krátké zbraně,  Novinky

Konverze Norlite

Konverzí, do kterých se vloží celá pistole a vznikne tak karabina, je na trhu řada. Tato řešení nenabízejí větší základní přesnost, než jakou má vložená pistole, ale mívají delší záměrnou a poskytují možnost stabilnějšího úchopu. Konverze tak umožňuje účinnou střelbu na větší vzdálenost.

Kromě toho ale existují konverze, dalo by se říct sofistikovanější, které nahrazují celý vršek samonabíjecí pistole, mají zpravidla delší hlaveň s vlastním dynamickým závěrem a fungují skutečně jako moderní samonabíjecí karabiny na pistolové náboje. Není to žádná novinka, už prospekt francouzské zbrojovky Unique z roku 1970 uváděl novinku Combo – dvě zbraně v jedné: do karabinové konverze s delší hlavní se vsazovala samonabíjecí pistole Unique model L ráže 22 LR.

Tento nápad se sice nijak nerozšířil, ale zcela nezapadl. Norimberskou firmu Norlite založil v roce 2018 Frank Satzinger, jenž do té doby vedl Oberland-Arms KG. Zatím nabízí jediný produkt, a sice vlastní konverzi USK-G, která má mimo jiné zaručit opakovanou přesnost střelby po demontáži a zpětné montáži pistole. Také v tomto případě se jedná o celý horní díl zbraně s pevnou delší hlavní a dynamickým závěrem. Tělo pistole tak slouží už jen jako rukojeť se spoušťovým mechanismem a šachtou pro zásobník.

Důkladnější seznámení s jednou z nejmodernějších konverzí vám umožní článek na stranách 20 a 21 Střelecké revue číslo 1/2022.

Střeleckou revui č. 1/2022 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis