jsou takzvané PCP vzduchovky (Pre Charged Pneumatic), v češtině poeticky nazývané větrovky. Namísto pístu operují s předem stlačeným vzduchem v tlakové nádobě.

K plnění vzduchových nádob a kartuší se používají vysokotlaké ruční pumpy nebo velké potápěčské tlakové láhve, ze kterých se vzduch přepouští přes speciální ventil. Druhé řešení je uživatelsky výrazně pohodlnější, ale je třeba nechat láhev čas od času natlakovat v obchodech s potápěčskou výbavou, které nejsou všude – a samozřejmě to něco stojí.

Pokud jde o použití, tak PCP větrovky se stejně jako jejich zlamovací příbuzní běžně užívají pro rekreační zábavnou střelbu. Jsou ale výrazně dražší a vyžadují příslušenství k plnění kartuše, takže si je pořizují především náročnější střelci. Investice se jim vrátí v podobě podstatně vyšší přesnosti, výkonem a uživatelskou přívětivostí. Hlavní role je však sportovní střelba. Na trhu tak najdeme množství mimořádně přesných (a přirozeně také mimořádně drahých) modelů, kterými se dá po terčích bez nadsázky psát. Najdeme u nich mnoho stavitelných prvků a vše je podřízeno maximální přesnosti a uniformitě jednotlivých výstřelů.

Základní informace o funkci, možnostech použití a výběru větrovek, nezbytné nejen pro začátečníky, najdete v článku K čemu jsou větrovky na stranách 40 až 42 Střelecké revue číslo 1 /2023.

Střeleckou revui č. 1/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis