krátké zbraně,  Novinky

Klony a znovuzrození FN HP

Květnové číslo Střelecké revue ročníku 2022 si asi koupí mnoho nadšenců. Monografie je totiž věnována jedné z nejpopulárnějších pistolí na světě. Pistole FN HP je klasika, která se na trhu se zbraněmi reálně pohybuje od roku 1935, takže je jí už 87 let. Za tu dobu se jich vyrobilo a prodalo státním i soukromým zákazníkům v mnoha zemích na 1,5 milionu. Na začátku roku 2018 zbrojovka Herstal Group (v USA používá mimo jiné značku FN America) oznámila, že výroba pistole byla zastavena, a zbývající kusy se už jen vyprodávaly. Měli jsme za to, že éra této pistole skončila, protože moderním plasťákům a moderním sportovním pistolím s kovovým rámem stařenka prostě neodolala. Jenomže jak se ukázalo, na pohřební řeči je ještě dost času. Především i po skončení výroby pokračuje u několika výrobců produkce neautorizovaných a snad i autorizovaných klonů slavné pistole. Do prostoru, který firma Browning opustila, se navíc vklínili noví výrobci klonů – a nakonec se do něj vrací i sama značka FN/Browning.

Vývoj pistole, kterou známe jako FN HP, byl zahájen někdy v roce 1921, když Francouzi poptávali u firmy Fabrique Nationale dʼArmes de Guerre v Herstalu u Lutychu automatickou armádní pistoli. Požadovali mj. ráži kolem 9 mm, hlaveň dlouhou 200 mm a zásobník na 15 ran. Další podmínkou byla možnost použití nástavné pažby a stavitelné hledí do 500 m. Firma FN se obrátila na konstruktéra Johna Mosese Browninga (1855–1926), s nímž úzce spolupracovala už od roku 1897. Na podzim 1921 Browning zahájil vývoj nové samonabíjecí pistole. Neměl to právě jednoduché, protože musel obejít vlastní patenty, které poskytl firmě Colt. Musel tak obejít vlastní řešení spoušťového a bicího ústrojí, ale i uzamykacího mechanismu a způsobu rozebírání včetně zvenčí ovládaného záchytu závěru. Nemohl použít ani princip přerušovače nebo pojistky. Ani se zásobníkem to nebylo jednoduché. Browning použil zásobník podle patentu Elberta Hamiltona Searla, konstruktéra pistolí Savage, jehož konstrukce byla patentována v USA, ale nikoli v Evropě.

Další osudy této zbraně, která výrazně ovlivnila soudobé konstrukce pistolí, najdete v článku Klony a znovuzrození FN HP na stranách 87 až 96 SR 5/2022.

Střeleckou revui č. 5/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis