Novinky,  ostatní

Když jsou jen na zeď

Mám poměrně velké množství zbraní, ještě víc je ale těch, které doma nemám a chtěl bych mít. Ať už je nemám proto, že jsou drahé, nejsou k sehnání, nebo jsem je nepotřeboval dostatečně nutně, abych je koupil. Přesto jsem si našel způsob, jak některé z nich vlastnit.

Ty pěknější historické zbraně však bývají poněkud drahé a některé, které známe třeba jen z fotografií, nejsou k mání vůbec. Přesně z těchto důvodů jsem si začal vyrábět nefunkční, ale realistické makety. A jak šel čas, k maketám jsem se postupně vrátil. Dřív bylo všechno o ruční výrobě ze dřeva a kovu a zhotovit některé složitější součásti bez dobře vybavené dílny bylo poměrně složité. Dnes si vydatně pomáhám 3D tiskárnou.

Nezdá se to, ale rám revolveru, i když je zjednodušený, skrývá ohromné množství ploch, často zakřivených, a každou je potřeba brousit zvlášť. K této práci používám malé zámečnické pilníky a brusný papír do zrnitosti 800. Sedím a šudlám a šudlám…

Zajímavý článek o výrobě realistických maket zbraní najdete pod titulkem Když jsou jen na zeď na stranách 60 a 61 Střelecké revue číslo 8/2021.

Koupit časopis