dlouhé zbraně,  Novinky

Kopie samopalu MP 40?

V letošním únorovém čísle Střelecké revue jsme přinesli popis a test originálního druhoválečného samopalu německé výroby MP 40. Shodou náhod se nám dostala do rukou novodobá expanzní kopie tohoto dodnes populárního typu zbraně. Kopie rovněž nese označení MP 40 a pochází od německé firmy German Sport Guns, součásti holdingu L&O. Zároveň se naskytla možnost obě zbraně porovnat doslova vedle sebe.

Přestože zbraň je určena pouze pro střelbu expanzním střelivem, tedy nábojkami (laicky též slepé náboje), běžná veřejnost a na první letmý pohled ani leckterý odborník obvykle nepozná, že se jedná jenom o napodobeninu ostré zbraně – pokud se tedy nedívá přímo do hlavně, kde je jasně viditelné zneprůchodnění vývrtu pro střelu. Když si však vezme zbraň do ruky osoba znalá a podívá se zblízka, hned rozpozná mnoho zásadních rozdílů.

Po uživatelském rozložení zbraně dojde k potvrzení skutečnosti, že u novodobého samopalu MP 40 od výrobce GSG se nejedná o kopii, ale o konstrukčně zcela odlišnou zbraň, jejíž díly jsou záměrně vyrobené odlišně od originálu a nelze je s originálními díly původního samopalu MP 40 zaměnit. Pouzdro závěru je u novodobé zbraně kratší a jinak uspořádané, bicí ústrojí je posunuto do přední části podpažbí, závěr i vratné ústrojí má zcela jinou konstrukci…

Co se týká hmotnosti, originální zbraň bez zásobníku váží o 0,25 kg víc. Celková délka zbraní je s nepatrnou odchylkou shodná (833 mm s vyklopenou ramenní opěrou). Kapacita zásobníku u novodobé MP 40 je snížená na 25 nábojů proti 32 nábojům v zásobníku originální zbraně.

Článek Kopie samopalu MP 40? o jednom z mála bezpapírových samopalů na trhu vyšel ve Střelecké revui číslo 3 ročníku 2023, s. 39-41.

Střeleckou revui č. 3/2023 si můžete objednat v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné nebo v el. verzi na www.casopispresinternet.cz

Koupit časopis